Testy na lidech mohou začít. Úřady daly mozkovým čipům od Muska zelenou
Testy na lidech mohou začít. Úřady daly mozkovým čipům od Muska zelenou
26.5.2023
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil společnosti Neuralink povolení k první klinické studii na lidech, informovala agentura Reuters. Jde o zásadní milník pro firmu Elona Muska, která chce dávat lidem čip do hlavy, aby mohli ovládat elektroniku.
Společnost Neuralink, která stojí za stejnojmenným mozkovým implantátem, představil světu Musk v červenci 2019. Už při první prezentaci to vypadalo, že výzkum je tak daleko, že je otázkou maximálně pár měsíců, než se čipy objeví u prvních lidí.
Od té doby Musk už čtyřikrát předpovídal, že testy na lidech v dohledné době začnou. Nakonec to trvalo téměř čtyři roky, ale podle agentury Reuters úředníci z FDA nakonec souhlas udělili.
Podle bývalých a současných zaměstnanců Neuralinku, kteří hovořili s agenturou Reuters v březnu a kteří si přáli zůstat v anonymitě, byla žádost o svolení testů původně zamítnuta. Úředníci chtěli nejprve odstranit některé problémy celého systému. Mezi ně patřily otázky spojené s lithiovou baterií zařízení, pohyblivostí implantátu v mozku a bezpečným odstraněním zařízení, aniž by došlo k poškození mozku.
V minulém roce Musk získal pozornost titulků novin prohlášením, že je natolik přesvědčen o bezpečnosti těchto zařízení, že by byl ochoten je implantovat svým vlastním dětem. Neuralink nicméně zatím ještě nezačal hledat dobrovolníky pro klinickou studii svých mozkových implantátů.
Udělení souhlasu FDA přitom přichází v době, kdy američtí zákonodárci naléhají na regulátory, aby prošetřili, zda v Neuralinku neprobíhají na zvířatech „příliš urychlené a nedostatečně připravené experimenty“. Prstem přitom ukazují zákonodárci na komisi, která měla na testování na zvířatech v Neuralinku dohlížet.
Zkoušeli to s helmami
Ovládat počítač myšlenkami se snažili vědci v minulosti již mnohokrát. Zpravidla vyráběli nejrůznější helmy, které byly schopné zachytit mozkové impulsy a přenést je v reálné činy na obrazovku. Tímto způsobem bylo možné například pozastavit přehrávání, posunout kurzor myši nebo upravit hlasitost.
Příliš spolehlivé ale tyto technologie doposud nebyly. A právě proto se nikdy nedočkaly masivnějšího rozšíření mezi běžné uživatele.
Právě to chce ale Musk nyní změnit. Problém je podle něj především v tom, že zmiňované helmy nedokázaly snímat mozkovou aktivitu dostatečně přesně. Řešením tak má být speciální mozkový implantát, který se prostřednictvím laseru vloží pod lidskou lebku.
Snímá vysílané neurony
Speciální implantát pak dovede snímat vysílané neurony a proměnit je v počítačový algoritmus. V praxi díky tomu bude elektronika schopna reagovat na naše myšlenky.
Ve chvíli, kdy budete chtít zapnout mobil, bude na to stačit jen pomyslet. A totéž platí také v případě spouštění jednotlivých aplikací na počítači či jakýchkoli dalších činností.
Americký vizionář vidí uplatnění nejprve v oblasti lidí s fyzickým omezením, především tedy u ochrnutých pacientů. Teprve poté by se mohla celá technologie rozšířit i mezi běžné uživatele.
Děkujeme za Vaší podporu, moc si vážíme Vaší přízně. Dar bude použit na provoz a rozvoj našich nezávislých informačních platforem.
Jsme nezávislé médium bez reklam, bez cenzury, bez propagandy, bez mainstreamu.
Přispějte na tvorbu a překlad videí i zpráv ze světa, z domova.
Děkujeme za vaši podporu našeho zpravodajství, podpořit nás můžete ZDE:
https://volnyblog.news/podporit-provoz-volny-blog-cz/
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“ : 27-1664400247/0100
Další zajímavé články najdete ZDE:
https://volnyblog.news/
To by šlo. Už sa s ľudí stáva iba spotrebný materiál. Neskôr sa potom budú deliť na vadné a nevadné kusy. Potrebuje to len trochu viac času. Tak tomuto sa dá povedať prvý krok ku konci ľudskej civilizácie na planéte Zem!!!