Zdravotní rizika z větrných elektráren zjištěná v roce 2009, ale vlády je stále ignorují
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
26.2.2023
Hluk a vibrace pocházející z velkých turbín stojí podle výzkumu amerického lékaře za nárůstem srdečních onemocnění, migrény, záchvatů paniky a dalších zdravotních problémů .
Jak uvedl The Independent v roce 2009 , život příliš blízko větrných turbín může způsobit srdeční choroby, tinnitus, závratě, záchvaty paniky, migrény a spánkovou deprivaci, podle výzkumu zveřejněného Dr. Ninou Pierpont , přední newyorskou pediatričkou.
Dr. Pierpoint, členka Americké akademie pediatrie, vystudovala Lékařskou fakultu Johns Hopkins University a získala doktorát z populační biologie na Princetonu.
Více než pět let studovala příznaky lidí žijících v blízkosti větrných turbín v USA, Velké Británii, Itálii, Irsku a Kanadě. V důsledku své studie identifikovala nové zdravotní riziko: syndrom větrné turbíny („WTS“), narušení nebo abnormální stimulaci vestibulárního systému vnitřního ucha infrazvukem turbíny a nízkofrekvenčním hlukem.
Nejvýraznějším rysem WTS je skupina symptomů, které Dr. Pierpont nazývá viscerální vibrační vestibulární porucha (“VVVD”). Způsobují problémy od vnitřní pulzace, chvění, nervozity, strachu, nutkání k útěku, tísně na hrudi a tachykardii – zrychlené srdeční frekvenci. Hluk turbíny může také vyvolat noční můry a další poruchy u dětí, stejně jako poškodit kognitivní vývoj u mladých, tvrdila. Dr. Pierpont však také objasnil, že ne všichni lidé žijící v blízkosti turbín jsou náchylní.
Na konci roku 2009 vydala 66stránkovou knihu s názvem „ Syndrom větrné turbíny “. Ti, kteří prosazují agendu Světového ekonomického fóra/OSN, tvrdí, že větrná energie je „čistá, zelená, obnovitelná“. Vítr je odvětví s mnoha miliardami dolarů ročně a ti, kteří na něm chtějí vydělat hodně peněz, by nechtěli, aby se jim do cesty postavily negativní dopady na zdraví nebo životní prostředí. Byla to pro ně špatná zpráva, když recenzovaná zpráva Dr. Pierpont odhalila malé špinavé tajemství větru.
Rychle se otáčející lopatky mohou produkovat slabý, ale výrazný zvuk a také narušení tlaku vzduchu. Hluk je generován pohybem lopatek vzduchem a také ze strojního zařízení turbíny. Infrazvuk je zvuk, jehož frekvence je nižší než 20 Hz nebo cyklů za sekundu. To je „normální“ limit lidského sluchu.
Mnoho lidí žijících v okruhu 1,25 mil nebo 2 km od těchto rotujících obrů onemocní. Tak nemocní, že často opouštějí – například zamykají dveře a odcházejí – opouštějí své domovy. Nikdo nechce kupovat jejich akusticky toxické domy. „Ti šťastlivci“ jsou tiše vykoupeni vývojáři větru – kteří vytrvale odmítají uznat, že WTS existuje. Developeři větru „promyšleně“ začleňují do kupní smlouvy klauzuli o důvěrnosti, která jejich oběti zakazuje o této záležitosti dále diskutovat.
Dr. Pierpont řekl The Independent :
„Není pochyb o tom, že můj klinický výzkum ukazuje, že infrazvukový až ultrazvukový hluk a vibrace vydávané větrnými turbínami způsobují příznaky, které nazývám syndrom větrných turbín. S WTS souvisí asi 12 různých zdravotních problémů, které sahají od tachykardie, poruch spánku, bolestí hlavy, tinnitu, nevolnosti, rozmazaného vidění, záchvatů paniky s pocity vnitřního chvění až po obecnější podrážděnost.
„Větrný průmysl se mě bude snažit zdiskreditovat a znevážit, ale já se s tím dokážu vyrovnat…Větrný průmysl se však neskládá z lékařů ani ho neskládají lidé trpící větrnými turbínami.“
Jsou větrné elektrárny zdravotním rizikem? Americký vědec identifikuje „syndrom větrných turbín“ , The Independent, 2. srpna 2009
Po vydání své knihy na konci roku 2009 Pierpont slyšela od lidí z celého světa, kteří zjišťovali, že WTS se neomezuje na život ve stínu průmyslových větrných turbín („IWT“). Ukazuje se, že lidé trpí stejnými příznaky, když žijí v blízkosti kompresorových stanic zemního plynu, průmyslových čerpacích stanic odpadních vod, průmyslových klimatizací a dalších elektráren. V každém případě se zdá, že hlavním viníkem onemocnění je nízkofrekvenční hluk a infrazvuk – v podstatě WTS bez turbín.
