V případu kryptoměnové společnosti Cryfin obvinili detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) i jejího šéfa a zakladatele Václava Hollera. Redakci SZ Byznys to potvrdil sám Holler. Spolu s ním jsou podezřelé z podvodu a praní špinavých peněz ještě další dvě osoby.
Protimafiánská policie oznámila zahájená stíhání v případu Cryfin na začátku srpna. Žádná jména ale neuvedla. Nereagoval ani Cryfin, ani samotný Holler. Až do této chvíle.
„Ano, i vůči mé osobě bylo zahájené trestní stíhání. Důrazně odmítáme, že by se osoby, proti kterým bylo zahájeno trestní stíhání, dopustily jakéhokoli trestněprávního jednání v souvislosti s činností obchodních společností skupiny Cryfin. Proto využijeme všech dostupných právních prostředků k tomu, aby byla tato nepravdivá tvrzení vyvrácena,“ sdělil Holler na dotaz redakce.
Policisté vyšetřují představitele Cryfinu kvůli podezření z podvodu a neoprávněného podnikání. Podle závěrů detektivů měla celkem 564 lidem a firmám vzniknout škoda ve výši 1,1 miliardy korun. Lidé svěřovali Cryfinu peníze s příslibem vysokých výdělků z obchodů s kryptoměnami.
„Tato společnost měla nabízet investiční příležitosti v oblasti neregulovaného trhu s kryptoměnami. Za tímto účelem a bez jakéhokoliv oprávnění měla od široké veřejnosti shromažďovat peněžní prostředky pod smyšleným příslibem správy, investování a následného nereálného zhodnocení odvíjejícího se od výše samotné investice,“ uvedl na začátku srpna mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Investiční letadlo?
Získané peníze měl Cryfin podle policie používat v rozporu se smlouvami k financování nákladných životních potřeb obviněných, úhradě provozních nákladů skupiny typu pronájmu lukrativních prostor či vozidel či nákladnému marketingu. Z klientských prostředků se též měly vyplácet provize za zprostředkování a závazky vůči některým z klientů. To vše podle detektivů nese znaky takzvaného Ponziho schématu.
Investiční podvod: Ponziho schéma
- Italský podvodník působící v Severní Americe Charles Ponzi (1882–1949) přesvědčil tisíce lidí, aby investovali do předplacených poštovních poukázek.
- Ve schématu po něm pojmenovaném investoři svěřují své prostředky investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení a s nízkým rizikem. První investoři se vyplácejí z vkladů nově příchozích, nikoliv ze zisku z obchodování. To povzbuzuje další investory, aby do schématu vkládali nové peníze a větší částky. Přesvědčí i své okolí ke vkladu. Ve chvíli, kdy nejde najít nové investory, se schéma hroutí. Organizátor se snaží se ziskem zmizet.
- Nebezpečí tohoto systému spočívá v tom, že se navenek jeví jako korporace s organizační strukturou, kancelářským zázemím, zaměstnanci a sítí finančních poradců. Především ale v tom, že dokud není omezen příliv nových klientů, společnost vyplácí klientům výnosy, případně jim poskytuje výpisy z obchodních účtů, a tím je utvrzuje v přesvědčení, že používá investičních nástrojů na tuzemském či zahraničním trhu, a jejich vklady se tak skutečně zhodnocují.
Zdroj: Národní centrála proti organizovanému zločinu
„Obchodní společnosti skupiny Cryfin v průběhu své činnosti neporušily smluvní vztahy uzavřené s klienty a při své činnosti byly vždy dodržovány platné a účinné právní předpisy. Z výsledků analýz a auditů, jimiž obchodní společnosti skupiny Cryfin disponují, je patrné, že finanční prostředky svěřené těmto společnostem nebyly použity pro osobní či jiné účely, tedy v rozporu se smlouvou či strategií,“ hájí svůj byznys šéf firmy Holler.
Při razii v březnu 2022 kriminalisté podnikli několik domovních prohlídek. Prohledali také kanceláře společnosti Cryfin, která tehdy sídlila v centru Prahy v Burzovním paláci. Zajistili rovněž deset milionů korun na účtech, virtuální měnu ethereum a nemovitosti v hodnotě 12 milionů korun.
Zajištění pouhých deseti milionů korun na účtech je v rozporu s tvrzením Hollera v únorovém rozhovoru pro SZ Byznys. Tehdy uvedl, že policie zajistila vyšší stovky milionů korun, a že to je jediný důvod, proč nemůžou být vyplacené klientům.
„V době realizace úkonů policejními orgány v březnu 2022 byla veškerá aktiva obchodních společností skupiny Cryfin v objemu, který by postačoval k úhradě všech, tedy nejen splatných, závazků. Rozsah policejními orgány zajištěných finančních prostředků na bankovních účtech, v kontextu činnosti obchodních společností skupiny Cryfin, představuje nepatrný zlomek aktiv těchto obchodních společností. Finanční prostředky klientů byly investovány v souladu se smluvními vztahy s klienty a strategií, především do kryptoměn,“ uvedl nyní Holler.
Trestní stíhání všech obviněných probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku jim hrozí tresty odnětí svobody až na deset let. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Na kauze spolupracuje NCOZ s Finančním analytickým úřadem.
Případ Cryfin v Seznam Zprávách
Důležité články ke kauze obchodníka s kryptoměnami Cryfin, které přinesla redakce SZ Byznys: