, , , ,

Atentát na Fica: premiér byl postřelen po zasedání vlády v Handlové. SMER: „Převezli ho vrtulníkem. Rozhodnou příští hodiny“. Padly první výstřely

Atentát na Fica: premiér byl postřelen po zasedání vlády v Handlové. SMER: „Převezli ho vrtulníkem. Rozhodnou příští hodiny“. Padly první výstřely

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

Bratislava, 15. května 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Aktualizace

Premiér Robert Fico (Smer-SD) byl postřelen po zasedání vlády v Handlové. Na plenárním zasedání parlamentu to potvrdil místopředseda Národní rady Slovenské republiky Ľuboš Blaha (Smer-SD) a přerušil probíhající schůzi na neurčito

16:50- Robert Fico je převezen do nemocnice.

16:25- Podle informací Deníku N je rok narození 1953 a střílel z legálně držené krátké kulové zbraně.

16:20- Mimoparlamentní strana Demokraté naprosto odsuzuje útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Stejně jako lídr hnutí Republika Milan Uhrík jsou jím šokováni a přejí mu sílu a brzké uzdravení.

„Násilí v jakékoliv podobě je nepřijatelné bez ohledu na to, zda s někým souhlasíme, nebo ne. Jsme šokováni tím, co se stalo, přejeme premiérovi brzké uzdravení a brzkou rekonvalescenci,“ uvedli demokraté. Strana doufá, že střelba bude řádně vyšetřena a pachatel spravedlivě potrestán.

„Jsem v šoku. Doufám, že se z toho premiér dostane. Přeji mu hodně sil,“ prohlásil Uhrik.

16:12- Místopředseda parlamentu Peter Žiga (Volby-SD) považuje ozbrojený útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) za útok na principy slovenské demokracie. Považuje ho za důsledek rozjitřených vášní a rozdělení slovenské společnosti na dva nesmiřitelné tábory. Žiga to uvedl na tiskovém brífinku v parlamentu. Očekává, že tento čin bude všemi odsouzen.

 

16:10- Postřelení premiéra Roberta Fica (Smer-SD) jako jednoho z nejvyšších ústavních činitelů je bezprecedentním ohrožením slovenské demokracie. Na sociální síti to uvedl nově zvolený prezident Peter Pellegrini (Volby-SD).

„Jsem zděšen, k čemu může vést nenávist k jinému politickému názoru. Nemusíme se vším souhlasit, ale existuje mnoho způsobů, jak demokraticky a legálně vyjádřit svůj nesouhlas,“ uvedl Pellegrini. Dodal, že pokud lidé vyjadřují jiný politický názor se zbraní v ruce na náměstích, a ne ve volebních místnostech, ohrožují vše, co společně vybudovali za 31 let slovenské suverenity.

„Přeji panu premiérovi brzké uzdravení a rekonvalescenci. A velmi si přeji, aby se takový nesmyslný a brutální čin stal terčem všeobecného odsouzení,“ řekl Pellegrini.

16:05- Útok na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je bezprecedentní a nemá v historii Slovenské republiky obdoby. V reakci na střelbu na premiéra to pro TASR uvedl bývalý státní tajemník slovenského ministerstva vnitra Martin Královič. Podle něj se rozhodně jedná o velký bezpečnostní incident ve státě, který neznamená pouze útok na jednu osobu.

„Je to něco, co zásadně změní bezpečnostní situaci a náladu ve společnosti v blízké budoucnosti. Útok bude předmětem vyšetřování, předmětem zjišťování, kdo selhal, jakých chyb se dopustil, jaký to bude mít dopad na bezpečnost státu, bezpečnost dalších chráněných osob, bezpečnost obyvatelstva jako celku,“ poznamenal Královič.

 

16:00- Podle informací Plus Jeden Deň je stav premiéra Fica velmi vážný. „Jedná se o střelné poranění břicha a ruky. Budou ho operovat,“ řekl portálu zdroj.

 

15:55- „Na R. Fica byl dnes spáchán atentát. Byl několikrát postřelen a v současné době je v ohrožení života. V tuto chvíli je převážen vrtulníkem do Banské Bystrice, protože cesta do Bratislavy by vzhledem k nutnosti akutního zákroku trvala příliš dlouho. Rozhodnou nejbližší hodiny,“ informuje SMER.

 

15:50- Podle televize Joj střílel na Roberta Fica 71letý muž z Levic. Markíza informuje o muži středního věku. Policie ho po atentátu zadržela.

 

Podle reportéra TASR padlo na místě několik výstřelů a útočník byl zadržen. Prostor před Kulturním domem v Handlové, kde se konalo zasedání vlády, je v současné době evakuován.

Operační středisko Zdravotnické záchranné služby SR uvedlo, že krátce po 14.30 hod. přijalo na tísňovou linku informaci o postřeleném muži v Handlové. „K 59letému pacientovi jsme vyslali záchranářský vrtulník. Zásah stále probíhá,“ dodala na sociální síti.

 

Odkaz na video:https://t.me/hlavnespravy1

 

Danko vyjádřil podporu Směru a premiérovi, věří ve vyšetření okolností.

Místopředseda parlamentu a lídr koaliční SNS Andrej Danko vyjádřil podporu straně Smer-SD a premiérovi Robertu Ficovi, který byl ve středu postřelen. Danko věří, že okolnosti budou vyšetřeny. Je podle něj zřejmé, že jde o důsledek sociálního konfliktu.

„Stále se mi nechce věřit, že by někdo ve společnosti byl ochoten překročit takové hranice. Je mi jasné, že je to výsledek sociálního konfliktu, a ten musí skončit,“ řekl Danko. Přeje si, aby Fico tuto situaci zvládl. Jménem SNS odsoudil kamarádíčkování ve společnosti, které podle něj muselo eskalovat až do takové situace.

 

fico
Záber z miesta streľbyPrezident důrazně odsuzuje útok na premiéraPrezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová důrazně odsuzuje útok na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), informoval mluvčí hlavy státu Martin Strižinec.Čaputová popsala útok jako brutální a bezohledný. „Jsem v šoku. Přeji Robertu Ficovi hodně sil, aby se z útoku v této kritické chvíli vzpamatoval,“ uvedla.KDH: Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu.

Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu. Na sociální síti to prohlásil lídr KDH Milan Majerský. Hnutí útok odsoudilo a premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) popřálo brzké uzdravení.

„Jsme zděšeni útokem na předsedu vlády Slovenské republiky. V civilizované společnosti nemůžeme tolerovat takové jednání vůči komukoli. Proti jakýmkoli projevům násilí se musíme všichni spojit,“ uvedl Majerský. V současné době je podle něj třeba udělat vše pro uklidnění společnosti. „Agresivitu, násilí a útoky na politiky, ale i další veřejné činitele, jednoznačně odsuzujeme,“ dodal.

Šimečka je šokován a zděšen střelbou na premiéra

SaS: Útok na premiéra je zároveň útokem na stát a vnitřní bezpečnost Slovenska

Útok na premiéra je útokem na stát i vnitřní bezpečnost Slovenska. Uvedl to předseda SaS Branislav Gröhling s tím, že jeho strana útok důrazně odsuzuje. Premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) přeje brzké uzdravení.

„Útok na premiéra země, ať už je náš názor jakýkoli, je zároveň útokem na stát,“ řekl šéf SaS a vyzval společnost ke klidu. „Eskalace, ke které ve společnosti dochází, může vést k tomu, co nyní zažíváme,“ dodal. „To, že máme různé politické názory, je správné, můžeme si je politicky vyměňovat na plénu Národního shromáždění,“ řekl Gröhling, ale nechce, aby se napětí „vmísilo“ do společnosti.

Za útok na vnitřní bezpečnost Slovenska označila incident i předsedkyně parlamentního výboru pro kontrolu činnosti Slovenské informační služby Mária Kolíková (SaS). Zvažuje svolání mimořádného výboru, chce tak ale učinit až po dohodě s koaličními poslanci.

Fiala: Fiala: Zpráva o střelbě na Fica je šokující, násilí se nesmí tolerovat

Zpráva o postřelení slovenského premiéra Roberta Fica je šokující, uvedl ve středu na sociální síti X v reakci na nejnovější informace předseda vlády Petr Fiala. Násilí nelze tolerovat, uvedl podle zpravodaje TASR v Praze.

„Zpráva o střelbě na slovenského premiéra Roberta Fica je šokující. Přeji panu premiérovi, aby se co nejdříve uzdravil. Násilí nesmí být tolerováno, nesmí mít ve společnosti místo,“ napsal Fiala.

Fico byl postřelen ve středu po zasedání vlády v Handlové. Na místě padlo několik výstřelů a útočník byl zadržen. Prostor před kulturním domem v Handlové, kde se konalo zasedání vlády, byl evakuován.Žilinka: Policie přijme veškerá opatření k potrestání pachateleOrgány činné v trestním řízení (OČTK) budou na střelbu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) reagovat nekompromisně. Přijmou veškerá opatření, aby byl pachatel nekompromisně a spravedlivě potrestán. Na sociální síti to uvedl generální prokurátor Maroš Žilinka.Útok na premiéra Roberta Fica odsoudilo několik ministrů„Jsem zděšen tím, co se stalo v Handlové. Doufám, že Robert Fico bude v pořádku,“ uvedla ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD).

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (nominant SNS) řekl, že „celá nenávistná opozice má krvavé prsty“.

Ministr financí Ladislav Kamenický (Smer-SD) označil útok na premiéra za odporný čin. „Robo, jsme s tebou, drž se,“ popřál Ficovi.

Fica podpořil také ministr zemědělství Richard Takáč (Smer-SD). „Jsme s vámi, hodně štěstí při vašem uzdravení,“ řekl.

„Důrazně odsuzuji násilný čin, ke kterému došlo dnes v Handlové po zasedání vlády, kde byl postřelen premiér Robert Fico. Tento čin je nepřijatelný. V demokratické zemi se to nesmí nikdy stát,“ prohlásila ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

 

ZDROJ:

https://www.hlavnespravy.sk/atentat-na-fica-po-rokovani-vlady-v-handlovej-postrelili-premiera-fica/3493114

 

Každá maličkost pomáhá, děkujeme všem, kteří částkami od 5Kč do 1000,- Kč měsíčně pomáhají našemu společnému boji proti cenzuře. Podpořit naši činnost můžete od 5 kč do libovolné částky na účet:
DĚKUJEME.
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“: 27-1664400247/0100
IBAN: CZ82 0100 0001 1549 7792 0247
SWIFT: KOMBCZPP
DĚKUJEME 🌹👍🍀
Další zajímavé články najdete ZDE:
E-mail: podpora.volnyblog@protonmail.com
 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *