, , ,

A. Korybko: Zelenského poslední cesta do Polska byla mimořádně významná:

A. Korybko: Zelenského poslední cesta do Polska byla mimořádně významná

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

6.4.2023

Symbolismus a látka

Zelenskyho první státní cesta do Polska od loňského zahájení ruské speciální operace se uskutečnila začátkem tohoto týdne a během této doby byl oceněn nejvyšším civilním vyznamenáním své hostitelské země, Řádem bílého orla. K jeho návštěvě došlo v klíčovém okamžiku zástupné války NATO-Rusko , která k ní přidává prvek intrik, stejně jako její symbolika . Tento článek tedy bude analyzovat výše uvedené , aby lépe porozuměl důležitosti Zelenského poslední cesty.

 

Nejnovější vojensko-strategická dynamika

Pro začátek šéf NATO v polovině února prohlásil, že jeho blok je v takzvané „závodě logistiky“/„opotřebovací válce“ s Ruskem, kterou Moskva vyhrává, jak dokazuje její pokračující vojenská odolnost a Zelenského poznámka. koncem minulého měsíce o vyčerpání munice . Zakladatel Wagnera Prigozhin také nedávno prohlásil vítězství v bitvě o Artyomovsk/“Bachmut” poté, co jeho skupina dobyla administrativní centrum tohoto města , což vedlo k obrácení politiky ze strany ukrajinského vůdce.

Koncem února řekl, že jeho síly mohou tuto oblast opustit, pokud se jejich ztráty tam stanou nepřiměřenými, ale pak minulý měsíc řekl CNN , že ztráta tohoto města by mohla vést k tomu, že Rusko převálcuje zbytek Donbasu. Zelenskyj pak na této předpovědi stavěl, aby jen o něco málo více než před týdnem varoval , že bude doma i v zahraničí vyvíjen tlak na „ kompromis “ s Moskvou , pokud k tomu dojde, ale nyní se vrátil do své předchozí pozice poté, co připravil veřejnost, aby očekávat možný výběr .

Co se nakonec stane, se teprve uvidí, ale není pochyb o tom, že vojensko-strategická dynamika dává Rusku přednost. Ani to není zbožné přání , ale je založeno na usvědčujících detailech obsažených ve zprávě Washington Post z poloviny minulého měsíce o tom, jak špatně se daří kyjevským silám . S ohledem na tento širší kontext je jasné, že Zelenského poslední cesta do Polska se skutečně odehrála v klíčovém okamžiku tohoto konfliktu.

 

De Facto Polsko-ukrajinská konfederace

Pokud jde o symboliku, Polsko patří mezi nejlepší spojence Ukrajiny, a to natolik, že tito dva loni v květnu během tehdejší návštěvy prezidenta Dudy v Kyjevě deklarovali svůj společný záměr odstranit mezi nimi všechny hranice . To vedlo k jejich postupnému sloučení ve faktickou konfederaci , která posouvá geopolitický projekt Polska na obnovu ztraceného společenství ve snaze dosáhnout svého velkého strategického cíle stát se opět velmocí.

Zelenského opětovné potvrzení jejich vzájemného záměru odstranit všechny hranice mezi nimi během jeho poslední cesty do Polska rozšiřuje důvěryhodnost tohoto hodnocení , stejně jako tlak neokonzervativního lobbisty na tento geopolitický projekt v nedávném článku pro vlivný časopis Foreign Policy . S cílem legitimizovat status Ukrajiny jako de facto protektorátu své země Duda prohlásil , že Varšava hledá pro svého souseda dodatečné bezpečnostní záruky před příštím summitem NATO v létě.

 

Polsko-ukrajinské problémy

Jakkoli chtějí tito dva své země postupně sloučit do de facto konfederace, stále jim v cestě stojí některé velmi vážné překážky. Pro začátek je tu samozřejmě otázka financování tohoto geopolitického projektu, který si Polsko nemůže dovolit . Za druhé, Poláci jsou znechuceni ukrajinskou glorifikací Hitlerova fašistického genocidního kolaboranta Bandery . Čím více to polský stát toleruje navzdory své občasné rétorice na obranu historické pravdy , tím více jsou průměrní Poláci naštvaní.

Na základě výše uvedeného pozorování je třetí výzvou tohoto geopolitického projektu stoupající anti-establishment sentiment v Polsku, který by mohl vést k tomu, že strana Konfederace během podzimních voleb získá dostatek hlasů, že s nimi bude vládnoucí strana nucena vytvořit vládní koalici. Tento výsledek by mohl v těchto plánech vrhnout klíček , a tím na neurčito oddálit jejich realizaci, zvláště pokud Konfederace najde způsob, jak zablokovat potřebné financování a/nebo bezpečnostní záruky.

 

Vyhlídky polské vojenské intervence

Do příštích voleb se toho však může ještě hodně stát, včetně polské vojenské intervence na Ukrajině. Její velvyslanec ve Francii koncem minulého měsíce hřímal , že „ Pokud Ukrajina neubrání svou nezávislost, nebudeme mít jinou možnost, než vstoupit do konfliktu . Naše základní hodnoty, které jsou základním kamenem naší civilizace, naše kultura budou v zásadním ohrožení, takže nemáme na výběr. I když velvyslanectví uvedlo, že jeho slova byla zbavena kontextu, záměr byl jasný.

Rusko před tímto scénářem varuje již delší dobu, což by mohlo představovat bezprecedentní eskalaci zástupné války NATO proti němu, protože Polsko je oficiálním členem tohoto bloku, jehož země mají vůči sobě vzájemné obranné závazky. Polská intervence by proto mohla posloužit jako lanko pro tuto protiruskou alianci k formalizaci její role v tomto konfliktu , zvláště v případě, že Polsko oznámí své „sjednocení“ s Ukrajinou a zastřeší ji.

