Nečekaný obrat: rusko-ukrajinská válka může být nyní rozhodnuta
Nečekaný obrat: rusko-ukrajinská válka může být nyní rozhodnuta
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
30.3.2023
Převzato z maďarského tisku ORIGO
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno poskytl rozhovor agentuře Associated Press, ve kterém nečekaně prakticky řekl, že pokud Ukrajina ztratí kontrolu nad Bahmutem, pak bude válka v podstatě ztracena. Podle ukrajinského prezidenta bude v tomto případě ukrajinská veřejnost chtít mír a příměří – zjevně ne za příliš dobrých podmínek. Zelenského slova jsou překvapivá i proto, že západní vojenští experti se dosud shodli na tom, že Bahmut má pouze symbolický význam. Už by to dávno vzdali, stejně jako ukrajinští vojenští vůdci. Zelenskyj však trval zuby nehty na obraně města, které bylo dávno evakuováno – tedy o ochraně civilního obyvatelstva nemůže být řeč, poslal na smrt desítky tisíc ukrajinských vojáků očividně nesmyslně,
V okolí Bahmutu a nyní i uvnitř města probíhají zuřivé boje už měsíce. Zelenskij nedávno řekl , že budou držet město tak dlouho, jak to bude možné, ale ne do posledního muže, to znamená, že pokud kvůli přílišným ztrátám neuvidí smysl obrany, stáhnou se. Možné stažení připravily i západní země s tím, že Bahmut nemá význam, pokud ho Rusové vezmou, nelze to označit za úspěch.
Pak ale přišel nečekaný zvrat. Zatímco o stažení Ukrajiny před pár týdny psaly západní noviny a připravovala to i ukrajinská vláda ve svých komunikacích, nedávno se objevila zpráva, že se snaží do města poslat posily.
Ukrajinský prezident počítá s tím, že pokud přijdou o město, tlak na mír mezi ukrajinským lidem výrazně zesílí, navíc se pro-mír může dostat do popředí ještě více v západních zemích, protože stále více lidí se již probouzí skutečnost, že válka nekončí dodávkami zbraní a sankcemi, ale mírovými jednáními. Už proto, že Ukrajinci jsou již nuceni nasadit na obranu Bahmutu západní vojenské materiálové rezervy určené pro nadcházející protiútok – alespoň to řekl poradce vůdce Doněcké oblasti anektované z Ukrajiny Igor Kimakovskij pro Rossija 24. zpravodajská televize ve středu.
Jevgenij Prigožin, zakladatel soukromé vojenské společnosti Wagner – prakticky obléhají Bahmut – reagoval slovy, že ukrajinská armáda byla v bitvě o Artěmivsk a Bahmut „prakticky zničena“, i když dodal, že „bohužel i tato bitva trvala mýtné“ na Wagnerovi.
Prigožin však triumfuje, pokud žoldnéřská skupina vyhraje bitvu proti ukrajinským ozbrojeným silám, bude to podle něj největší úspěch v historii,protože na šachovnici zůstává pouze jedna ruská armáda a všechny ostatní figurky z ní mizí.
Zelenskyj se také bojí nadcházejících amerických voleb, to odhalil v rozhovoru pro AP. Je si vědom toho, že pokud Biden prohraje, neomezená, bezhlavá podpora se zastaví.
A Ukrajinci jsou schopni pokračovat v boji jen proto, že západní mocnosti v čele se současnou demokratickou vládou Spojených států chtějí válku prodloužit. Donald Trump již oznámil, že jakmile bude znovu zvolen, zastaví USA unášení směrem k nekonečné válce.
Loni v srpnu začali ruští vojáci a žoldáci skupiny Wagner postupovat směrem k Bahmutu a poté se město dostalo pod dělostřelecký útok. Tehdy dosáhli prvních výrazných úspěchů, jejich jednotky prolomily ukrajinskou obranu zřízenou kolem města na východě. Do října ruské jednotky pronikly na předměstí Bahmutu jak na severovýchodě, tak na jihu, ale Ukrajincům se přesto podařilo útok odrazit.
Poté, v listopadu, Rusové spoléhali spíše na raketovou palbu a dělostřelecké údery a frontová linie kolem Bahmutu byla prakticky zcela zamrzlá. Do konce listopadu došlo na jižní frontě k přesunu, Rusové obsadili vesnici Ozarianyovka, jen 15 kilometrů od města.
V LEDNU PADLA PO TÝDNECH INTENZIVNÍCH BOJŮ V MALÉM MĚSTĚ DO RUSKÝCH RUKOU DALŠÍ OSADA POBLÍŽ BAHMUTU, SÓLEDÁR.
Ruské ministerstvo obrany tehdy hovořilo o tom, že na vojenském úspěchu se významně podílela nepřetržitá raketová palba a práce dělostřelectva. Tím Rusové získali kontrolu nad osadou, ze které mohou zcela zablokovat ukrajinské zásobovací linky a nakonec mohou město zcela obklíčit.
Dobytí Bahmutu je pro Rusy také klíčové, protože odtud mohou pokračovat v operacích směrem na Kramatorsk a Sloviansk. Obě města jsou pro Moskvu důležitá, aby dostala celý Donbas pod svou kontrolu. Bahmut je zajímavý i tím, že Wagnerova skupina do října nabobtnala natolik, že jim byla určena část frontové linie mezi Horlivkou a Szoledárem, tedy významné území.
Wagner pracuje velmi organizovaně a Meduza upozorňuje , že s ruskou armádou jsou mnohem flexibilnější. V listopadu například zaútočili na Bahmut z jihu a poté nečekaně přeskupili své síly, čímž získali několik důležitých předměstských oblastí. Poté znovu zahájili ofenzivu z jihu a obsadili Ssoledár.
LIST ZDŮRAZŇUJE, ŽE TYTO NEOČEKÁVANÉ ZMĚNY SMĚRU ZPŮSOBILY UKRAJINCŮM ZNAČNÝ PROBLÉM, PROTOŽE RUSOVÉ PŘEDTÍM PROVÁDĚLI ÚDERY PO STEJNÉ TRASE PO CELÉ MĚSÍCE.
Stále více se zdá, že bitva o Bahmut se chýlí ke konci, město může padnout prakticky kdykoliv. Také Ukrajinci o situaci mluví čím dál pochmurněji. Již 6. března Američané hovořili o tom, že pokud Ukrajina postoupí Rusům určité oblasti, není to ještě považováno za strategickou porážku a také zmínili, že jde pouze o bitvu symbolického významu. Realita na druhou stranu je taková, že porážka v Bahmutu může vést k dominovému efektu – právě proto, že Zelenskij tomu přikládal nepřiměřeně velký význam.
Již 7. března ruský ministr obrany Sergej Sogju prohlásil, že obsazení Bahmutu otevře cestu k zahájení větší ofenzívy. O ruských ztrátách nejsou přesné informace, stejně jako o Ukrajincích, ale je jisté, že u Bahmutu zemřelo více Ukrajinců než Rusů. Navíc obránci mají menší zálohy, zatímco útočníci méně trpí dlouhými bitvami a dokázali se reorganizovat.
PODLE ZÁPADNÍ ROZVĚDKY BOJOVALO NA RUSKÉ STRANĚ V BAHMUTU NEJMÉNĚ 50 000 ŽOLDÁKŮ.
Ukrajinci si kvůli tomu museli vzít bojovou techniku a lidi odjinud, následky jsou už vidět. Rusové dosáhli průlomu v Avdiivce, přímo uprostřed Doněcka, a podle některých novin město prakticky „vymazali z povrchu zemského“. Stejně jako Bahmut bylo toto město z velké části obklíčeno Rusy, což znemožňovalo efektivní využití dělostřelectva a protivzdušné obrany.
Přestože k žádnému rozhodujícímu průlomu zatím nedošlo, i v tomto městě je ukrajinská armáda v mimořádně složité situaci. Meduza zdůraznila , že Rusové změnili své operační metody, zahajují samostatné menší útoky, kterými se snaží vytvořit lokální krizi, čímž donutí Ukrajince přesunout své zálohy. Jakmile se tak stane, zaútočí v jiné oblasti. Prakticky se tak stalo v případě Bahmut a Avdiivka, Ukrajinci nejsou schopni poslat dostatečný počet zásob na obě místa současně, čili dříve nebo později se musí vzdát obrany jednoho z měst.
Pád Bahmutu by znamenal, že by ruské jednotky mohly přeskupit své síly a také dobýt Avdiivku, což by otevřelo možnosti v několika směrech v oblasti Doněcka. Zdá se, že hlavním cílem Moskvy je dobýt tato dvě města, která by pak mohla využít jako odrazový můstek pro jakoukoli větší ofenzívu. Pokud bude Zelenskyj na těchto místech poražen, může ztratit podporu nejen svých západních partnerů, ale i Ukrajinců, kteří ho mohou donutit usednout k jednacímu stolu a dohodnout se s Vladimirem Putinem.
ZDROJ: ORIGO.hu https://www.origo.hu/nagyvilag/20230329-a-bahmuti-verfurdoben-dolhet-el-a-haboru-sorsa.html
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!