Podle zjištění KRIT pracuje ve „službách státu“ více jak 450 tisíc lidí. „Ti jsou přímými vykonavateli politiky státu (ochrana bezpečnosti a veřejného pořádku, ochrana zdraví, poskytování veřejných služeb), tedy pilířem, na kterém stojí a padá efektivita české státní a veřejné správy a bezpečnosti,“ stojí v dokumentu.
„Stát proto musí zkušenosti a podněty těchto pracovníků ke svému fungování včas a adekvátně zohlednit a podniknout nezbytné kroky k nápravě,“ uvádí KRIT v doporučení pro boj s radikalizací státních pracovníků. Pokud by se stát rozhodl podněty pracovníků zlehčovat, hrozí podle KRIT, že budou rozšířeny na dezinformační scénu. Pro zabránění této situace tak KRIT doporučuje například „anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě“ a „včasnou identifikace osob, které mohou šířit antisystémové nálady a jejich zapojení do dialogu“.
Manipulativní techniky nepřítele pojmenovat a zostudit
V doporučení ke komunikaci tématu války a energetické krize, je v dokumentu „Válka & energetická krize“ ze dne 7. září 2022 toto téma týmem KRIT označeno za silnou komunikační hrozbu. Je to téma, které rezonuje, protože dezinformace pronikly i do „seriózních/důvěryhodných médií/kanálů“ nebo toto téma aktivně zneužívají „příslušníci radikálně-populistické části politického spektra“. KRIT tak vymyslel opatření pro správnou komunikaci tohoto tématu. „Je třeba intenzivně komunikovat: odhalovat manipulativní techniky nepřítele a debunkovat, provést tzv. naming and shaming (pojmenovat a zostudit),“ uvádí se v doporučení.
KRIT také doporučuje spolupráci s platformami, jako je Meta a Google či Evropská služba pro vnější činnost a další.
Jak vysvětlit migrační vlnu
Komunikační skupina ministerstva vnitra v doporučení „Nárůst nelegální migrace přes ČR“ ze dne 29. července 2022 instruuje, jak komunikovat toto téma občanům. „Česká republika zaznamenává zvýšenou tranzitní nelegální migraci. V posledních dvou měsících počty zadržených již přesahují hodnoty z doby migrační krize v roce 2015. Na převážení uprchlíků se podílí i občané Ukrajiny,“ stojí v úvodu dokumentu.
„Média zatím nevěnují tématu pozornost, což dává prostor jej aktivně formovat a utvářet. Z důvodu zahlcení podstatnější otázkami se nedá čekat, že by jej masově „tlačili“, ale nelze vyloučit, že jej zneužijí noviny a televize vlastněné nebo blízké hnutí ANO a také dezinformační scéna,“ stojí v materiálu a jako jedno z doporučení je uvedeno: „Aktivně situaci rámovat, například vyzdvižením konkrétního případu.“
Jako další „podrobné doporučení“ je v dokumentu uvedeno, že současnou migrační vlnu z Blízkého a Středního východu nelze snadno zasadit do předpřipraveného komunikačního narativu „za válku, světové i domácí problémy může Putin“. „Ačkoli je nárůst počtu uprchlíků, kteří směřují do Evropy, bezpochyby ovlivněn ruskou zahraniční politikou, nelze jej tímto způsobem zcela vysvětlit,“ uvádí dokument.
„Značné komunikační riziko představuje skutečnost, že většinu odhalených převaděčů tvoří občané Ukrajiny, přičemž někteří z nich dokonce získali v České republice dočasnou ochranu. Je proto třeba zdůraznit, že vůči převaděčům je uplatňován tvrdý postup, a vysvětlit, jak je s nimi trestně-právně nakládáno,“ doporučuje KRIT. Dobré je podle informačního týmu také „zdůrazňovat, že naše země není jejich cílovou destinací a většina jich pokračuje směrem do západní Evropy.“V prosincovém rozhovoru pro Novinky.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Krizový informační tým (KRIT) se skládá ze čtyř lidí – expertů na publikaci a PR. Cílem KRITu je pak podle něj „strategická komunikace ministerstva vnitra a poskytování těchto informací dalším členům vlády
.
Ilustrační obrázek, nesouvisí s textem
ZDROJ: ECHO24 https://echo24.cz/a/HnRXF/zpravy-domaci-ministerstvo-vnitra-krizovy-informacni-tym-doporuceni
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!