, , , ,

Nebezpečí požáru: První lodní společnost zakázala elektromobily na trajektech

nebezpečí požáru

Nebezpečí požáru: První lodní společnost zakázala elektromobily na trajektech

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

19.1.2023

Zatímco Německo nedávno rozhodlo o přídělovém systému elektřiny pro v zemi rychle přibývající elektromobily, pro které již energeticky zhroucená země nezvládá dodávat elektřinu v dostatečném množství, v Norsku nyní první lodní společnost zakázala převážení elektromobilů na jejich trajektech.

Přechod na elektromobilitu, vyhlášený nejen zeměmi EU, ale také dalšími „pokrokovými“ státy, je tedy doprovázen problémy již v samotných začátcích. Jak by to tedy asi mělo vypadat v roce 2035, kdy mají po Evropě jezdit již jen elektrická vozídla?

Norská lodní společnost zakázala elektromobily na svých trajektech. Podle analýzy rizik je nebezpečí, které představuje požár těchto vozidel, příliš velké. Nedávno se kvůli tomu potopil zaoceánský parník.

Uvedená norská lodní společnost Havila zakázala vjezd elektrických, hybridních a vodíkových automobilů do svých trajektů. Po analýze rizik se dospělo k závěru, že ohrožení bezpečnosti vozového parku je příliš velké. Pokud auto začne hořet, oheň již nelze uhasit.

O rizicích z přepravy elektromobilů pro lodě se diskutuje od loňského února, kdy se loď Felicity Ace potopila u Azorských ostrovů. Elektrická vozidla na palubě začala hořet. Požár se nepodařilo uhasit. Nakonec se obrovská loď potopila s tisíci elektrických automobilů a vozidel značek Porsche a Bentley.

Šéf havilské přepravní společnosti Bent Martini uvedl, že podle zprávy zpravodajské služby TradeWinds analýza rizik ukazuje, že požár elektrického automobilu vyžaduje obzvláště složitou záchrannou operaci. Posádka na palubě si nemohla podobnou operaci dovolit.

Ohroženi by byli i cestující. U vozidel se spalovacími motory je situace odlišná. Případný požár je obvykle snadno zneškodnitelný posádkou.

Po potopení lodi „Felicity Ace“ Greenpeace také varovalo před elektromobily na lodích: „Obecně platí, že elektronické součástky a zejména elektrická vozidla představují riziko pro jakoukoli dopravu,“ uvedla tehdy organizace.

Lodní společnost Havila pluje po takzvané trase poštovní lodi podél pobřeží severního Norska. Trajekty jsou důležité pro skandinávskou osobní a nákladní dopravu a jsou také velmi oblíbené u rekreantů.

ZDROJ: Necenzurovaná Pravda, Slovanka https://necenzurovanapravda.cz/2023/01/nebezpeci-pozaru-prvni-lodni-spolecnost-zakazala-elektromobily-na-trajektech/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *