Řidiči zaplatí brutální pokuty za spotřebu nad 4 l/100km. Takhle se prosazují elektromobily: hlavně nesmyslně
Řidiči zaplatí brutální pokuty za spotřebu nad 4 l/100km. Takhle se prosazují elektromobily: hlavně nesmyslně
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
Donutit řidiče kupovat elektromobily může být jednodušší, než se zdá. A nemusíme ani zlepšovat dojezd na baterii. Stačí, když jim patřičně znepříjemníme spalovací motory.
Metody, jakými řidiče přimět k nákupu a užívání elektromobilů mohou být různé. V Evropě vidíme celkem neomalené a neskrývané snahy Evropské unie, vedoucí v důsledku k téměř nesplnitelné normě EURO 7, stejně jako k definitivnímu zákazu prodeje spalovacích motorů od roku 2035. Nelíbí se vám to? Máte smůlu. Popravdě a soukromě si myslím, že tento přístup EU jednou vejde do učebnic. A to zrovna nikoli pozitivním způsobem. Ovšemi i jinde se s tím „nemažou“. Pojďme se na další pokuty za spotřebu podívat společně.
Snižte spotřebu na nereálnou hodnotu, nebo plaťte pokuty
Jak totiž uvádí magazín Automotive News, návrh administrativy prezidenta Joea Bidena na zvýšení pokut za překročení nízké spotřeby paliva do roku 2032 by stál koncern General Motors 6,5 miliardy dolarů na pokutách, skupinu Stellantis pak by pak na stejných pokutách zaplatila 3 miliardy dolarů, uvádí dopis průmyslové skupiny, který citovala mimo jiné agentura Reuters. Tyto pokuty by automobilky přenášely do cen svých vozů, v důsledku by je tedy zaplatili všichni řidiči a majitelé. O co vlastně jde?
Jde o to, že Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) v červenci navrhl snížení spotřeba o 2 procenta ročně pro osobní automobily a o 4 procenta ročně pro pickupy a crossovery. Ročně. Což, když si tak propočítáte a srovnáte s průměrnou spotřebou amerických vozů dojde vám, že je to v podstatě nesplnitelné. Jinými slovy, my vám přikážeme něco, co stejně dobře víme, že nejde splnit. Ale pokud to nesplníte, počítejte s pokutami. A ty opravdu nebudou malé.
Nelíbí se vám to? Můžete vyrábět EV a všechno bude v pořádku
Proto již automobilky zaslaly dopis federálnímu ministerstvu energetiky (DOE) s tím, aby přehodnotilo svůj plán na revizi „faktoru ekvivalence ropy“. Neb to ve finále povede k „neúměrně vyšším nákladům na dodržování předpisů“ pro americké výrobce automobilů. Přeloženo do srozumitelného jazyka: pokud po nás budete chtít to, co chcete, budeme nuceni citelně zdražit. Odpověď ministerstva je stejně tak rozkošná, jako arogantní: vyrábějte elektromobily a všechno bude v pořádku.
Pochopitelně ne takto přímo, nicméně například Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se k dopisu a požadavku automobilek bezprostředně nevyjádřil, ale dříve uvedl, že odhad citovaný automobilkami je „v souladu s našimi zákonnými povinnostmi“ a dodal, že výrobci automobilů „mohou vyrábět a prodávat elektrická vozidla, aby vyhověli požadavkům a zcela se tak vyhnuli sankcím“. Aha. Tak to bychom měli. Nepřipomíná vám to něco? Mně tedy ano.
Inspirace Amerikou, nebo Evropou? Platit budou řidiči, tam i tam
Nabízí se jasná otázka: opisovala Amerika od Evropy, nebo Evropa od Ameriky? Ale není to nakonec jedno? Jsme zkrátka svědky (takřka v přímém přenosu), jak si na jedné straně oceánu Evropská unie napíše normu EURO 7 a raději si ji ještě pojistí zákazem spalovacích motorů po roce 2035, a na straně druhé si Bidenova administrativa nadiktuje nereálné snížení spotřeby tak, aby v podstatě nešlo splnit a výrobci to raději rovnou vzdali. A přešli na elektromobily, bez ohledu na to, jestli je po nich jejich zákazníci požadují, či nikoli.
Skupina zastupující téměř všechny velké automobilky minulý týden uvedla, že automobilovému průmyslu jako celku hrozí pokuta za nesplnění požadavků ve výši 14 miliard dolarů. To nejsou zanedbatelné peníze ani na Ameriku, a pokud by mělo dojít na jejich placení, něco mi říká, že automobilky to dobrovolně ze svých marží „nezatáhnou“. Jinými slovy, zaplatí to ve finále zákazník. Neboli řidiči. Kteří k tomu přijdou už úplně „jako slepí k houslím“. Jediné, co chtěli, je jezdit autem za dostupné peníze. Zřejmě špatná úvaha.
Arogance a vydírání jako prostředky k prosazení svých zájmů
A to již mají všichni výrobci pochopitelně „praxi“, jak se s pokutám od vládní agentury pro dohled na spotřebou Corporate Average Fuel Economy (CAFE) vypořádat. Již v červnu agentura Reuters poprvé informovala, že Stellantis a GM zaplatily celkem 363 milionů dolarů na pokutách CAFE za nesplnění amerických požadavků na spotřebu paliva v předchozích modelových letech. A teď by se v tom tedy mohlo v podstatě pokračovat, nicméně, hezky česky parafrázováno, „ta částka taky nesouhlasí“. Bude totiž o několik nul větší.
Jak to vidíte vy? Jsou podle vás takovéto neomalené vydírání výrobců a brutální snahy o tvrdý přechod k elektromobilitě v pořádku? Dejte nám vědět v diskusi pod článkem, děkujeme!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!