 

I když tento sled událostí zůstává spekulativní, je nicméně založen na faktickém základě, jak bylo vysvětleno v tomto díle, zejména s ohledem na nevýhodnou vojensko-strategickou dynamiku , která vrhla mrak nad Zelenského poslední cestu do Polska. Vrátíme-li se k nim a máme na paměti slova polského velvyslance ve Francii a také vůdců těchto dvou zemí, kteří znovu potvrzují svou touhu odstranit všechny hranice mezi nimi, pozorovatelé by neměli podceňovat možnost , že k tomu dojde.

 

Proměnné scénáře

Ve skutečnosti by se to mohlo velmi dobře rozvinout před příštími volbami na podzim, pokud by ruské obsazení Arťomovska vedlo k tomu, že by se provalil zbytkem Donbasu, jak Zelenskyj dříve předpovídal, že by se mohlo stát, což by mohlo přimět Polsko, aby zasáhlo v souladu s podmínkami, které jeho velvyslanec do Francie stanoveno. Jedinými proměnnými, které by mohly tento scénář věrohodně vyvážit , jsou, že Rusko pokračuje jen v postupném pokroku na místě nebo Kyjev souhlasí s příměřím s Moskvou před obnovením mírových rozhovorů.

Šance prvního by mohly být posíleny přívalem moderních západních zbraní na Ukrajinu, zatímco ty druhé by mohlo být sníženo tím, že Polsko přislíbí jakoukoli podporu, kterou Kyjev potřebuje, aby se necítil nucen okolnostmi vyjednávat s Ruskem. V tom spočívá pravděpodobný účel Zelenského poslední cesty do Polska, totiž prozkoumat, co přesně by mohla Varšava v tomto ohledu poskytnout, aby bylo možné lépe posoudit, zda stojí za to vážně uvažovat v tomto klíčovém okamžiku konfliktu .

 

Přehodnocení Dudova požadavku na NATO

Duda během rozhovoru pro Le Figaro na začátku února naznačil, že se obává, že by se Francie mohla pokusit zprostředkovat příměří, jehož scénář by mohla podpořit Macronova pokračující cesta do Číny , jejíž 12bodový mírový plán ocenil prezident Putin během svého protějšku. minulý měsíc navštívila Moskvu . Politická dynamika tohoto konfliktu je proto ze sdílené perspektivy Kyjeva a Varšavy stejně nevýhodná jako ta vojensko-strategická, protože obě ukazují na blížící se příměří.

Toto pozorování přidává další kontext k Dudově požadavku, aby NATO poskytlo Ukrajině více bezpečnostních záruk . Jeho prohlášení lze nyní interpretovat buď jako narážku na nadcházející polskou vojenskou intervenci (bez ohledu na to, zda tomu předchází formalizace jejich konfederace), nebo jako návrh, že by tyto mohly být brzy rozšířeny, aby se Kyjev ujistil o trvalé podpoře tohoto bloku v případě, že bude vynucený okolností k souhlasu s příměřím s Ruskem (bez ohledu na to, kdo by to mohl zprostředkovat) .

 

Nadcházející protiofenzíva Ukrajiny

Dudova touha, aby se tak stalo někdy v příštích třech měsících před začátkem července summitu NATO, klade na jeho požadavek konkrétní termín , který se shoduje s očekávanou protiofenzívou Kyjeva. Dříve citovaná zpráva Washington Post o tom zmírnila očekávání ohledně jeho úspěchu, stejně jako nejnovější hodnocení od bývalého velitele polských pozemních sil. Waldemar Skrzypczak předním polským médiím řekl , že Ukrajina na to „není připravena“ a že „Nyní je čas na politiky“.

Cynikům, kteří by mohli tvrdit, že tento penzionovaný úředník nemá přesné informace o vojensko-strategické dynamice konfliktu, by se mělo připomenout, co koncem ledna řekl veřejně financovaným médiím úřadující náčelník generálního štábu polských ozbrojených sil generál Rajmund Andrzejczak . Varoval , že čas se krátí pro Kyjev, potvrdil, že ruská vojenská síla je stále impozantní, a vyjádřil vážné obavy , že Ukrajina může být nakonec poražena .

Navzdory této hrozné analýze od nejvyššího polského vojenského představitele, který je nepochybně v pozici , kdy může dostávat nejaktuálnější utajované informace o válce mezi NATO a Ruskem na Ukrajině, se Kyjev pravděpodobně přesto pokusí o plánovanou protiofenzívu. To zase ovlivní, zda Polsko formalizuje svou faktickou konfederaci a/nebo vojensky zasáhne na její podporu , přesně jaké bezpečnostní záruky by NATO mohlo poskytnout Kyjevu a zda bude dosaženo příměří před letním summitem bloku .

 

Závěrečné myšlenky

Tento pohled vede k závěru, že Zelenského poslední cesta do Polska byla mimořádně významná , protože má v příštích třech měsících utvářet průběh zástupné války NATO-Rusko. Role Varšavy v nadcházejících událostech silně ovlivní to, co Kyjev udělá během tohoto klíčového okamžiku konfliktu, a proto se ukrajinský vůdce rozhodl sejít se svým protějškem. Protože Zelenskyj vše pečlivě plánuje , i tak se mu možná nepodaří zvrátit osudy své strany.

ZDROJ: Andrew Korybko https://korybko.substack.com/p/zelenskys-latest-trip-to-poland-was

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *