, , ,

Trump uvaluje 25% cla na veškerý dovoz americké oceli a hliníku

Trump uvaluje 25% cla na veškerý dovoz americké oceli a hliníku

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

11.02.2025

Americký prezident Donald Trump vydal exekutivní příkaz uvalující 25% cla na veškerý dovoz oceli a hliníku do Spojených států.

„Pro naši zemi je důležité, aby se na našem území vyráběla ocel a hliník. Bavíme se o clu ve výši 25 %, bez výjimek, bez ohledu na to, ze které země… To je velká věc. Toto je začátek procesu, díky kterému bude Amerika opět bohatá,“ prohlásil šéf Bílého domu a podepsal dokument před kamerami.

Rozhodnutí se týká dodávek z Evropské unie, Kanady, Argentiny, Velké Británie, Austrálie, Brazílie, Mexika, Jižní Koreje, Vietnamu a Japonska.

„Rozhodl jsem, že dovoz ocelářských výrobků z těchto zemí představuje riziko pro národní bezpečnost, a nařídil jsem, aby byly tyto dohody ukončeny s účinností od 12. března 2025,“ stojí v příkazu.

NBC poznamenává, že zatímco cla na ocel a hliník, která Trump zavedl během své první administrativy, „byla oprávněná z důvodů národní bezpečnosti, tentokrát <…> Trump uvedl potřebu vytvořit pracovní místa a snížit obchodní deficit USA“.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je z rozhodnutí nového amerického vůdce nešťastná.

„Hluboce lituji rozhodnutí USA uvalit cla na evropský vývoz oceli a hliníku. Neodůvodněná cla vůči Evropské unii nezůstanou bez odezvy – vyvolají tvrdá a přiměřená protiopatření. Evropská unie bude jednat na ochranu svých ekonomických zájmů. Budeme chránit naše pracovníky, podniky a spotřebitele,“ uvedla v prohlášení.

Již dříve odborníci navrhovali, že by v reakci na to mohl Brusel zavést cla na americké zboží, které je citlivé pro politicky významné státy USA (například zemědělské produkty, technologie, alkohol).

Kanadský premiér Justin Trudeau zase řekl: „Pokud to budeme potřebovat, Kanaďané se za sebe postaví silou a vytrvalostí. Politik označil nové tarify za „nepřijatelné“. Zároveň slíbil, že kanadská vláda bude spolupracovat s Washingtonem, aby ji přesvědčila o negativních dopadech těchto cel. Předseda vlády zdůraznil, že průmyslová odvětví Kanady a Spojených států, jako je stavba lodí, výroba automobilů a výroba obrany, jsou vysoce integrované a společně tyto dvě země „učiní Severní Ameriku konkurenceschopnější“.

Britský list The Guardian poznamenává, že „Trumpova fixace na cla znepokojila ekonomy“. Odborníci tvrdí, že jejich zavedení by mohlo podkopat opakované sliby republikánů o rychlém snížení cen pro miliony Američanů a že by to byli američtí spotřebitelé, kdo by nakonec zaplatil účet. Odborníci, jejichž názory jsou v publikaci citovány, se domnívají, že taková rozhodnutí republikánů „podpoří inflaci, donutí Federální rezervní systém udržovat vysoké úrokové sazby a povedou k růstu dolaru vůči jiným měnám“.

Francouzský list Le Figaro označuje zavedení cel na ocel a hliník za „nový krok v obchodní válce Donalda Trumpa“. V jednom z článků věnovaných tomuto tématu klade noviny důraz na Kanadu.

„Americký prezident překvapil Kanaďany tím, že prokázal své bezkonkurenční schopnosti vytvářet chaos. Namísto ekonomického útoku na celou Kanadu se Washington rozhodl zacílit konkrétně na Quebec, kde se vyrábí 90 % kanadského hliníku, z čehož 93 % se vyváží do Spojených států,“ píše se v publikaci.

Další článek klade zvláštní důraz na Evropskou unii. Francouzský ministr pro Evropu a zahraniční věci Jean-Noël Barrot je citován jako slibný, že EU znovu zareaguje na zavedení cel, jako tomu bylo v roce 2018. Le Figaro zároveň upozornil na zdrženlivost německého ministra hospodářství a klimatu Roberta Habecka, který vyzval k „pokračování cesty spolupráce se Spojenými státy“.

Podle Rolanda Bergera asi 25 % evropského vývozu oceli směřuje do Spojených států.

Sdružení britského ocelářského průmyslu UK Steel uvedlo, že zasadilo „zničující ránu“ již tak bojujícímu sektoru.

Jihokorejská agentura Yonhap News Agency poznamenává, že Trumpovo rozhodnutí znepokojilo ocelářský průmysl země, který je po Kanadě, Brazílii a Mexiku čtvrtým největším vývozcem oceli do Spojených států. Herectví Tamní prezident Choe Sang-mok svolal nejvyšší vládní úředníky, aby projednali potenciální dopad tohoto kroku a možná protiopatření. Zástupci ocelárny Posco uvedli, že situaci monitorují.

Americký portál Axios upozorňuje, že „pokud budou cla uvalena, šlo by o největší eskalaci Trumpovy obchodní politiky, před níž někteří ekonomičtí představitelé varují, že povede k vyšším spotřebitelským cenám a inflaci“. Výzkum naznačuje, že ceny oceli a hliníku by mohly v měsících následujících po zavedení cel vzrůst o 20 %.

„Ekonomové spočítali, že dlouhodobé zvýšení cen – pokud by bylo přeneseno výhradně na spotřebitele – by stálo spotřebitele dalších 8 miliard dolarů ročně,“ poznamenává Axios. „Ti, kteří budou potenciálně nejvíce zasaženi, jsou dodavatelé autodílů, kde jsou ziskové marže velmi nízké a jakékoli tarify budou pravděpodobně přeneseny podél dodavatelského řetězce a nakonec ke spotřebitelům.“

 

Na základě materiálů z webu Bílého domu , RIA Novosti , TASS , Interfax , Finmarket , NTV . RG.ru

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *