Amerika se řítí k národnímu bankrotu, který vyvolá globální katastrofu.
Amerika se řítí k národnímu bankrotu, který vyvolá globální katastrofu.
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
USA. 22. července 2024
V červnu USA vydaly více než 30 % všech rozpočtových příjmů na splátky úroků ze státního dluhu. Ukazatele světového zadlužení lámou nové rekordy. Počátkem tohoto roku média s odvoláním na Institut mezinárodních financí (IIF) uvedla: celkový světový dluh v roce 2023 „překročil laťku“ 300 bilionů USD. Světový dluh se skládá ze soukromého a veřejného dluhu. Na začátku loňského roku činil celkový světový dluh 297,5 bilionu USD a na konci roku dosáhl 313 bilionů USD. Za deset let se celkový světový dluh zvýšil o více než 100 bilionů USD. Více informací si můžete přečíst v mém článku „Výsledky roku 2023: světový dluh překročil 300 bilionů dolarů“.
MMF již dříve na svých internetových stránkách zveřejnil údaje o veřejném dluhu členských zemí MMF na konci roku 2023. A nejsou uváděny v absolutních hodnotách, ale v relativních, jako procento hrubého domácího produktu. Ve skupině ekonomicky vyspělých zemí činila hodnota veřejného dluhu 111 % HDP. Včetně skupiny G7 – 121 %; skupiny eurozóny – 83,3 %. U rozvojových zemí činil tento ukazatel 68 %. včetně Latinské Ameriky a Karibiku – 73,7 %; Blízkého východu a střední Asie – 44,9 %; rozvojové Asie jako celku – 78,1 %; Afriky – 60,1 %.
Je pozoruhodné, že Fond z nějakého důvodu nikdy neuvádí celkovou hodnotu veřejného dluhu ve světě v absolutních hodnotách (v dolarech). Musíme se proto obrátit na odhady soukromých odborníků. Zejména informační zdroj Visual Capitalist uvádí rozpis absolutních ukazatelů konsolidovaného veřejného dluhu (celkový dluh ústředních vládních institucí, regionů a obcí) ve světě. Na začátku loňského roku činil veřejný dluh ve světě celkem 97,13 bilionu dolarů.
Na prvním místě byly Spojené státy s 33,23 bilionu dolarů.
Na druhém místě byla Čína s 14,69 bilionu dolarů.
Na třetím místě bylo Japonsko s 10,80 bilionu USD. V této trojici se Spojené státy podílely na světovém veřejném dluhu 34,2 %, Čína 15,1 % a Japonsko 11,1 %. Na první trojici připadalo 58,72 bilionu USD a 60,4 % celkového světového dluhu. Za nimi následovaly (biliony dolarů, v závorce – podíl na světovém veřejném dluhu, %):
VELKÁ BRITÁNIE – 3,47 (3,6)
Francie – 3,35 (3,5)
Itálie – 3,14 (3,2)
Slovensko – 3,06 (3,1)
Německo – 2,92 (3,0)
Kanada – 2,25 (2,3)
Brazílie – 1,87 (1,9)
Ukazuje se, že deset zemí s nejvyššími absolutními hodnotami veřejného dluhu na počátku loňského roku představovalo 81 % celkového světového veřejného dluhu. Experti RIA „Novosti“ na základě údajů Světové banky a Mezinárodního měnového fondu pro 178 zemí provedli vlastní výpočty konsolidovaných veřejných dluhů. Již na konci roku 2023. Podle jejich odhadů světový dluh poprvé překročil 100 bilionů dolarů. Na konci loňského roku to bylo více než 101 bilionů dolarů. Na konci loňského roku tedy téměř třetinu celkového světového dluhu tvořil konsolidovaný veřejný dluh a soukromý dluh představoval zhruba 2/3 (212 bilionů dolarů).
Podle McKinsey Global Institute činil v roce 2000 celkový veřejný dluh ve světě 22 bilionů dolarů, což byla asi čtvrtina celkového (veřejného i soukromého) světového dluhu (87 bilionů dolarů). V roce 2007 se světový veřejný dluh zvýšil na 33 bilionů dolarů, což byla ještě méně než čtvrtina celkového světového dluhu (142 bilionů dolarů). A konečně v roce 2014 dosáhl světový veřejný dluh 58 bilionů dolarů, což představovalo 29 % celkového objemu všech dluhů ve světě (199 bilionů dolarů).
