, , , ,

Co nám cpou do žil: Prášky, které neléčí. A přitom stačí jíst správně.

 Co nám cpou do žil: Prášky, které neléčí. A přitom stačí jíst správně. Studie boří mýty, farmaceutické zisky se třesou. Proč se pravda o jídle jako léku tak úporně tají? Komu vadí, že bychom byli zdraví?

20. 4. 2025

analyzuje studii dokazující, že kvalitní strava bohatá na protizánětlivé potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a omega-3 mastné kyseliny, může účinněji zmírnit chronické bolesti než běžně předepisované chemické léky

Strava může snížit chronickou bolest účinněji než léky, a to bez škodlivých vedlejších účinků.

Přelomová studie potvrzuje kdysi známé

Studie spojuje kvalitnější stravu s nižší úrovní bolesti, a to i u osob s nadváhou. Protizánětlivé potraviny, jako je ovoce, zelenina a omega-3, bojují s bolestí u jejího kořene. Zpracované potraviny zánět zhoršují, zatímco plnohodnotné potraviny poskytují přirozenou úlevu od bolesti.

Zvláště u žen dochází k výraznému snížení bolesti při dodržování protizánětlivých stravovacích návyků.

Pro miliony lidí, kteří bojují s chronickou bolestí, nemusí úleva přijít z lahvičky s prášky, ale z nákupního košíku. Nový výzkum odhalil, že volba stravy – zejména plnohodnotných protizánětlivých potravin – může snížit intenzitu bolesti účinněji než chemické léky, a to bez rizika vedlejších účinků nebo závislosti.

Přelomová studie Jihoaustralské univerzity publikovaná v časopise Nutrition Research zjistila, že kvalitnější strava přímo souvisí s nižší mírou bolesti, a to bez ohledu na tělesnou hmotnost. Tento objev zpochybňuje konvenční léčbu bolesti a nabízí přirozenou a dostupnou alternativu.

Souvislost mezi stravou a bolestí odhalila

Studie analyzovala 654 dospělých osob, u kterých měřila míru bolesti v porovnání s hodnocením kvality stravy. Ti, kteří jedli více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a libových bílkovin, uváděli výrazně menší bolesti, a to i v případě, že měli nadváhu.

Jak vědci konstatovali: „Lepší kvalita stravy je spojena s nižší tělesnou bolestí bez ohledu na adipozitu“ (zmnožení tukové tkáně, ne nutně obezita). Zjištění byla obzvláště výrazná u žen, což naznačuje genderově specifický vliv stravy na citlivost na bolest.

Studie zdůrazňuje, že zpracované potraviny – plné cukru, soli a nezdravých tuků – podporují záněty, zatímco plnohodnotné potraviny je ochlazují.

Jídlo poráží léky

Chronická bolest, často léčená protizánětlivými léky nebo opiáty, s sebou nese rizika závislosti, poškození trávicího traktu a zhoršení stavu v průběhu času. Naproti tomu potraviny s vysokým obsahem živin řeší bolest u jejího kořene. Živiny bojují proti bolesti čtyřmi klíčovými způsoby: snižují poškození v místě poranění, ochlazují zánět, blokují signály bolesti v nervech a snižují citlivost mozku na bolest.

Například omega-3 mastné kyseliny v tučných rybách, jako je divoký losos, tlumí zánětlivé reakce, zatímco listová zelenina bohatá na hořčík uvolňuje nervové napětí. I hořká čokoláda plná flavonoidů působí jako přírodní analgetikum.

„Kvalitnější strava může snížit chronickou bolest minimalizací zánětu a oxidačního stresu prostřednictvím potravin bohatých na živiny, vitaminy, minerály a antioxidanty. Tyto stravovací návyky podporují celkové zdraví a snižují systémový zánět, který je známým původcem bolesti,“ uvedl Dr. Thomas S. Holland pro Medical News Daily.

„Naproti tomu méně kvalitní strava, jako je standardní západní strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů, nasycených tuků a přidaných cukrů, může podstatně zvýšit zánět a oxidační stres, což bolest zhorší a potenciálně prodlouží její trvání.“

 

Celý článek si můžete přečíst zde:

https://protiproud.info/co-nam-cpou-do-zil-prasky-ktere-neleci-a-pritom-staci-jist-spravne-studie-bori-myty-farmaceuticke-zisky-se-tresou-proc-se-pravda-o-jidle-jako-leku-tak-uporne-taji-komu-vadi-ze-bychom-by/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *