Rakovina prsu v překvapivě mladém věku: Jsou na vině mobilní telefony?
Rakovina prsu v překvapivě mladém věku: Jsou na vině mobilní telefony?
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
16/04/2025
(Sayer Ji, GreenMedInfo ) Když jednadvacetiletá žena bez rodinné anamnézy rakoviny prsu měla krvavý výtok z bradavek, lékaři si všimli, že rozsáhlé nádory měla přímo v místě, kde v podprsence nosila mobilní telefon.
Nebyla sama – další tři ženy do 40 let, všechny s mobilními telefony zastrčenými v podprsence několik hodin každý den, měly téměř identické nádory. Náhoda nebo důvod pro obavy?
Léta se lidé ptají, zda může být záření z mobilních telefonů nebezpečné. Rádiové vlny vyzařované mobilními telefony jsou sice neionizující, což znamená, že přímo nepoškozují DNA podobně, jako to dělají rentgenové paprsky. Studie o účincích na zdraví jsou však smíšené a nepřesvědčivé.
Většina výzkumů se zaměřuje na mozkové nádory, protože lidé se obávají, že držení telefonů u hlavy může způsobit poškození mozku.
Zatímco některé velké studie našly jen málo důkazů o definitivní spojitosti používání mobilního telefonu s rakovinou mozku, jiné ohledně toho varují. Databáze stránky GreenMedInfo.com dosud indexuje 28 studií, které ukazují souvislost mezi rakovinou mozku a používáním mobilního telefonu nebo vystavením elektromagnetickému záření.
Tyto studie si můžete prohlédnout na jejich webové stránce v databázi na tomto odkazu . Výzkum je sice komplexní, ale tato problematika si jednoznačně vyžaduje preventivní přístup.
Riziko strkání telefonů do podprsenek
Série případů, která je dnes již více než deset let stará, poukazuje na jiné potenciální a málo si všímané riziko – nebezpečí strkání telefonů do podprsenek přímo nad citlivou prsní tkáň na dlouhé hodiny každý den.
Studie West a spol. referuje o čtyřech ženách ve věku 21 až 39 let, u kterých se vyvinula invazivní rakovina prsu nahromaděná přesně tam, kde si ukládaly mobilní telefony do podprsenky.
Žádná z nich neměla v rodinné anamnéze rakovinu prsu nebo genetické mutace, které by je predisponovaly k onemocnění. Tato asociace připomíná klinický výzkum, který ukazuje neúměrně vysoký výskyt rakoviny prsu v horním vnějším kvadrantu prsu, pravděpodobně z vystavení metaloestrogenu hliníku z antiperspirantů.
Nádory v případové studii s mobilními telefony byly nápadně podobné. Všechny byly pozitivně na hormonální receptory a pod mikroskopem měly téměř identický vzhled. A co víc, rakoviny byly multifokální, s více nádory ve stejné oblasti prsu a omezené na oblast, kde se telefony dotýkaly prsou.
Když lékaři vidí rakovinu prsu u takových mladých žen, hledají rizikové faktory, jako jsou dědičné mutace BRCA. Ale tyto ženy byly negativní na geny BRCA, což zdůraznilo potřebu přezkoumat environmentální expozice.
„Vidíme stále mladší ženy s rakovinou prsu a bez rodinné anamnézy, takže musíme identifikovat další potenciálně rizikové faktory,“ poznamenává Dr. Robert Nagourney, jeden z autorů studie.
Tato zjištění mohou ještě více zpochybnit sporný status genů BRCA jako prediktora rakoviny prsu.
Může být nošení mobilních telefonů přiléhajících k prsům jedním z těchto faktorů?
Studie na zvířatech naznačují, že existuje důvod pro obavy. Výzkum ukázal, že záření mobilního telefonu může způsobit potenciální premaligní změny v prsní tkáni, zvýšit oxidační stres a dokonce přesvědčit normální buňky, aby se chovaly více než rakovinné.
Účinek může být ještě zesílen ve stále se vyvíjející prsní tkáni u dívek a mladých žen.
Přestože samotná kazuistika nemůže dokázat příčinu a následek, měla by podnítit další výzkum, věří autoři. Současné bezpečnostní normy pro mobilní telefony jsou založeny na předcházení přehřátí mozku a neberou v úvahu přímý kontakt s pokožkou nebo netepelné účinky.
„Dokud zcela nepochopíme tato zařízení a jejich potenciální vliv, zdá se být rozumné držet je dál od našeho těla,“ radí doktor Nagourney.
Někteří odborníci na přírodní zdraví doporučují zvýšenou opatrnost, týká se to i nošení mobilů v kapsách kalhot, sak či kabátů.
\“Výzkum jasně ukazuje, že dokonce i neionizující záření může zvýšit zánět a stres v těle. Pro citlivé oblasti, jako jsou prsa, by měla platit zásada prevence – minimalizujte expozici, dokud nebudeme vědět více, \“ poznamenává Dr. Andrew Weil, lídr integrativní medicíny.
Naštěstí je snadné snížit riziko nošením telefonů v kabelkách nebo tašce namísto podprsenky, radí doktor Weil. Mnoho firem v současnosti vyrábí speciální stínící pouzdra, která odvádějí záření pryč od pokožky. Dávat si přestávky od nošení telefonů u těla má také smysl.
Nejdůležitější je, že tato zpráva podtrhuje potřebu dalšího výzkumu a aktualizace bezpečnostních norem pro mobilní telefony, aby odrážely způsoby, jak lidé v současnosti tato zařízení skutečně používají, vyzývají autoři.
„Od prvního zavedení bezpečnostních norem se hodně změnilo, pokud jde o to, jak často telefony používáme a jak je nosíme,“ zdůrazňuje West.
„Přinejmenším tato série případů dává důvody k přehodnocení norem a studium dlouhodobých vlivů rozsáhlého kontaktu mobilů s pokožkou.“
Závěr
Během čekání na nové vědecké důkazy je namístě být při používání mobilních telefonů obezřetný.
Případy rakoviny se mohou zdát vzácné, ale pokud uvedené případy žen podnítí další výzkum a povzbudí lidi, aby přehodnotili způsoby nošení svých telefonů, bude to mít významný vliv.
Nařízení vědců jsou však jasná: Neschovávejte telefon do podprsenky. Vaše prsa a vaše zdraví na tom mohou záviset.
Autor: Sayer Ji, Zdroj: greenmedinfo.com , Zpracoval: Badatel.net
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!