Viktor Orbán představuje svou vizi budoucnosti Maďarska v desetiletí konfliktů
Pilíře západní civilizace praskají
Podle Viktora Orbána bude příští desetiletí desetiletím nebezpečí, nejistoty a válek, protože pilíře západní civilizace, o nichž se dříve myslelo, že jsou neotřesitelné, praskají. Premiér hovořil o třech posunech v západní civilizaci. V minulosti jsme si mysleli, že žijeme pod ochranou vědy, pak přišel Covid, mysleli jsme si, že válka se nemůže vrátit do Evropy, ale v sousedství Maďarska je válka, a mysleli jsme si, že studená válka se nikdy nemůže vrátit, přesto nějaký svět vůdci nyní pracují na reorganizaci našich životů do geopolitických bloků, řekl premiér.
Zrušení práva EU veta
Předseda vlády uvedl, že návrh Bruselu na zrušení konsensuálního rozhodování v zahraniční politice EU je nebezpečný. „Evropa se nemůže stát globálním politickým hráčem, protože nedokáže udržet mír ani doma,“ zdůraznil premiér a nazval jednotné rozhodování v zahraniční politice EU „imperialismem“. Velkým problémem je také to, že EU nedokáže bránit své vlastní hranice. EU by si neměla vymýšlet svou vlastní ústřední roli ve světové politice, ale nejprve by měla dělat svou práci doma, zdůraznil.
Vliv Západu slábne
Maďarský premiér hovořil o celkové náladě v Evropě, která se podle jeho hodnocení ubírá sestupnou trajektorií, protože síla, moc, autorita a působnost západní civilizace slábne. Nejbolestivější ze všeho na ztrátě moci a materiálního prostoru je ztráta kontroly Západu nad energetickými zdroji, zdůraznil Orbán. Západ již nevlastní většinu surovin a energetických zdrojů. „Naše situace, situace Evropy, je dvojnásob obtížná: důvodem je, že se Washington chová tak, jak se chová. Nikdo nezvedl obočí, když Amerika začala těžit energii pomocí frakování, ačkoli Amerika se netajila tím, že svou energetickou politiku použije jako zbraň zahraniční politiky, řekl Orbán.
Ztráta energetických zdrojů
Evropané na to reagovali odporem vůči závislosti na Američanech a EU se dosud snažila chránit německo-ruskou energetickou osu, která je však, jak mluvíme, na kusy. „Poslední návrh Evropské komise je, že každý by měl mít povinnost snížit spotřebu plynu o 15 procent, a pokud to nepůjde, bude odebrán těm, kteří na to mají,“ varoval Viktor Orbán.
Maďarsko čekají výzvy
Když mluvil o situaci maďarského lidu, premiér řekl, že nejdůležitější výzvou je úbytek populace. Pořád je víc pohřbů než křtů, poznamenal. Národy světa lze rozdělit do dvou skupin: některé jsou schopné biologické reprodukce, jiné nikoli. S odkazem na rodinnou politiku vlády Fidesz řekl, že situace v zemi se zlepšila, ale zatím nedošlo k žádnému obratu.
Dokud nenastane obrat, dříve nebo později nám bude Maďarsko a Karpatská kotlina ‚ukradeno‘, řekl maďarský politik.
Orbán řekl, že druhou výzvou, před kterou stojíme, je migrace, která rozdělila Evropu na dvě části. „Jedna polovina je svět, kde spolu žijí evropské a neevropské národy. Tyto země již nejsou národy, ale konglomeráty národů. Je tu druhá polovina Západu, střední Evropa. Západ se v intelektuálním slova smyslu přesunul do střední Evropy a ve zbytku Evropy už je jen post-západ, varuje Orbán, podle něhož se post-západ v současnosti snaží donutit střední Evropu, aby se stala jako oni .
Nucená migrace
Podle premiéra chce Brusel společně se sítí George Sorose vnutit Maďarsku migraci. S odkazem na některá minulá řízení na základě právního státu proti Maďarsku řekl, že „Byli jsme postaveni před soud a odsouzeni. A nebýt uprchlické krize na Ukrajině, začali by na nás trest vykonávat. Teď to dali stranou. Nestáhli to z programu, jen to odložili.
Nazval to „ideologickým výsměchem internacionalistické levice“, když se snaží tvrdit, že Evropa je ze své podstaty smíšená rasa. Jde o historický a sémantický podvod. Národy žijící v Evropě se stěhují, pracují, ale nejsou to smíšené národy. Jsme ochotni se vzájemně mísit, ale nejsme ochotni stát se míšenkami,“ řekl pan Orbán. Podle jeho názoru si dnes islámská civilizace, která se postupně posouvá do Evropy, uvědomila, že Maďarsko nebude odrazovým můstkem pro jejich expanzi v Evropě kvůli maďarské tradici boje proti islámské Osmanské říši v minulosti.
Poslechněte si článek v audioverzi.
Problém s pohlavím
Další hrozbou je genderová ideologie, proti které vláda představila svůj zákon na ochranu dětí a kvůli níž bylo Maďarsko hnáno k soudu dominující evropskou levicí. „Nechceme jim říkat, jak mají žít, jen chceme, aby pochopili, že v naší zemi je otcem muž a matka žena – a to by měli přijmout spolu se Sorosovými silami,“ zdůraznil Orbán. s tím, že tento „západní druh bláznovství“ se v této části světa nikdy nestane většinovým názorem.
Význam aliancí a Visegrádské čtyřky
Klíčem k vítězství je podle premiéra odhodlání i hledání spojenců. To je důvod, proč lidé ze Západu udělali vše, co mohli, aby V4 narušili. Strategické zájmy Poláků a Maďarů ve válce se shodují: chceme, aby Rusko zůstalo stranou, chceme, aby Ukrajina zůstala nezávislá. „Ale v maďarsko-polských vztazích je problém jeden ze srdce: my to vidíme jako válku mezi dvěma slovanskými národy a Poláci to vidí jako válku, jejíž jsou součástí. Naši slovenští a čeští přátelé ve volbách dali přednost postzápadnímu světu,“ řekl se špetkou sarkasmu.
Viktor Orbán řekl, že primárním aspektem každé války je, že matky truchlí pro své děti a děti ztrácejí své rodiče. Tento pojem musí mít přednost před vším ostatním, dokonce i v politice. Premiér zdůraznil, že v bojích na Ukrajině dosud zahynulo 86 Maďarů. Proto trval na svém dřívějším stanovisku, že nejde o maďarskou válku. Upozornil na to i premiér
jsou země, které Maďarsko kritizují, protože si myslí, že není dostatečně oddané Ukrajincům, ale mnohé z těchto zemí jsou tomuto konfliktu daleko a nanejvýš poskytují finanční nebo ozbrojenou podporu.
Spojené státy
Tvrzení Američanů, že každý má být prostě na správné straně dějin a zbytek světa se podřídí, už neplatí, řekl Viktor Orbán. Většina světa toto volání neslyší. Tato válka by klidně mohla být koncem západní nadvlády, multipolární světový řád nám klepe na dveře,“ zhodnotil premiér. Navrhl, že by Západ měl vyvinout novou strategii namísto prázdných zpráv o vítězství, zaměřit se nikoli na vítězství ve válce, ale na dobrá mírová jednání a dobrou mírovou nabídku. Úkolem EU není stát na straně Ukrajinců proti Rusům, ale postavit se mezi Rusy a Ukrajince, zdůraznil pan Orbán.
Klíčové jsou dodávky energie
Zásadní otázka je, kdo má z této války prospěch, řekl premiér. „Hlavní prospěch z toho mají Rusové, protože mají energetické zdroje. Dnes Rusové prodávají méně energie, ale za mnohem vyšší cenu, takže z toho těžili. Prospělo to ale i Číňanům, kteří byli dříve vydáni na milost Arabům, pokud jde o energetickou závislost, ale nyní mohou nakupovat ruskou energii. A daří se i americkým společnostem. EU si však vede špatně, protože její dovoz energie je v červených číslech,“ řekl.
Evropa čelí velké recesi
Pan Orbán uvedl, že Evropu sužuje vyhlídka na recesi a situaci v Maďarsku navíc ztěžuje fakt, že posilování dolaru vůči euru automaticky vede k oslabení forintu. Maďarsko si podle něj stanovilo cíl pro příští dva roky, totiž udržet se v globální recesi. Ale z pohledu premiéra
mír do světa mohly vrátit jen příští prezidentské volby v USA.
„Můžeme si udržet náš úspěch z ekonomického hlediska, pokud zůstaneme mimo válku, genderovou hloupost, globální daně, migraci a všeobecnou recesi v Evropě. Dobrou zprávou je, že se nám to podařilo v letech 2010 a 2020. V roce 2020 bylo Maďarsko v krizi „před křivkou“, řekl maďarský lídr.
Maďarsko se stane čistým přispěvatelem EU
Maďarsko bude podle premiéra do roku 2030 čistým přispěvatelem do EU, což také vytvoří novou situaci pro Maďarsko. „Do té doby musíme být ve špičkové formě z diplomatického, vojenského a ekonomického hlediska,“ zdůraznil pan Orbán.
Zdroj: ZDE
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!