, , , , , ,

Americká tisková agentura AP propustila novináře za to, šířil dezinformační propagandu Zelenského režimu, že na území Polska dopadla ruská raketa

dezinformace

Americká tisková agentura AP propustila novináře za to, že fatálně selhal, když v době zvýšeného napětí mezi Západem a Ruskem, šířil dezinformační propagandu Zelenského režimu, že na území Polska dopadla ruská raketa

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

23.11.2022 

Reportér James LaPorta byl propuštěn poté, co ho vedení agentury označilo za zodpovědnou osobu stojící za zprávou, která chybně uváděla, že střela byla ruská.

Americká tisková agentura Associated Press AP propustila novináře, který v úterý 15. listopadu s odvoláním na nejmenovaný americký zdroj chybně informoval, že na východ Polska dopadla ruská raketa.

Představitelé Polska, NATO a Spojených států později uvedli, že šlo zřejmě o ukrajinskou raketu, kterou Kyjev vyslal v obraně před ruskými raketovými útoky. AP zprávu později opravila.

Nejmenovaný představitel USA jako jediný zdroj

Reportér James LaPorta byl propuštěn poté, co ho vedení agentury označilo za zodpovědnou osobu stojící za zprávou, která chybně uváděla, že střela byla ruská. Uvedli to zaměstnanci AP obeznámeni se situací, kteří o zaměstnaneckých poměrech a vnitřních záležitostech agentury hovořili pod podmínkou anonymity.

LaPorta podle AP nedodržel vnitřní zásady, které vyžadují potvrzení podobných informací z druhého zdroje. V interní zprávě novinář uvedl, že jeho anonymní zdroj podle požadavků agentury prověřil nadřízený. Ten však podle lidí obeznámených se situací uvedl o použití zdroje v tomto konkrétním případě nevěděl.

AP byla podle všeho kromě polských médií první mediální organizací, která o dopadu rakety v obci Przewodów na polsko-ukrajinské hranici z minulého týdne informovala. Chybné označení rakety za ruskou bylo podle agentury obzvlášť závažné. Kvůli závazkům NATO reagovat jako celek v případě, že někdo zaútočí na členskou zemi.

Chyby prověřují

„Všechny závažné chyby, které se stanou, prošetřujeme,“ řekla viceprezidentka a šéfredaktorka AP Julie Paceová. První zpráva AP o incidentu byla přiřazena „vysokopostavenému americkému představiteli“ bez vysvětlení. Proč mu ale agentura přidělila anonymitu.?

Interní nařízení přitom toto vysvětlení vždy vyžadují. Do zprávy později bylo doplněno, že představitel nebyl jmenován kvůli ochraně zdroje.

Šířitelé hoaxů a dezinformací na Západě

Na zprávu AP, kterou převzala několik dalších médií po celém světě. Následně reagovali představitelé zemí NATO včetně lotyšského premiéra Edgarse Rinkévičse nebo české ministryně obrany Jany Černochové.

Dezinformaci na Slovensku posouvali občanům i naši vládní představitelé. V čele s premiérem Hegerem  ministrem obrany Nadem i šéfem diplomacie Kačerem. Podvody na stejnojmenné stránce Policie SR na sociální síti.

Na zprávy také okamžitě reagovali ukrajinští představitelé. Varšava následně 16. listopadu krátce po půlnoci uvedla, že vesnici Przewodów zasáhla raketa ruské výroby, aniž by specifikovala, kdo raketu vystřelil.

Polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že již v inkriminovaný den  15. listopadu kolem 19:00 hodin SEČ polští představitelé věděli, že v zemědělské oblasti na východě země dopadla raketa vypálená z Ukrajiny . Čekali však na souhlas USA, že mohou světu oznámit pravdu a dementovat tak Zelenského ukronacistickou propagandu. Který se všemi silami stůj co stůj snaží vyvolat za každou cenu 3. světovou válku. Bez ohledu na fatální následky pro celou civilizaci na naší planetě.

Mělo jít o ukrajinskou raketu

Zprávu ,že šlo zřejmě o raketu ukrajinských ozbrojených sil, které chtěly sestřelit ruskou raketu. Vydala AP 16. listopadu ráno a  odkazuje se v ní na tři nejmenované americké představitele.

Během dne pak polský prezident Andrzej Duda, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a americký prezident Joe Biden uvedli, že šlo zřejmě o raketu ukrajinské protivzdušné obrany.

Kyjev se 15. listopadu bránil před masivním ruským ostřelováním, podle ukrajinských úřadů nejrozsáhlejším od začátku ruské invaze.

Zdroj: hnonline.cz / InfoVojna

Zdroj:https://www.infovojna.bz/article/americka-tlacova-agentura-ap-prepustila-novinara-za-to-ze-fatalne-zlyhal-ked-v-case-zvyseneho-napatia-medzi-zapadom-a-ruskom-siril-dezinformacnu-propagandu-zelenskeho-rezimu-ze-na-uzemie-polska-dopadla-ruska-raketa

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *