EU se chystá zakázat zájmové chovy zvířat – od papoušků až po terarijní zvířata
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
Informace o tom, že se EU chystá k podobnému kroku, již přinesl i mainstream.
Jde v podstatě o další fázi omezování chovů. Zatímco likvidace velkochovů hospodářských zvířat je již v plném běhu a stáje s dobytkem či drůbežárny mají nahradit velkochovy cvrčků a továrny na umělé maso, direktivám EU neujdou ani drobní chovatelé.
Větší hospodářská zvířata (prasata, krávy, ovce, kozy) v drobných chovech jsou sledována již nějakou dobu a nyní se chce sebranka vyžírek v Bruselu soustředit na ty, kdo chovají křečky, papoušky či terarijní zvířectvo – tedy na zájmové chovy exotických zvířat.
Podle EU se má ve všech 27 unijních státech zakázat chov divokých a exotických zvířat v zajetí. Dotknout se to má drtivé většiny rozšířených druhů, které chovají akvaristé či teraristé.
Ale na seznamu by měli být i papoušci nebo hlodavci.
Seznam by měl vzniknout do dvou let – a zřejmě bude zakazovat téměř vše mimo psů a koček, na které má dojít v další fázi.
Je také pravděpodobné, že se dále bude dělat přesný záznam o chovech drobných hospodářských zvířat (slepice, králíci), což je již nyní v některých zemích praktikováno.
EU chystaný zákaz chovů exotických zvířat by měl být založen na nařízeních, která jsou již běžná v několika „pokrokových“ evropských zemích, které jsou ostatně v agendě vždy poněkud napřed.
V těchto zemích již nelze mnohá – u nás ve zverimexech a na burzách běžná – zvířata kupovat. A u exotických zvířat se vše samozřejmě nezastaví.
Před několika lety povinně nařízené čipování psů bylo nejspíš způsobem, jak podchytit množství těchto zvířat na území EU.
Později zřejmě postupně EU přejde i k velkému omezení jejich chovů (pravděpodobně vyjma psů pracovních), stejně se bude postupovat i u koček.
U obou těchto šelem bude záminka jasná: žerou maso a jsou tedy nevítanými producenty CO2.
Chovy exotických zvířat budou podle EU v budoucnu povoleny jen zoologickým zahradám.
Jisté je, že za uvedené dva roky, po které se bude legislativa připravovat, zřejmě povolí jen držení již aktuálně chovaných zvířat s tím, že bude zakázáno jejich množení mimo ZOO.
Jak budou probíhat kontroly chovatelů, zda zvířata nemnoží a neprodávají načerno dál, se lze jen dohadovat.
Paradoxní je, že některé zverimexy velmi nadšeně propagují klimatickou agendu, ohání se uhlíkovou stopou a udržitelností, přitom právě tato agenda bude tím, co je definitivně zničí.
Tato nová bruselská nařízení samozřejmě spadají pod klimatickou agendu, založenou na vylhané pohádce o škodlivém CO2…