Ve Spojeném království, The Independent poznamenal, Dr. Christopher Hanning, zakladatel British Sleep Society, který podpořil její výzkum, řekl: „Dr. Pierpontin detailní záznam škod způsobených hlukem větrných turbín položí pevné základy pro budoucí výzkum. Měla by být povinnou četbou pro všechny projektanty, kteří uvažují o větrných elektrárnách.
Daily Mail poznamenal , že v roce 2009 bylo v Británii 219 větrných elektráren a ministr pro změnu klimatu Ed Miliband měl v plánu nainstalovat přibližně 4 000 dalších turbín.
Pokud by článek The Independent zmizel z veřejného pohledu, stáhli jsme kopii a připojili ji níže.
V roce 2013 publikovali tři Kanaďané – rodinný lékař, lékárník v důchodu a manažerský účetní – článek o nepříznivých zdravotních účincích vnitrozemské plavby. Autoři uvedli, že lékaři mohou očekávat rostoucí počet venkovských pacientů, kteří hlásí nepříznivé účinky expozice vnitrozemské vodní plavbě.
Lidé, kteří žijí nebo pracují v těsné blízkosti vnitrozemských plavidel, zažili příznaky, které zahrnují sníženou kvalitu života, podrážděnost, stres, poruchy spánku, bolest hlavy, úzkost, depresi a kognitivní dysfunkci. Někteří také cítili hněv, smutek nebo pocit nespravedlnosti. Mezi navrhované příčiny příznaků patří kombinace hluku větrné turbíny, infrazvuku, špinavé elektřiny, zemního proudu a blikání stínu. Rodinní lékaři by si měli být vědomi toho, že pacienti hlásící nepříznivé účinky vnitrozemské plavby mohou pociťovat příznaky, které jsou intenzivní a všudypřítomné, a mohou se cítit ještě více pronásledováni nedostatkem porozumění ze strany pečovatele.
Nežádoucí účinky průmyslových větrných turbín na zdraví , National Library of Medicine, květen 2013
The Independent ve svém článku z roku 2009 poznamenal: „Vláda a větrné společnosti dosud popíraly jakákoli zdravotní rizika spojená se silným hlukem a vibracemi, které vydávají větrné turbíny.“
V roce 2018 aktualizovala Světová zdravotnická organizace své pokyny pro hluk pro Evropu:
Ve srovnání s předchozími pokyny WHO o hluku obsahuje tato verze pět významných změn:
- silnější důkazy o kardiovaskulárních a metabolických účincích environmentálního hluku;
- zahrnutí nových zdrojů hluku, zejména hluku z větrných turbín a hluku z volného času, kromě hluku z dopravy (letecká, železniční a silniční doprava) …
Vydány nové pokyny WHO pro hluk pro Evropu , Světová zdravotnická organizace, 10. října 2018
Navzdory tomu popírání zdravotních rizik větrných turbín pokračuje. Například SP Wind, jejímž jediným předmětem podnikání je poskytovat školení pro personál pracující ve větrném průmyslu, na svých webových stránkách uvádí, že příznaky WTS jsou psychologické:
A článek o How Stuff Works uvádí:
Jaká vzdálenost by měla být větrná turbína od domácí nemovitosti?
Vzhledem k tomu, že vědecká komunita nesouhlasí s tím, zda život v blízkosti větrné turbíny má nějaké negativní důsledky na zdraví člověka, v současné době neexistuje konsenzus o tom, jak daleko by od nich měl být obytný dům. Předpisy pro nárazníkové zóny mohou být nakonec zavedeny, ale v USA v tuto chvíli žádné neexistují.
Způsobují větrné turbíny zdravotní problémy? Jak věci fungují
Zdraví veřejnosti je znovu ozařováno kvůli ziskům společností a agendě „změny klimatu“.
Další čtení:
- Světová zdravotnická organizace: Hluk větrných turbín jako zdravotní riziko (otevření uznání pravděpodobně povede k většímu uznání)
- Větrné turbíny mohou způsobit zdravotní problémy, říkají nové směrnice WHO
ZDROJ: The Exposé https://expose-news.com/2023/02/26/health-risks-from-wind-farms-identified-in-2009/