, , , , , ,

Dřív se za to mazalo. Teď to zaznělo naplno. Covid je z laboratoře

Dřív se za to mazalo. Teď to zaznělo naplno. Covid je z laboratoře

Dřív se za to mazalo. Teď to zaznělo naplno. Covid je z laboratoře

10.1.2023

„Myslím, že dnes již máme dostatek indicií na to, abychom mohli říct, že došlo k úniku covidu-19 z laboratoře,“ řekl epidemiolog Roman Prymula pro pořad Rozstřel serveru iDnes.cz ke startu koronavirové pandemie a dodal, že spekulace již mají být jen o tom, jak k tomuto úniku ve Wu-chanu došlo. „Neboli: věřte vědcům… a budete za dezinformátory. Buď dnes, nebo zítra, podle toho, kdy a jakým vědcům budete věřit,“ reaguje na jeho slova komentátor Schmarcz. Právě o laboratorním původu covidu-19 se totiž na stránkách Ministerstva vnitra stále píše u „hlavních dezinformačních sdělení“. Kromě k původu koronavirové pandemie se epidemiolog se vyjadřoval i k očkování čtvrtou dávkou, přičemž sám uvedl, že by ji doporučil podat pouze lidem s onemocněními imunity a těm, kterým je více než 65 let. Ostatní by dle něj se čtvrtou dávkou raději měli vyčkat. „Čím jdeme do nižší věkové kategorie, tím ta přidaná hodnota dalších dávek je nižší,“ doporučil.

Neustále další dávky jsou dle něj nesmyslné. „Není možné očkovat s každou novou subvariantou,“ řekl s tím, že by další přeočkování bylo akorát kontraproduktivní a navíc by lidé prý stejně přestali věřit, že to má ještě nějaký smysl.
K samotnému původu covidu-19 řekl, že si myslí, že dnes „již máme dostatek indicií na to, abychom mohli říct, že došlo k úniku“. „To o čem se spekuluje, je, jakým mechanismem k tomu došlo. Zdali to byl nějaký laborant, který se nakazil v té laboratoři a pak si šel něco nakoupit na ten trh a takto to onemocnění roznesl… Nebo to bylo nakažené laboratorní zvíře, které mělo být utraceno a omylem se dostalo – nebo možná záměrně – na trh,“ nastínil původce pandemie, která před několika lety odstartovala v čínském Wu-chanu.
Že jde o koronavirus vyvinutý v laboratoři, dle něj není pochyb. „Že se prováděl výzkum v čínsko-americké koprodukci, o tom jsou jasné záznamy. Ten výzkum byl potom utlumen a v americké databázi sekvencí byly tyto sekvence uloženy. Rok poté bylo požádáno, aby byly vymazány. O tom jsou poměrně jasné důkazy. Pracovalo se na tom,“ řekl epidemiolog. Vědci dle něj udělali při zkoumání tohoto koronaviru nepochopitelný krok, kdy se rozhodli v rámci výzkumu virus upravit, aby zjistili, zdali by jej šlo přenést i na buňky člověka. „A jak je vidět, tak se jim to zřejmě podařilo…“ pokračoval. Míní, že původní záměr vědců nebyla žádná biologická zbraň, ale zřejmě jen chtěli být schopni vyvinout léčivo v případě, že by k přenosu na člověka došlo.
„Já si nemyslím, že tam byl jakýkoli záměr připravit biologickou zbraň, spíš to byla nehoda,“ zopakoval a podotkl, že Číňané s Američani se zřejmě snažili zkoumat koronaviry kvůli předchozím epidemiím, jakými bylo například šíření nemoci SARS či MERS.
Prymula míní, že podobný výzkum byl jednoznačně etickým selháním, jelikož rizika značně převyšovala přínosy v případě jeho úspěchu. „Podobný výzkum se dělal už několik let předtím a je až paradoxní, jak blízko byly ty sekvence stávající situaci… Tam to světová vědecká veřejnost napadla… Výzkum byl oficiálně zastaven, ale zřejmě ještě dobíhal…“ naznačil.
Nynější Prymulova tvrzení však ještě nedávno byla označovaná coby „dezinformační narativy“. K potírání podobných zpráv dřív přistoupil například technologický gigant Alphabet, který provozuje vyhledavač Google. Firma rozhodla, že je laboratorní původ covidu-19 „konspirační teorií“ a na stránkách, které toto tvrzení psaly, zakázala umisťovat reklamní bannery.
Podobná tvrzení také ve svém přehledu hlavních dezinformačních sdělení uvádělo Centrum proti hybridním hrozbám Ministerstva vnitra ČR a tvrdilo, že šlo o jeden z vícero „nejvýznamnějších narativů s dezinformačním potenciálem objevujících se v této souvislosti na kvazi-mediální scéně a šířených prostřednictvím sociálních sítí či řetězových e-mailů v České republice v období od března do května 2020“ a uvádí, že „dle současných poznatků nelze říci, že byl virus vyvinut uměle“. „Podle aktuálně dostupných informací tento virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje hned několik předních výzkumných institucí a laboratoří. Přirozeným šířením tohoto viru došlo k mutaci jeho genetické informace, postupná modifikace virů je však normální a pravděpodobná,“ znělo z Ministerstva vnitra ČR v roce 2020.
Mezi dalšími „dezinformacemi“ ministerstvo eviduje i tvrzení, že by byla Evropská unie na začátku pandemie „neschopná“. „V oblastech svých kompetencí je EU naopak při řešení krize aktivní,“ tvrdí ministerstvo a „neschopnost EU“ označuje za „jednu z hlavních dezinformací“.
Dezinformačním narativem prý bylo také to, že by se cizí státy snažily zadržovat dodávky zdravotnických pomůcek pro ČR. „Některé evropské země včetně Německa, ale také České republiky, přistoupily od 4. března (2020, pozn. red.) k zákazu vývozu zdravotnického materiálu. V souvislosti s tímto zákazem, ale i obecným nedostatkem zdravotnického materiálu i odlišnými kanály objednávek a distribuce není situace s těmito dodávkami vždy zcela přehledná. Tento stav bývá často zneužíván k fabulaci či značné manipulaci s fakty ve snaze vyvolat paniku, šířit protievropské či např. protiněmecké nálady,“ varovalo Ministerstvo vnitra ČR.
Že by byl covid-19 z laboratoře, označil za „dezinformaci“ v červnu 2021 také veřejnoprávní Český rozhlas a tvrdil, že „žádné důkazy o úniku z laboratoře nejsou“. „Naopak z dosavadních informací vyplývá, že původ koronaviru SARS-CoV-2 je přirozený. Třeba vědci z Univerzity v Severní Karolině zkoumali genomy různých koronavirů, tedy i SARS a MERS, a vyšlo jim z toho, že původci onemocnění jsou zvířata. Hlavně netopýři nebo velbloudi, ti jsou i podle jiných vědeckých studií mezihostitelem, který virus přenesl na člověka,“ odmítala laboratorní původ redaktorka ČRo Zuzana Machálková.

Zdroj:https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Driv-se-za-to-mazalo-Ted-to-zaznelo-naplno-Covid-je-z-laboratore-725658

 

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *