Dražší nejen elektřina a plyn. Peníze od státu za drahé teplo lidé nedostanou

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

12.10.2023

Nejen elektřinu a plyn, ani teplo už vláda nebude dotovat. Domácnosti, které odebírají teplo dálkově, měly díky slíbené podpoře tepláren dostat kompenzace za loňské velmi vysoké ceny. Nyní chce ale stát podporu zrušit a žádné prostředky na plánovaný program neuvolnit. Lidé tak zpětně kompenzace za loňský a letošní rok v řádu tisíců korun velmi pravděpodobně neobdrží. Kolik bude teplo v přicházející topné sezóně stát, se v jednotlivých teplárnách liší. Velký vliv má totiž to, zda se teplo vyrábí z plynu, nebo z uhlí.

Vláda ve středu zrušila loni schválenou podporu tepláren ve výši 17 miliard korun, kterou měly teplárenské společnosti následně promítnout do snížení cen tepla pro zákazníky. Zrušení dotací je součástí úsporných opatření, v rámci kterých dojde také k ukončení zastropování cen elektřiny a plynu a k navrácení poplatku za obnovitelné zdroje v plné výši zpět do faktur domácností a firem.

Dotační program resortu průmyslu, jehož hlavním cílem bylo zajistit snížení cen tepla pro domácnosti, vláda schválila loni v prosinci. Teplárny jakožto příjemci dotace následně měli podporu v plné výši přenést ve formě snížené ceny tepla na zákazníky. Program pak měla schválit Evropská komise.

Vláda chce ale nakonec podporu zrušit „z důvodu nedostatku finančních prostředků v souvislosti s probíhající konsolidací veřejných rozpočtů a z toho plynoucích úsporných opatření“. Výše podpory měla být odvozena z loňských cen energií. V loňském roce se výrazně zvýšil počet lokalit, kde cena tepla stoupla nad 1000 korun za gigajoule bez DPH. Mezi únorem a prosincem loňského roku se jejich počet zvýšil o 107 na celkem 345.

Ceny energií by sice měly příští topnou sezónu klesat, loňský rok ale odběratele tepla silně poznamenal, když jim náklady na vytápění stouply o desítky procent. Proto měl stát tyto zvýšení náklady letošní a předchozí rok kompenzovat.

Ceny tepla se v přicházející topné sezóně budou v jednotlivých teplárnách lišit a na jejich vývoj bude mít dopad především cena komodity, ze které se vyrábí. Teplárenské sdružení sice očekává v případě tepla vyrobeného ze zemního plynu od příštího roku další pokles cen, půjde ale o pokles ze stále vysoké cenové úrovně. Co se týče výroby z uhlí, tam je naopak očekáván nárůst cen. Velká část uhelných tepláren totiž vzhledem k příznivému vývoji v cenách elektřiny nárůst nákladů do ceny tepla pro odběratele letos ještě plně nepromítla. Náklady ale porostou, proto lze očekávat zdražení.

Zatím však teplárny cenu tepla snižovaly. Například u brněnských tepláren od října nastalo už druhé snižování cen. Brněnské domácnosti tak platí 1199 korun za gigajoule s DPH, do konce září to bylo 1485 korun a letos v únoru před prvním snížením 1672 korun za gigajoule.

Co se týče zahájení topné sezóny, podle zákona musí teplárny začít s dodávkami tepla v případě, že průměrná denní teplota klesne tři dny v řadě pod 13 stupňů a podle předpovědi nemá znovu stoupat.

Vláda se nyní rozhodla ukončit i další formy podpory, které zavedla loni v době velmi vysokých cen energií. Stát už v příštím roce nebude ze státního rozpočtu poskytovat dotace na systémové služby a na ztráty provozovatelů distribučních soustav. Ty v letošním roce vyšly dohromady na přibližně 38 miliard korun. Náklady tak budou od příštího roku opět součástí regulované části elektřiny, kterou budou platit odběratelé.

Stejně tak dojde k převedení části poplatku na podporu obnovitelných zdrojů energie zpět na zákazníky. Letos je plně hradil stát. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny tak budou odběratelé znovu platit 599 korun. Většina analytiků proto v příštím roce očekává zdražení elektřiny. Podle nich tomu nezabrání ani případné další zlevňování dodavatelů, protože to odmažou právě poplatky za zelené zdroje a úprava distribučních poplatků. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) v minulých dnech připustil, že elektřina může v příštím roce zdražit do deseti procent.

ZDROJ:https://echo24.cz/a/Hbr5x/teplarny-nedostanou-dotace-teplo-lidem-nezlevni?fbclid=IwAR2O3MmFk4TsEWLyqWi4ERrAkGN2ymjgUg1kSXB7QzZwXu2pZDZGmK_RZpo

 

Děkujeme za vaši podporu našeho zpravodajství, podpořit nás můžete ZDE:
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“ : 27-1664400247/0100
Další zajímavé články najdete ZDE:
E-mail: podpora.volnyblog@protonmail.com

DARPA přípravný program na ochranu uživatelů smíšené reality před kognitivními útoky

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

11.10.2023

DARPA dává dohromady výzkumný program Intrinsic Cognitive Security ( ICS ) „k vybudování taktických systémů smíšené reality, které chrání před kognitivními útoky“.

Vzhledem k tomu, že Pentagon vidí, že smíšená realita (MR) se v budoucích vojenských misích stává všudypřítomnou, americká Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA) hledá ochranu uživatelů před kognitivními útoky v tomto hybridním prostředí.

„Program ICS hledá průlomovou inovaci pro výpočetní vědu s cílem vybudovat taktické systémy smíšené reality, které chrání před kognitivními útoky“

DARPA, program Intrinsic Cognitive Security (ICS), říjen 2023

Podle popisu programu DARPA ICS mohou takové útoky zahrnovat:

  • Záplava informací ke zvýšení latence zařízení a vyvolání fyzické nemoci.
  • Vysazování objektů reálného světa, které zahltí displeje.
  • Podvracení osobní počítačové sítě k rozsévání zmatku.
  • Vkládání virtuálních dat k rozptýlení personálu.
  • Použití objektů k zahlcení uživatele matoucími falešnými poplachy.
  • Posouzení stavu uživatele pomocí eye trackeru.
  • A další potenciální útoky.

Kromě vojenských aplikací by nám nový program ICS od DARPA mohl poskytnout pohled do budoucnosti komerčního metaverze a do toho, jak špatní herci mohou manipulovat prostředí se smíšenou realitou hanebnými způsoby.

Zločinecké skupiny, vlády a korporace by mohly metaverze vyzbrojit manipulací se systémy smíšené reality v reálném čase, aby byly schopny vidět, co vidíte, vědět, co cítíte, a potenciálně zasadit klamavé informace za účelem dosažení požadované reakce.

Výzkumný dokument publikovaný v Procedia Computer Science v roce 2020 uvádí pět typů hrozeb pro prostředí se smíšenou realitou:

  • Ochrana vstupu : Zahrnuje výzvy k zajištění bezpečnosti a soukromí dat shromážděných a vložených do platformy MR.
    • Příklad : Brýle MR mohou zachytit citlivé informace na ploše uživatele, jako jsou e-maily, protokoly chatu. Tyto nezbytné ochrany lze mapovat na vlastnosti skrytosti, nepozorovatelnosti a nedetekovatelnosti a povědomí o obsahu.
  • Ochrana dat : Velké množství dat shromážděných ze senzorů je uloženo v databázi nebo jiných formách ukládání dat. Hlavními hrozbami pro shromažďování dat jsou mimo jiné manipulace, odmítnutí služby a neoprávněný přístup.
    • Příklad : Protivník může manipulovat s cíli MR, aby vyvolal jinou reakci systému nebo přímo odmítl službu. Kromě bezpečnostních hrozeb patří mezi hrozby pro soukromí, které vyplývají z nepřetržitého nebo trvalého shromažďování dat, také líbivost, odhalitelnost a identifikovatelnost.
  • Ochrana výstupu : Po zpracování dat aplikace odešle výstup do MR zařízení, který má být zobrazen. V MR mohou mít aplikace přístup k jiným aplikačním výstupům, a tak mohou tyto výstupy modifikovat, aby byly nespolehlivé.
    • Příklad : Výstupní displeje jsou zranitelné vůči fyzickým hrozbám nebo zneužití vizuálních kanálů, jako jsou útoky přes rameno. Jedná se o stejné hrozby pro uživatelské vstupy, zejména pokud jsou vstupní a výstupní rozhraní na stejném médiu nebo jsou integrována dohromady.
  • Ochrana uživatelské interakce : MR zahrnuje využití dalších rozhraní pro snímání a zobrazení, která umožňují pohlcující interakce. Jednou z klíčových perspektiv je, jak mohou uživatelé sdílet zkušenosti s MR se zárukou bezpečnosti a soukromí informací.
    • Příklad : Nepřátelský uživatel může během těchto interakcí potenciálně narušit, podvrhnout nebo odmítnout škodlivé akce. V důsledku toho mohou skuteční uživatelé projít odmítnutím služby. Kromě toho mohly být jejich osobní údaje ohroženy, unikly a použity.
  • Ochrana zařízení : Rozhraní MR jsou vystavena škodlivé a škodlivé interpretaci vedoucí k odhalení vstupních a výstupních zobrazovaných informací.
    • Příklad : Displeje namontované na hlavě (HMD) zobrazují obsah přes čočky, které ostatní lidé mohou vidět zvenčí, což vede k úniku a vnějšímu pozorování. Zařízení jako kamera, která jsou také kategorizována jako vizuální snímací zařízení, se používají k zachycení a extrahování těchto informací, které unikly z HMD.

Zpráva společnosti Kaspersky dodává: „ Je téměř nemožné anonymizovat data sledování VR a AR, protože jednotlivci mají jedinečné vzorce pohybu. Pomocí behaviorálních a biologických informací shromážděných ve VR náhlavních soupravách vědci identifikovali uživatele s velmi vysokou mírou přesnosti – což představuje skutečný problém, pokud jsou systémy VR hacknuty .

Pro program ICS DARPA je základní technickou hypotézou, že „formální metody mohou být rozšířeny o kognitivní záruky a modely pro ochranu uživatelů smíšené reality před kognitivními útoky“.

Vzhledem k tomu, že „kognitivní modely představují aspekty lidského vnímání, jednání, paměti a uvažování“, program ICS DARPA „rozšíří formální metody explicitním vytvářením a analýzou kognitivních a dalších modelů jako součást vývoje systému MR k ochraně bojovníka před útoky protivníka“.

„Smíšená realita integruje virtuální a skutečný svět v reálném čase a bude všudypřítomná v budoucích vojenských misích, včetně misí zahrnujících sesedající vojáky“

DARPA, program Intrinsic Cognitive Security (ICS), říjen 2023

Americké ministerstvo obrany (DoD) léta financuje výzkum s cílem vybavit své bojovníky technologiemi, které rozšíří jejich schopnosti .

Například jak DARPA, tak i Defense Innovation Unit (DIU) hledaly smíšenou realitu a ruční zařízení pro operátory, aby mohli komunikovat s více než 250 autonomními vozidly prostřednictvím vojenské taktiky známé jako rojení.

V roce 2018 DARPA spustila svůj program OFFensive Swarm-Enabled Tactics ( OFFSET ), který využívá rozšířenou a virtuální realitu spolu s technologiemi založenými na hlasu, gestech a dotyku a umožňuje uživatelům komunikovat s potenciálně stovkami bezpilotních platforem současně v reálném čase.

A v březnu 2021 hledala DIU komerční řešení , která by vojákům umožnila ovládat několik typů bezpilotních vzdušných a pozemních vozidel pomocí nositelných a ručních ovladačů.

Nyní se Pentagon snaží chránit uživatele před kognitivními útoky v těchto smíšených prostředích reality.

Dostanou se řešení vycházející z programu ICS DARPA do komerčního sektoru na ochranu soukromých občanů v metavesmíru?

Lze vyvinutou technologii a taktiku použít pro budoucí PSYOP a ovlivnit kampaně samy o sobě?

Den navrhovatelů programu ICS se bude konat 20. října 2023 v Arlingtonu ve Virginii.

 

Avatar

Tim Hinchliffe

Editor Sociable Tim Hinchliffe pokrývá technologie a společnost s pohledy na veřejné a soukromé politiky navrhované vládami, nevolenými globalisty, think-tanky, velkými technologickými společnostmi, ministerstvy obrany a zpravodajskými agenturami. Dříve byl Tim reportérem Ghanaian Chronicle v západní Africe a redaktorem Colombia Reports v Jižní Americe. Dnes je zodpovědný pouze za články, které píše a publikuje vlastním jménem. tim@sociable.co

 

ZDROJ:https://sociable.co/military-technology/darpa-protect-mixed-reality-users-cognitive-attacks/?fbclid=IwAR3CwjJtptYta67Lp5fF_QDvt9I6mwpOTJ0EjzxeTvIM86ELDOuvsZt7h5Q

 

Děkujeme za vaši podporu našeho zpravodajství, podpořit nás můžete ZDE:
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“ : 27-1664400247/0100
Další zajímavé články najdete ZDE:
E-mail: podpora.volnyblog@protonmail.com