Australské banky za poslední rok uzavřely 400 poboček a 700 bankomatů
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
Od roku 2017 bylo uzavřeno téměř 60 procent všech bankomatů.
19.10.2023 Autor: Monica O’Shea
Australané přišli za poslední rok o stovky bankovních poboček a bankomatů, což vyvolalo obavy aktivistů, že přechod na bezhotovostní společnost nakonec znevýhodní spotřebitele.
Nové statistiky Australského úřadu pro obezřetnostní regulaci (APRA) ukázaly, že 424 fyzických bankovních poboček a 718 bankomatů (ATM) bylo uzavřeno.
Ze ztracených bankovních poboček bylo 122 v regionálních a odlehlých oblastech.
„Pokračuje trend, který od konce června 2017 zaznamenal pokles počtu poboček v regionálních a odlehlých oblastech o 34 procent a celkově o 37 procent,“ uvedla APRA.
APRA je národní agenturou pro sběr dat pro finanční sektor a shromažďuje data od bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen pro každoroční zveřejnění.
Mluvčí kampaně Cash Welcome Jason Bryce řekl, že neexistuje žádná pobídka pro velké finanční instituce, aby byly součástí hotovostního systému.
Pan Bryce vyjádřil obavy, že obyvatelstvo je odháněno od hotovosti do digitálních bezhotovostních systémů.
„Celá tahle věc bezhotovostní společnosti není něco, co by řídili spotřebitelé. Snaží se nás odhnat od toho, co je v podstatě veřejně vlastněná část ekonomické infrastruktury – hotovost, kterou vydává Reserve Bank of Australia – a na digitální bezhotovostní platební systémy, které si účtují poplatky a shromažďují naše informace.“
Pan Bryce zahájil činnost Cash Welcome v reakci na uzamčení COVID-19 v roce 2020, kdy jeho místní supermarket a banka přešly bezhotovostně.
Studené tvrdé statistiky odhalují rychle mizející bankomaty, pobočky
Statistiky APRA ukazují, že počet poboček a bankomatů se každým rokem snižuje.
V roce 2017 bylo po celé zemi 5 694 fyzických poboček bank. To bylo sníženo na 4 012 v červnu 2022 a nakonec na 3 588 v roce 2023 – 37procentní snížení za šest let.
Čísla více odhalují počet bankomatů, který klesl o 59 procent z 13 814 v červnu 2017 na 5 693 v červnu 2023.
„APRA si je vědoma dopadu zavírání bankovních poboček na spotřebitele a podniky, zejména na ty v regionálních a vzdálených komunitách,“ řekla tehdy členka APRA Therese McCarthy Hockey.
Globální hnutí
Austrálie není jedinou zemí, která uzavírá fyzické pobočky.
Wells Fargo uzavřel 15, americká banka devět a Chase uzavřel tři pobočky.
Průzkum podle publikace ukázal, že 51 procent spotřebitelů má obavy z fyzického uzavírání poboček.
Mezitím jeden australský politik tento týden varoval, že bezhotovostní společnost by mohla zavést změnu ve způsobu života průměrných rodin a řekl, že zmenšující se používání hotovosti by mohlo znamenat konec pro prasátka, prodej bot do aut a zubní vílu.
Tracey Roberts, labouristická poslankyně zastupující sídlo Pearce v západní Austrálii, vyjádřila obavy z „rychlého přechodu“ k bezhotovostní společnosti.
Paní Robertsová vyjádřila četné obavy ohledně odklonu od hotovosti, včetně bezpečnosti, nákladů, soukromí a dopadu na malé podniky. Obyvatelé jejích voličů u ní vzbudili obavy z nedostatku poboček a uzavření bankomatů.
„Digitální platební systémy často přicházejí s transakčními poplatky, které se mohou časem sčítat. I když to může být považováno za menší nepříjemnost, může to neúměrně ovlivnit jednotlivce s nízkými příjmy, kteří si to mohou nejméně dovolit,“ řekla.
Federální labouristická vláda však v současnosti usiluje o „modernizaci“ australského platebního systému. V červnu vydal pokladník Jim Chalmers strategický plán, jak toho dosáhnout.
To zahrnovalo postupné ukončení kontrol do roku 2030 a sladění „platebních systémů s jinými reformami“, včetně chystané národní digitální identifikace.
Dalším klíčovým prvkem plánu je učinit z „Austrálie lídra v globálních platbách“, včetně spolupráce s G20 a Tichomoří na pilotování „digitální měny centrální banky“.
Dne 11. října zveřejnil pan Charmers návrh legislativy na změnu zákona o platebních systémech (regulace) z roku 1998. To by umožnilo Australské rezervní bance moderní platební systémy, jako jsou digitální peněženky a poskytovatelé Kup teď, zaplať později (BNPL).