Podporovat Rusko v České republice se stalo nezákonným
Podporovat Rusko v České republice se stalo nezákonným
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
11.4.2023
William Nattrass je britský novinář a komentátor aktuálních událostí Visegrádské čtyřky působící v Praze.
Podpora ruské brutální invaze na Ukrajinu je nyní ve většině západního světa sociálně a morálně mimo mísu. Dokonce i ostražitost před dodávkami zbraní na Ukrajinu je na většině míst považována za nesprávnou. Ale v České republice se věci posouvají o krok dále, protože ti, kdo vyjadřují kontroverzní názory na válku, jsou stíháni v rámci zákonných omezení svobody slova.
Mladík, který se začátkem tohoto roku zúčastnil protivládního protestu v Praze, měl na sobě batoh s nálepkou „Z“ a bundu s vyšitým znakem Wagner Group na rukávu, byl odsouzen k podmíněnému šestiměsíčnímu trestu odnětí svobody a pokutě a – v bizarním středověku – roční zákaz pobytu na území Prahy. Policie ho zadržela poté, co si všimla symbolů na jeho batohu, a vyšetřovala ho za „ popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy “, což je trestný čin.
Není to jediný případ tohoto druhu. Učitelka základní školy v Praze byla vyšetřována policií poté, co ji žáci zaznamenali, jak říká „v Kyjevě se nic neděje“ a že „ukrajinské nacistické skupiny“ zabíjejí Rusy na Donbasu od roku 2014. Přišla o práci a policie předložila její případ pro obžalobu, opět pro přečin schvalování genocidy. Hrozí jí šest měsíců až tři roky vězení.
V nejznámějším z těchto případů čelí vůdce silného protivládního protestního hnutí v České republice Ladislav Vrábel soudu za šíření „poplachových zpráv“ s tvrzením, že Česká republika použije jaderné bomby proti Rusku v rámci začátek globální jaderné války. Vzhledem k tomu, že si česká policie vyhrazuje právo vás zavřít, pokud „úmyslně způsobíte nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva místa šířením poplašné zprávy, která je nepravdivá“, hrozí mu až dva roky vězení.
Právní omezení svobody slova v České republice není žádnou novinkou. Byly před válkou na Ukrajině a dříve byly používány k zabránění projevům nacismu, včetně zobrazení svastiky. Nyní se však nejednoznačné zákony dříve používané proti nepatrné menšině šílenců a výtržníků najednou používají ke kriminalizaci názorů významné části populace.
Velký nedávný průzkum zjistil, že 48 procent Čechů si buď „nejistí“, „dezinformovaní“ nebo „silně proruští“, pokud jde o jejich názory na válku na Ukrajině. Poslední dvě skupiny, z nichž obě byly průzkumem popsány jako „velmi věřící v ruský příběh“, tvoří 14 procent země. Vezmeme-li v úvahu společenskou nepřijatelnost přiznání, že podporujete Rusko, je skutečné procento pravděpodobně vyšší.
Je demokraticky přijatelné, aby český stát teoreticky všechny tyto lidi podroboval soudnímu řízení, pokud by upřímně vyjádřili svůj názor na válku na Ukrajině? Vláda by tvrdila, že takové názory nejsou platné, protože jsou „dezinformované“ a založené na „dezinformacích“ – konceptech, které v České republice získaly od začátku invaze obrovský ohlas. Ale pro zemi, která se před nedávnem osvobodila od komunismu kvůli svobodě projevu a myšlení, existuje zvláštní nedostatek kontroverze ohledně případů předkládaných soudům.
Tlumená reakce je ještě překvapivější vzhledem k nejednoznačné povaze uplatňovaných zákonů. Jen hrstka zemí oficiálně označila ruské válečné zločiny na Ukrajině například za genocidu. Lze si představit, že stíhaní ani nevěděli, že český stát považuje ruskou invazi za genocidu.
Nejasnosti jsou i v samotných zločinech. Stíhání za užívání symbolu „Z“ je zvláště nápadné vzhledem k jeho širšímu zastoupení v české společnosti. Je všeobecně známo, že jedním ze způsobů, jak proruské obyvatelstvo České republiky potichu vyjadřuje vzpouru proti omezení svobody projevu, je umístění řidičských štítků na svá auta – která v České republice nesou písmeno „Z“ pro „Začátečník“. .
Navzdory nedostatku kontroverzí ohledně kriminálních případů se svoboda slova pomalu, ale jistě stává jedním z největších politických problémů země. Současné české vedení je jestřábí v prosazování vlastních představ o ochraně liberální demokracie západního typu a podporuje prostředí, ve kterém je nesouhlas s ukrajinskou politikou považován za „extremismus“. Nedávná zpráva ministerstva vnitra o extremismu a nenávisti v České republice zahrnovala rozsáhlou diskusi o názorech na ukrajinskou válku mezi „xenofobními populistickými subjekty“ a dalšími politickými subjekty.
Mezitím vychvalovaný nový prezident Petr Pavel říká vše správné o tom, jak se k oponentům chovat s respektem, ale v televizní debatě na začátku tohoto roku navrhl, že odmítne přijmout členy protizápadně populistické strany SPD – která průzkumy kolem 10 procent – na ministerských postech v jakékoli budoucí vládě. Někteří čeští komentátoři poukazovali na to, že tento způsob ochrany Pavlova pohledu na demokracii by představoval „ nebezpečně autoritářský “ výklad jeho převážně ceremoniální prezidentské role.
Takové do očí bijící rozpory jsou stále běžnější v intelektuálním klimatu, kde velké rozdíly v názorech na největší problém dne jsou nejen nepřijatelné, ale ve skutečnosti nezákonné. To by mělo dát pauzu k zamyšlení v zemi, která je až příliš obeznámená s impulsem umlčet ty, kteří nesouhlasí.
ZDROJ: The Spectetor https://www.spectator.co.uk/article/it-has-become-illegal-to-support-russia-in-the-czech-republic/
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!