, , , , ,

Rusko ve velkém kupuje tankerya přesměrovává svůj export ropy

Rusko ve velkém kupuje tankery

Rusko ve velkém kupuje tankery a přesměrovává svůj export ropy

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

4.Prosince 2022

REAKCE RUSKA NA SANKCE

Rusko rozšiřuje svou ropnou flotilu.

Rusko reaguje na snížený export ropy do Evropy prostřednictvím ropovodů. Nyní podle Financial Times začíná masivněji využívat námořní dopravu. V roce 2022 Rusko pravděpodobně nakoupilo přes 100 tankerů a začíná svou produkci více posílat do Číny či Indie. Reaguje tak i na zastropování cen ze strany G7 a EU.

Se zprávou o masivním rozšíření ruské flotily tankerů přišla firma Braemar. Ta se specializuje na zprostředkovávání lodních kapacit. Nové tankery pro Rusko zaznamenávají prostřednictvím lodních registrů. V tomto roce stoupl počet podezřelých a anonymních registrací tankerů, které jsou v průměru staré 12 až15 let a jsou pár let před koncem životnosti. Jsou to kupci, které jako dlouhodobí zprostředkovatelé neznáme. Jsme přesvědčeni, že většina těchto tankerů míří do Ruska. Uvedl Anoop Singh, který má v Braemaru na starost monitorování tankerů.

Rusko v roce 2022 podle údajů firmy takto pořídilo 29 supertankerů (VLCC). Jsou schopny nést náklad až 2 miliony barelů ropy. Dále 31 tankerů typu Suez. Ty jsou schopny vézt milion barelů ropy. Nejvíce kusů tankerů a to 49  pořídilo Rusko třídy Aframax, které jsou schopny vézt až 700 000 barelů ropy.

Rusko tak reaguje na sílící tlak, především Evropy a zemí G7 na snížení závislosti na ruské ropě. Evropská unie se v minulých dnech připojila k sankcionování a zamezení vstupu do přístavů tankerům, které budou převážet ruskou ropu za cenu vyšší, než 60 dolarů za barel. Sankce začnou platit od pondělí. Přestože podle názoru například estonské premiérky Kaji Kallasové by Rusko pocítilo výrazněji až strop v rozmezí 30-40 dolarů za barel. Některé státy EU navrhovaly strop 70 dolarů za barel. Důležitou součástí sankcí je také nemožnost evropských společností pojistit tankery, které nesplňují tyto limity. Většina světových pojišťovatelů tankerů však pochází ze zemí G7 a EU, připomíná Lukáš Kovanda.

Šéf ruské banky VTB Andrej Kostin nedávno uvedl, že Rusko do své ropné flotily potřebuje investovat přibližně 16 miliard dolarů. Podle analytiků oslovených Financial Times by Rusko potřebovalo k zachování současné hladiny exportu ropy 240 tankerů. Rusku však  vzhledem k sankcím 60 až 70 tankerů chybí. Analytici také upozorňují, že vzhledem ke vzdálenosti především Číny a Indie, se prodlouží také doba obrátky jednotlivých nákladů. A to povede k dalšímu snížení exportu a nárůstu cen ruské ropy.

Zdroj:https://echo24.cz/a/Sqikq/zpravy-ekonomika-rusko-skupuje-na-trhu-tankery-ropu-posila-do-ciny-a-indie?fbclid=IwAR1hP1DPPVWJa0k7B2-rl8GbPLmvuqXC2kdPrH54qt8kaHRVKp7m8MSaKNA

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *