„Po explozi rakety zasáhnou okolí tisíce wolframových kuliček. V okruhu sta metrů nic nepřežije,“ píše se o wolframových kazetách do HIMARS. Foto: U.S. ArmyUkrajina nasadila proti ruským jednotkám v okolí Bachmutu střely označované jako M30A1, které mají blízko ke kontroverzní kazetové munici. Místo výbušných složek však hlavice těsně před dopadem rozstřelí na všechny strany 180 tisíc wolframových kuliček. Jedná se o jednu z nejstrašnějších konvenčních zbraní, která se používá teprve krátce.
Střely M30A1 byly vyvinuty pro americké salvové HIMARS a M270 MLRS a do výzbroje zemí NATO byly zařazeny až v roce 2017. Mají nahradit kontroverzní a některými zeměmi i zakázanou kazetovou munici, která často vybuchovala se zpožděním a mrzačila civilní obyvatelstvo. Místo výbušné submunice ale hlavice obsahuje tisíce wolframových kuliček, zhruba o velikosti hrachu, které udělají cedník ze všeho, co jim stojí v cestě. Smrtící efekt může mít i na 200 metrů.
Až do války na Ukrajině nebylo ostré nasazení tohoto typu munice v boji zadokumentováno. První zmínky o jejím dodání na Ukrajinu spolu s britskými pásovými raketomety M270 MLRS se objevily na přelomu letošního jara a léta, kdy o ní psal také deník Echo24 .
Nyní se objevily záběry a fotografie, které dokládají použití těchto střel poblíž města Bachmut na severu fronty, kde se nyní odehrávají nejtvrdší boje. Ukazují průstřely automobilů a rány na tělech ruských vojáků.
„Nic tak strašného nikdy nebylo nasazeno, je to jedna z nejhroznějších konvenčních zbraní, co kdy kdo vymyslel,“ komentoval koncem června pro Echo24 odborník na zbraně a spolupracovník redakce Lukáš Visingr. „Nikdo to v boji nikdy nepoužil. Primárně je to určené proti nepancéřovaným pozemním cílům, typicky proti dělostřelectvu nebo protivzdušné obraně.“ Efekt zbraně podle něj může být i psychologický.
„Spousta britských zdrojů neoficiálně tvrdí, že s těmi britskými raketomety MLRS (pásové salvové raketomety) by měly být odeslány i rakety M30A1. Co je posláno s těmi americkými raketomety HIMARS, nevíme,“ říká Visingr. Dostřel raket se udává mezi 70 a 80 kilometry.
Přímo město Bachmut ležící na severu Doněcké oblasti navštívil v úterý 20. prosince ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Před válkou v něm žilo zhruba 70 tisíc lidí, většina obyvatel utekla. Část budov je zničena, neteče voda a nefunguje elektřina. Jde o významný dopravní uzel, přes který vedou silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk.
Zdroj:ECHO24https://echo24.cz/a/H2CYd/zpravy-svet-valka-na-ukrajine-kazetova-munice-hlavice-m30a1-himars-bachmut
Z Rusů udělají cedník. Britové zřejmě na Ukrajinu posílají nejstrašnější konvenční střely 26.6.2022
BITVA O DONBAS
Salový raketomet M270 MLRS na pásovém podvozku. Foto: Lockheed MartinZatímco Spojené státy potvrdily další balík vojenské pomoci Ukrajině v hodně 450 milionů dolarů (10,6 miliard korun), včetně čtyř dalších raketometů HIMARS, Británie podle několika zdrojů posílá na Ukrajinu se svými pásovými raketomety M270 MLRS, které slíbila dodat, i jistý typ nových tříštivých střel, které do bojů ještě nikdy předtím nezasáhly. Jak upozorňuje analytik Lukáš Visingr, jedná se o jednu z vůbec nejstrašnějších konvenčních střel, která krátce před dopadem vystřelí do všech stran celkem 180 tisíc wolframových kuliček, efekt zejména na neobrněné cíle je pak zničující.
Střely M30A1 mají blízko ke kontroverzní kazetové munici. Místo výbušných složek však hlavice rozstřelí na všechny stran asi 180 tisíc wolframových kuliček. Efekt na pěchotu nebo neobrněné cíle je pak zničující. Analytik a spolupracovník redakce Lukáš Visingr říká, že použití těchto střel může mít i psychologický efekt. Jde o poměrně novou zbraň, která je ve výzbroji aliance až od roku 2017 a nahrazuje právě zmíněnou a kritizovanou kazetovou munici, která čas od času vybuchovala se zpožděním a měla dopad i na civilní cíle.
„Spousta britských zdrojů neoficiálně tvrdí, že s těmi britskými raketomety MLRS (pásové salvové raketomety) by měly být odeslány i rakety M30A1. Co je posláno s těmi americkými raketomety HIMARS, nevíme,“ říká Visingr. Rakety mají dolet 70 až 80 kilometrů.
„Nic tak strašného nikdy nebylo nasazeno, je to jedna z nejhroznějších konvenčních zbraní, co kdy kdo vymyslel. Nikdo to v boji nikdy nepoužil. Primárně je to určené proti nepancéřovaným pozemním cílům, typicky proti dělostřelectvu nebo protivzdušné obraně, ale nepochybuji o tom, že Ukrajinci to proti ruské pěchotě použijí,“ dodává analytik. Smrtící efekt může mít exploze díky nízkoprofilovým wolframovým projektilům až na 200 metrů.
Velká Británie zatím blíže nespecifikovala, jaký typ střel by měl spolu s pásovými raketomety M270 MLRS na Ukrajinu odcestovat. Přislíbili však dodávku čtyř kusů raketometů. Stejně tak Spojené státy. Ve svém posledním prohlášení nicméně ministerstvo obrany potvrdilo zprávu o nové dodávce zbraní Ukrajině v hodnotě 450 milionů dolarů (10,6 miliard korun). Součástí balíčku budou další čtyři systémy HIMARS, lodě a čluny pro hlídkování pobřeží a řek a munice, jak uvedla agentura Reuters. Čtyři kusy MLRS slíbilo dodat také Německo.
Čtyři raketové systémy HIMARS na kolovém podvozku zaslané z USA už na Ukrajinu podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova dorazily. Podle videí, které se objevily na internetu, už se dokonce zapojily do nočních bojů na Donbase. Raketomety HIMARS jsou modernější verzí pásových M270 MLRS, akorát na kolovém podvozku. Oproti pásovým však zvládnou nabít pouze 6 střel, zatímco pásové celkem 12.
Objevily se už první záběry, které mají údajně dokumentovat místo dopadu naváděných střel z ukrajinských raketometů HIMARS. Rakety měly podle videa zasáhnout ruskou vojenskou základnu ve městě Izjum na východě Ukrajiny.
Zdroj:ECHO24 https://echo24.cz/a/Scsdj/himars-mlrs-raketomety-usa-zbrane-ukrajina
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!