V Singapuru mají futuristickou nemocnici, která využívá přírodu jako lék
V Singapuru mají futuristickou nemocnici, která využívá přírodu jako lék
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
26. listopadu 2024
Výhledy na bujné zahrady a přírodní scenérie nejsou obvykle to první, co si představíte, když pomyslíte na nemocnice, ale nemocnice Khoo Teck Puat v Singapuru to všechno mění.
Co se týče nových představ o zdravotní péči a duševním stavu pacientů, je nemocnice Khoo Teck Puat skutečně pokroková v tom, jak pečuje o ty, kteří do ní byli přijati.
Ať už se tak stalo v důsledku nedostatku předchozí patřičné péče, stravování a životního stylu člověka, nebo stagnací jeho energie vytvářející bloky – a následně onemocnění – důležité je, abychom se na toto odvětví a průmysl (léčebně-zdravotnický) dívali jako na jedno z nejdůležitějších pro další posun lidstva.
Zelená léčba
V roce 2005 dostala v Singapuru sídlící projekční firma CPG Corporate za úkol vytvořit nemocnici, která skutečně snižuje krevní tlak návštěvníků.
„Jak se postavíme k představě deinstitucionalizace nemocnice a zajištění toho, aby nevypadala, nepáchla a nepůsobila jako nemocnice?“ řekl MBG o úvodní výzvě Jerry Ong Chin-Po, architekt, který na projektu pracoval.
„Měli jsme pocit, že nejlépe toho dosáhneme, když do prostoru začleníme přírodu.“
Nemocnice, která otevřela své brány v roce 2010 a nyní slouží 800 000 obyvatel severního Singapuru, překryla pach léků a chemikálií více než 700 druhy vůní místních rostlin.
Ve vestibulu přehlušují zvuky strojů hlasy ptáků na centrálním nádvoří. A místo chůze po sterilních bílých chodbách jsou pacienti, poskytovatelé zdravotní péče a příležitostný motýl vedeni prostorem po vnějších mostech pokrytých zelení.
V Singapuru mají nemocniční budovy řadu pokojů pro pacienty (součást toho, jak země udržuje svou dobře známou levnou zdravotní péči).
Některé jsou soukromé a mají klimatizaci; jiné mají do pěti postelí a spoléhají se na přírodní větrání. Aby se všichni pacienti cítili příjemně – bez ohledu na to, kolik za svůj tamní pobyt platí – Chin-Poův tým se opět spolehl na přírodu.
Nainstalovali nová okna, aby se dala více otevřít a vpustit více vzduchu a postarala se io to, aby každý pacient viděl ze své postele zeleň, i kdyby to měl být jen květináč za oknem.
V době jídla podávají pacientům stravu v bio kvalitě vypěstovanou v obrovské střešní zahradě a během bezmasých pondělků si všichni naplňují talíře ovocem a zeleninou.
„Vždy přicházíme s touto ideou vytvoření totálně léčivého prostředí,“ říká Chin-Po. „Nejen pro pacienty, ale také pro poskytovatele zdravotní péče a personál. Je to všechno součást celého systému.“
Toto je léčivá síla přírody a komunity
A tak další otázkou je, zda se v této futuristické nemocnici při vší té zeleni, komunitě a přirozeném světle léčí pacienti rychleji?
Inu, uvádí se, říká Chin-Po, ačkoli na podporu tohoto tvrzení ještě není dost důkazů, že pacienti zřejmě oceňují jedinečné řešení nemocnice a ve skutečnosti jsou ochotni zaplatit více, jen aby se tam dostali raději než do jiných nemocnic v oblasti.
A přestože ještě není rozsáhlý, existuje výzkum dokazující, že zeleň a přirozené světlo opravdu pomáhají při uzdravování.
Jedna studie z roku 2008 zjistila, že pacienti, kteří měli ve svých pokojích rostliny, měli nižší krevní tlak a udávali menší bolest, úzkost a únavu než pacienti, kteří je neměli.
Další z roku 2008 dospěla k závěru, že nemocniční pokoje, které měly okna s výhledem do přírody, napomáhaly rychlejšímu zotavení pacientů po operaci v porovnání s těmi, z nichž oken byl výhled jen na cihlové zdi.
Mimo nemocniční prostory bylo prokázáno, že trávení času v přírodě snižuje riziko cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a stresu.
Závěr
Zdá se, že kolem nás nemocí stále více lidí, a tak je důležité hledat alternativní způsoby léčby. Ať už je holistická, alternativní, nebo je jí sama příroda, kroky, jako je tato nemocnice, skutečně vytvoří posun, který kolektivně potřebujeme.
Svým založením jsme milovníci přírody a přestože jsme v naší současné společnosti a systému zřejmě zapomněli vycházet ven a spojovat se se zemí, pro naše dlouhodobé setrvání na této planetě je to klíčové.
Počínaje sluncem, které je naším nejlepším zdrojem vitamínu D, až po samotný kyslík , který dýcháme a který nám darují stromy, přírodě jsme velmi zavázáni.
Ať už nemocní jsme nebo nejsme, mějte na paměti, že je v našem nejlepším zájmu vyjít si do přírody a poskytnout výživu naší duši a tělu.
Tato nemocnice je jen začátkem velkého připomenutí si toho, co znamená skutečně o sebe pečovat.
ZDROJ:
https://domacaliecba.sk/v-singapure-maju-futuristicku-nemocnicu-ktora-vyuziva-prirodu-ako-liek/
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!