, , , , , ,

Turecko chce za schválení vstupu Švédska do NATO příliš, řekl švédský premiér

Turecko chce za schválení vstupu Švédska do NATO příliš, řekl švédský premiér

Turecko chce za schválení vstupu Švédska do NATO příliš, řekl švédský premiér

8. 1. 2023  
Turecko, které blokuje vstup Švédska a Finska do Severoatlantické aliance, má požadavky, které Švédsko nemůže a nechce splnit. Podle agentury Reuters to v neděli prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že Ankara nakonec členství Švédska v NATO schválí.
Stockholm. Nový švédský premiér Ulf Kristersson představuje svoji pravicovou...

Stockholm. Nový švédský premiér Ulf Kristersson představuje svoji pravicovou vládu. (18. října 2022) | foto: Reuters

„Turecko potvrdilo, že jsme splnili sliby, které jsme dali. Požadují ale také věci, které my jim nemůžeme a nechceme dát,“ řekl Kristersson na nedělní konferenci o kandidatuře Švédska na členství v Severoatlantické alianci.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO loni v květnu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, která začala v únoru. Vstup těchto severských zemí do aliance musí schválit všech 30 členských zemí NATO, z nichž 28 tak již učinilo. Kromě Turecka to ještě neudělalo Maďarsko.  K hlavním sporným bodům patří turecké požadavky na vydání lidí, které Ankara považuje za teroristy. Koncem loňského roku Turecko vyjádřilo zklamání nad rozhodnutím švédského nejvyššího soudu, který zamítl vydání tureckého novináře Bülenta Keneşe.

Podle Turecka je Keneş podezřelý z účasti na pokusu o převrat v roce 2016. Novinář se domnívá, že Ankara se jeho vydání domáhá kvůli jeho kritickým názorům na vládu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Zdroj:https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/turecko-schvaleni-vstupu-svedsko-nato.A230108_153354_zahranicni_misl#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

 

1 reply
  1. aamater
    aamater says:

    Tak Turek požaduje veľa? A to žiada iba o vydanie teroristov ktorých Švédsko a Fínsko chránia tak, že ich nechcú vydať na spravodlivé stíhanie? To ako fakt?

    Odpovědět

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *