USA se pokusily zabít Putina řízením velkého převratu

Vypne Putin Česku ropu?

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

29.12.2022

Jeho včerejší podpis příslušného dekretu zatím nechává trhy v klidu.
Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících – přímo i nepřímo  cenový strop na ruskou ropu. Cenový strop se týká ropy, kterou Rusko vyváží námořní cestou, tedy prostřednictvím tankerů. Proto nelze hovořit o tom, že by jej Česko podporovalo přímo. Přímo totiž námořně dodávanou ruskou ropu neodebírá. Nepřímo však strop podpořilo. Podporuje jej totiž Evropská unie jako celek. A Česko si nevyjednalo výjimku z této podpory jako Maďarsko.
Proto nelze zcela vyloučit, že Putin by mohl přikročit k zastavení dodávek Česku jižní větví ropovodu Družba, kudy proudí ruská ropa. Ta stále tvoří zhruba polovinu ropného dovozu do ČR. Jižní větví Družby však dováží ruskou ropu také právě zmíněné Maďarsko. A tomu Moskva ropu vypne jen těžko.

Když Budapešť nyní představuje jejího největšího spojence, resp. nejmenšího odpůrce v rámci EU a když se nepodepsala ani pod uvedené zastropování.

Světový trh se však zatím závažnější reakce Ruska neobává. Putinův dekret trhy hodnotí jako příliš vágní. Důležitější tak budou reálné činy Ruska. Ty jsou však zatím mírnější, než se trhy obávaly. Ostatně ropa Brent včera přidala na ceně jen zhruba 0,5 procenta. A dnes zlevňuje. Mnohem více než Putinův dekret její cenu nyní ovlivňuje uvolňování covidových restrikcí v Číně.
Trhy se obávají, že šíření covidu v Číně může přechodně utlumit tamní poptávku po palivech , neboť vysoký počet nakažených a hospitalizovaných ochromí čínskou ekonomiku, tamní průmysl a dopravu, ale také spoje mezi Čínou a zahraničím. Ostatně různé země světa stále vážněji zvažují, že zavedou restrikce na spoje z Číny, jejíž covidová data zhusta považují za netransparentní a nepříliš průkazná.
Zatím tedy nelze předpokládat, že by zmíněný Putinův dekret jako takový výrazněji zvýšil světové ceny ropy. Může ovšem dojít ke spíše dílčím problémům se zásobováním ropnými produkty v některých členských zemích EU, Česko nevyjímaje. To by vedlo k růstu cen hlavně nafty i u českých čerpacích stanic, jenž by ovšem neměl být zdaleka tak výrazný jako ten jarní. Tehdy se nafta prodávala celkem běžně za zhruba 50 korun za litr.
Putinův dekret však není překvapivý. Překvapivé je spíše to, jak dlouho Rusku trvalo, než s odezvou na západní embargo přišlo – vždyť strop na ruskou ropu vstoupil v platnost již před více než třemi týdny a předtím se o něm hovořilo řadu měsíců.
Vzhledem k tomu, že dekret tedy není překvapivý, zainteresovaní účastníci trhu měli dost příležitostí se na nynější situaci připravit.

Rusko vysílá signál – nejen v oblasti dodávek ropy, i v oblasti dodávek plynu –, že nechce situaci stran dodávek energií dále hrotit.

Připravilo by se tak totiž o příjmy své veřejné kasy, která se kvůli západním sankcím ocitá pod stále znatelnějším tlakem. Rusko tento týden například uvedlo, že je připraveno obnovit část svých dodávek plynu do EU potrubím Jamal. Evropský trh s plynem pro Moskvu zůstává relevantní, jak uvedl vicepremiér Alexander Novak.
To vše naznačuje, že Putinův dekret by neměl vyvolat žádný dramatický otřes na evropských trzích s palivy. Neměl by vést ani k jakkoli dramatičtějšímu trvalejšímu růstu cen pohonných hmot v ČR, byť přechodné cenové výkyvy jistě vyvolat může.

LUKÁŠ KOVANDA

Zdroj:Pravdivě EUhttps://pravdive.eu/news/20101/vypne-putin-cesku-ropu

3 replies
 1. aamater
  aamater says:

  Jasne že vypne. Nemá najmenší dôvod tak neurobiť. Maďarsko svoje dostane. Dokonca aj Nemecko môže nakúpiť ropu z Kazachstanu nakoľko im to Rusko umožnilo. Teda aby sme neboli na omyle nie samotný nákup, ale čo sa týka prepravy cez ropovod Družba. Inak má to viac politických pozadí a nie každý si to uvedomuje. Rusko na tom môže tri krát zarobiť. Prvý krát za robí na poplatku za prepravu ropy cez ropovod Družba!!! Druhý krát môže zarobiť tým, že vymení svoju ropu za Kazašskú a to v rámci Bártrového obchodu, teda dostane platbu za ropu, ktorú predá Kazachstan. A tretí krát je politický aspekt, lebo týmto vráža klin do jednotného postupu celej EU. Jednoducho povedané triešti ich. A to sa nedá v takýchto prípadoch ani len z ďaleka vyčísliť. Tak, že tak!!! Mysleniu zdar!!!

  Odpovědět
 2. Kevin
  Kevin says:

  Bylo by logické nedodávat na Západ žádné energie. A tím by válčení na území bývalé Ukrajiny okamžitě skončilo. Dodávat zdroje svým protivníkům není přece rozumné. Je to úplně stejné, jako kdyby během 2. světové posílali Rusové ropu Hitlerovi pro jeho tanky.
  A protože to je jinak, Západ si pořád vyskakuje a obchodníci bohatnou na ruských energiích, které pořád proudí oklikou do cílových zemí.

  Odpovědět
  • aamater
   aamater says:

   To čo píšeš je zrejme na prvý pohľad úplná pravda. Ale je tu jedno ale. Rusko zrejme o tom vie a je si toho zrejme aj plne vedomé. Ale pokiaľ to Rusku nespôsobuje nejak obzvlášť veľké škody tak si to môžu dovoliť. Má to totižto aj jeden skrytý význam a síce vráža tým klin do jednoty medzi jednotlivými štátmi EU. Maďari a Nemci budú mať Ruskú ropu, ostatný budú mať prd. A to bude vytvárať isté napätie medzi jednotlivými členmi EU. A to je na nezaplatenie. V prípade, že to Rusku začne spôsobovať isté problémy tak to vedia veľmi rýchlo uťať. Treba sa na to teda pozerať komplexne.

   Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *