, , , , ,

Erdogan telefonoval s Putinem, Zelenskému nabídl zprostředkování jednání o míru

Erdogan telefonoval s Putinem, Zelenskému nabídl zprostředkování jednání o míru

Erdogan telefonoval s Putinem, Zelenskému nabídl zprostředkování jednání o míru

Putin podle Kremlu v rozhovoru s tureckým protějškem zdůraznil „destruktivní roli západních států“, které zásobují Ukrajinu zbraněmi a také jí poskytují informace umožňující zaměřit tyto zbraně na ruské síly. Rusko je podle prezidenta otevřeno „seriózním jednáním o Ukrajině“, pokud ovšem Kyjev splní ruské požadavky a uzná „novou územní realitu“,  ohlášené připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku.

Erdogan také podle turecké strany Zelenskému nabídl diplomatickou pomoc stran Záporožské jaderné elektrárny. Oba prezidenti spolu rovněž hovořili o humanitární pomoci a energetické pomoci Ukrajině, která se potýká s výpadky elektřiny .

Kyjev už 316 dnů nehodlá kapitulovat. Ukrajina si klade za cíl vytlačit ruská vojska nejen do pozic před začátkem války, ale obnovit územní celistvost Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích, tedy včetně Krymu.

Kyjev i Moskva před několika dny odmítly možnost příměří po dobu novoročních svátků. Dnes, v předvečer pravoslavných Vánoc, k němu vyzval moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve. Navrhl zastavit palbu od pátečního poledne do sobotního poledne, aby se věřící mohli zúčastnit svátečních bohoslužeb. Pravoslavná církev slaví Vánoce 7. ledna podle juliánského kalendáře, bohoslužby se obvykle konají v noci ze 6. na 7. ledna. Návrh Kirilla vyslyšel Putin, který dnes nařídil ruské armádě zastavit palbu na frontové linii na Ukrajině od pátečního poledne do sobotní půlnoci.

Putin a Erdogan podle tureckého komuniké hovořili také o energetice a o obilné dohodě, umožňující vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů. Erdogan ale také Putinovi řekl, že je třeba podniknout konkrétní kroky k vyčištění syrského pohraničí u hranic s Tureckem od kurdských bojovníků, napsala agentura Reuters.

Zdroj:https://eurozpravy.cz/zahranicni/erdogan-vyzyva-putina-k-jednostrannemu-primeri-na-ukrajine.459lj0hc

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *