Vučičova strana přesvědčivě zvítězila v parlamentních volbách v Srbsku
Vučičova strana přesvědčivě zvítězila v parlamentních volbách v Srbsku
19.12.2023
Téměř úplné výsledky nedělních srbských parlamentních voleb potvrdily vítězství vládnoucí populistické Srbské pokrokové strany (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče, ale kvůli nahlášeným nesrovnalostem při hlasování vyšly do ulic hlavního města Bělehradu podle zahraničních agentur tisíce demonstrantů. Opoziční uskupení tvrdí, že do Bělehradu byli k volbám sváženi Srbové ze sousední Bosny a Hercegoviny. Na další nesrovnalosti upozornila také pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Kreml mezitím poblahopřál prezidentovi Aleksandaru Vučičovi k vítězství jeho strany ve volbách.
Volby tentokrát nezahrnovaly prezidentský úřad, ale vládní orgány podporované dominantními provládními médii vedly kampaň jako referendum o Vučičovi.
„Vítáme takový úspěch pana Vučiče a doufáme, že povede k dalšímu rozvoji Srbska a také počítáme s dalším posilováním našeho přátelství a pokračováním naší vzájemně výhodné a vzájemně respektované spolupráce,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax.
Balkánská země udržuje vřelé vztahy s Ruskem a prezidentem Vladimirem Putinem. Od roku 2014 je kandidátem na členství v Evropské unii,
Nedělní parlamentní a místní volby v Srbsku proti sobě postavily SNS prezidenta Vučiče a opoziční proevropský blok Srbsko proti násilí tvořený stranami, které letos stály za měsíci pouličních protestů vyvolaných dvěma hromadnými vraždami v květnu.
Nezávislá média a volební pozorovatelé upozornili na řadu nesrovnalostí v průběhu voleb. Nezávislá organizace pro volební dohled CRTA podle agentury AP uvedla, že ji znepokojily informace o hromadném svážení voličů k hlasování ze sousední Bosny a o kupčení s hlasy. Premiérka Ana Brnabičová tato obvinění odmítla a označila je za „úmyslné šíření paniky“.
Ačkoli Vučić sám nekandidoval, jeho tvář byla v předvolební kampani všudypřítomná. Provládní média volby vykreslila jako referendum o prezidentovi, který podle nich sebevědomě prosazuje srbské zájmy doma i v zahraničí. Opozice naopak stavěla na vzedmutí občanské nespokojenosti, která zemi zachvátila v reakci na dvě květnové hromadné vraždy s celkem 19 oběťmi.
ZDROJ: https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/volby-v-srbsku.html
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!