, , , , ,

Tak trochu jiný pohled na,,hnízdo“

Tak tochu jiný pohled na ,,hnízdo"

Tak trochu jiný pohled na,,hnízdo“

10.1.2023

Úvodem pár glos:

  • Ti, kdo rozumějí dotacím a právu, rozsudek čekali
  •  To, že z toho někteří politikové udělali “politický proces”, byla jejich volba
  •  Teď jsou proto poraženými hlavně oni – protože se sami pasovali svými siláckými řečmi do pozice “protistrany” – měli raději mlčet a nechat pracovat policii a soud, protože politik by se prostě neměl plést do toho, do čeho nemá. Nechtěla jsem případ Čapí hnízdo komentovat před vynesením rozsudku.

 Dotace jsou ale docela moje silná parketa, a to mnoho let. Proto tvrdím, že odsouzeny, a to na “doživotí,” by měly být hlavně a jen tyto dotace.

Ničí totiž klasické tržní prostředí, z příjemců napřed dělají prosebníky, a pak z nich vytváří doslova oběti kontrol, a to i po mnoha letech, a závěry o porušení dotačních podmínek jsou často tvořeny z hypotetických a často absurdních úvah státních úředníků. Obce, města a svazky by mohly vyprávět.

Dochází i ke zvláštním průlomům do pravomocí, např. že finanční úřady dělají závěry o možném porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, a to přesto, že to má v pravomoci Úřad na ochranu hospodářské soutěže, nikoli finanční úřad. Ale toleruje se to. A tak dále a tak dále bych mohla pokračovat. Proč to říkám…

Když jsem četla už před lety, co Andreji Babišovi zazlívají, kroutila jsem hlavou, co považují naše orgány za trestné.

Něco jiného je totiž porušení nebo nesplnění dotačních podmínek, a něco jiného je dotační podvod. Komentovali to navíc často lidé bez znalosti tohoto právního odvětví či práva vůbec, a jejich výklad ovlivňovalo hlavně to, že Andrej Babiš byl jejich politický nepřítel. Takže nic “lidského jim nebylo cizí”, a odsouzení by mu prostě přáli. A tomu odpovídal ten výklad paragrafů “po jejich”.

Dnes padl verdikt. To, že se o něm všude píše, a Andrej Babiš na tom teď nepochybně sbírá body, je tedy dopad letitých komentářů, ale ne jeho, naopak, jeho politických nepřátel. Ti přesvědčili totiž postupně sami sebe, že jsou znalci práva, dopředu proto ví, jak to dopadne, a vyrobili mu tím sami prostor pro reklamu těchto dnů. Nejsou znalci, a po jejich to nedopadlo. Na tom šoku by šlo stavět mrakodrapy.

Andrej Babiš je tvrdý byznysmen.

Z doby covidu má svědomí řadu vážných věcí, za které by se měl jako tehdejší premiér se vší vážností a politickou odpovědností omluvit, a osobně podpořit vyvození odpovědnosti po přímo odpovědných – ministrech a dalších tzv. odborníků.

Po pravomocném jeho rozsudku bych zase očekávala, že za výroky ohledně trestního stíhání by se mnozí měli omluvit jemu.

Zkrátka by to zase chtělo zapojit mozky a slušnost – ve všech “partách, které nám vládly, a bohužel některé ještě vládnou. Stopnout vzájemné až nenávisti, které mozek zatemňují.

A poučení z “čapího vývoje”?

Politikové by se neměli plést, a to ani komentáři a předčasnými závěry, do soudních a obdobných řízení, protože jim to nepřísluší. A zkusím závěrem bonmot – všechno, co je předčasné, nakonec vždy zničí finále. Radim Uzel by se mnou nepochybně souhlasil…

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

Zdroj:https://pravyprostor.net/?p=154646

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *