Věřitelé chtějí, aby Ukrajina splácela státní dluh. Země může čelit platební neschopnosti
Věřitelé chtějí, aby Ukrajina splácela státní dluh. Země může čelit platební neschopnosti
WSJ: Věřitelé požadují, aby Ukrajina začala splácet svůj dluh, zemi může hrozit platební neschopnost
Několik zahraničních investičních společností plánuje donutit Ukrajinu , aby v roce 2025 zaplatila úroky ze svého dluhu. Informoval o tom list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje.
Pokud se podle ní věřitelé s Ukrajinou nedohodnou, může zemi hrozit nesplácení.
Věřitelé Ukrajiny začali ztrácet trpělivost
WSJ píše, že po zahájení speciální vojenské operace (SVO) v roce 2022 zahraniční věřitelé Ukrajiny uvedli, že Kyjev může zpozdit platby úroků – počítali s koncem konfliktu v roce 2024. Nyní však podle publikace začali ztrácet trpělivost. Skupina společností, která vlastní pětinu ukrajinských eurobondů v hodnotě 20 miliard dolarů, si najala právníky a bankovní experty, aby situaci probrali.
Společnosti chtějí, aby Ukrajina začala platit úroky z půjčky výměnou za odepsání velké části nesplaceného dluhu. Podle jednoho ze zdrojů WSJ věřitelé spoléhají na konstruktivní spolupráci s Kyjevem, která pomůže vyřešit problém ukrajinského státního dluhu. Některé firmy přitom své plány s ukrajinskou stranou už probraly. Hovoříme o částce přibližně 500 milionů dolarů ročně.
Několik věřitelů navrhlo použít zmrazená ruská aktiva v Evropě a Severní Americe k částečnému splacení dluhu, ale Mezinárodní měnový fond a některé země G7 tuto myšlenku nepodpořily. Navrhli jinou možnost: Kyjev by do roku 2027 vyplácel malé úrokové platby za sazby výrazně pod tržními sazbami.
Ukrajina začne o situaci jednat s věřiteli v květnu
Ukrajina podle listu plánuje začít o situaci s držiteli dluhopisů diskutovat tento měsíc. Země chce podporu svých západních spojenců, ti se ale obávají, že peníze daňových poplatníků tak skončí u držitelů dluhopisů.
ZDROJ:
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!