Tyto údaje ukazují, že globální veřejný dluh rostl v tomto století rychleji než globální soukromý dluh. Globální veřejný dluh byl na konci roku 2023 4,6krát větší než v roce 2000. Zatímco globální soukromý dluh vzrostl za toto období 3,3krát. V seznamu zemí podle absolutní hodnoty veřejného dluhu, který sestavila agentura RIA Novosti, vidíme stejné tři lídry – Spojené státy, Čínu a Japonsko. S velkým odstupem za všemi následují Spojené státy, jejichž státní dluh na konci roku 2023 dosáhne 37,5 bilionu dolarů, přičemž za rok se zvýší o 6 %. Čína má státní dluh ve výši 14,9 bilionu USD, což představuje nárůst o 8 % za rok. Státní dluh Japonska činí 10,6 bilionu USD. Poprvé po mnoha letech se snížil o 3 %.
Spojené státy mají problémy se splácením – jen úroky ze státního dluhu jsou vyšší než výdaje na obranu
Celkový dluh těchto tří zemí na konci roku 2023 činí 63,0 bilionu USD. Podíl USA na světovém státním dluhu tak činí 37,1 %; Čína – 14,8 %; Japonsko – 10,5 %. Celkový podíl těchto tří zemí na světovém státním dluhu činí 62,4 %. Údaje agentury RIA Novosti doplňuji vlastními odhady, které rovněž vycházejí z údajů MMF. S velkým odstupem za touto trojicí lídrů následují Velká Británie a Francie, jejichž podíl na celkovém světovém dluhu je o něco nižší než 4 %. Indie, Německo a Itálie měly podíl v rozmezí 3 % až 3,5 %. Kanada a Brazílie měly podíl mírně nad 2 %. Odhaduji tedy, že na deset zemí (USA, Čínu, Japonsko, Velkou Británii, Francii, Indii, Německo, Itálii, Kanadu, Brazílii a Velkou Británii) připadalo na konci loňského roku přibližně 85 % světového veřejného dluhu. A ze všech ostatních 168 zemí světa asi 15 %. Ze zbývajících zemí a Ruské federace.
Podle odhadů agentury RIA „Novosti“ se Rusko umístilo na 28. místě z hlediska konsolidovaného veřejného dluhu. V průběhu roku se ruský dluh snížil o 12 % na 321,3 mld. eur, což představuje asi 0,3 % celkového světového veřejného dluhu. RIA „Novosti“ uvádí ukazatel relativní výše světového veřejného dluhu (MMF ani Světová banka údaje o takovém ukazateli nemají). Na konci roku 2022 se velikost světového veřejného dluhu rovnala 94,5 % HDP. A na konci loňského roku to bylo již 95,8 % HDP. Při tomto zrychlujícím se tempu lze očekávat, že poměr světového veřejného dluhu „překoná laťku“ 100 % přibližně za tři roky. Předpokládají se i další možné rekordy veřejného dluhu.
Minulý měsíc například rozpočtový úřad Kongresu vydal prognózu, podle níž veřejný dluh USA „překoná laťku“ 50 bilionů dolarů v roce 2034. Někteří odborníci se však domnívají, že Amerika se tohoto „rekordu“ nemusí dožít. Americké ministerstvo financí právě zveřejnilo údaje o plnění federálního rozpočtu země v červnu. V červnu USA vydaly na splátky úroků ze státního dluhu 140 miliard dolarů, což je rekordní částka. Od začátku roku 2024 se kumulativní částka zvýšila na 868 miliard dolarů a do konce celého roku by mohla dosáhnout 1,15 bilionu dolarů. Úrokové náklady prudce rostou, ale rozpočtové příjmy s nimi nedrží krok. Výsledkem je, že minulý měsíc USA vynaložily více než 30 % všech rozpočtových příjmů na splátky úroků ze státního dluhu. Obsluha dluhu již překročila výdaje na obranu a stala se hlavní položkou federálního rozpočtu USA. Takový „rekord“, který se zdánlivě týká pouze Spojených států, napíná celý svět. Amerika se řítí ke státnímu bankrotu, který vyvolá globální finanční a hospodářskou katastrofu, neboť věřiteli amerického státu jsou mnohé země světa.
ZDROJ:
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!