, , , , , ,

EVROPSKÉ UNII DRTÍ KOSTI JEJÍ VLASTNÍ VÝMYSL

CHYSTÁ SE JEHO ZRUŠENÍ?

EVROPSKÉ UNII DRTÍ KOSTI JEJÍ VLASTNÍ VÝMYSL. CHYSTÁ SE JEHO ZRUŠENÍ?

Mimo válku na Ukrajině je v poslední době středem pozornosti také zdražování napříč Evropskou unií. To se v některých státech, včetně České republiky, vymyká jakékoliv kontrole. Rekordní ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot dusí mnoho domácností. Zatímco některé země snižují daňové zatížení, případně přistupují k zastropování cen některých komodit. Evropská unie jako celek se prozatím k ničemu nemá. Znamená to konec Green Dealu?

Green Deal představoval, převážně v loňském roce, velké politické téma. Plán Evropské unie, jak produkovat nulové emise CO2 se řadě politiků zdál jako nereálný. A nebyli daleko od pravdy. Evropská unie počítala s výdaji v řádech několika biliónů eur. Díky kterým se měl postupně omezovat „škodlivý vliv“ průmyslu, automobilů a elektráren na životní prostředí. To vše v rámci boje proti změně klimatu.

Jak se ale dnes ukazuje, plány Evropské unie nepočítají s žádnou ekonomickou odchylkou od normálu. I mírná nestabilita vystřelila ceny emisních povolenek do rekordních výšin. Tehdy to zaplatil každý z nás na ceně elektřiny a plynu.

Po začátku konfliktu na Ukrajině došlo naopak ke zvýšení cen pohonných hmot přes 50 korun za jeden litr. Ropa však stojí méně, než v krizi 2009, kdy cena benzínu zdaleka nedosahovala dnešní výše. Řada ekonomů se shoduje, že pokud Evropská unie nepřehodnotí své dosavadní plány, může dojít k ještě většímu propadu ekonomiky a zvyšování cen.

Opravdu je v současné situaci tématem zákaz spalovacích motorů? Musíme se zabývat zastavováním uhelných elektráren? Ne. Tyto problémy nebudou budoucí generace trápit tak palčivě, jak ještě před nedávnem Evropská unie prezentovala. Prozatím se zdá, že sociálními i politickými problémy bude v prvé řadě potravinová soběstačnost, nedostupné bydlení a stále se zvyšující ceny energií.

Evropská unie by měla Green Deal zastavit a astronomické částky, které si půjčila na jeho realizaci, investovat do palčivějších problémů dnešní, moderní Evropy.

Budeme rádi za sdílení tohoto článku!

Zdroj:https://odchod.eu/evropske-unii-drti-kosti-grendeal/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *