, , , ,

25 potravin, které zabíjejí rakovinové kmenové buňky lépe než chemoterapie a ozařování

25 potravin, které zabíjejí rakovinové kmenové buňky lépe než chemoterapie a ozařování

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

20/03/2025

(Sayer Ji, GreenMedInfo ) Důležitý vědecký přehled identifikoval 25 nejlepších potravin a bylin, které zabíjejí rakovinové kmenové buňky představující hlavní příčinu růstu a metastázování zhoubných nádorů.

Existují tisíce přírodních sloučenin, které byly studovány s prokazatelnou protirakovinnou aktivitou (viz více než 600 látek v databázi stránky GreenMedInfo), ale jen malá podskupina z nich dokázala, že se zaměřují na rakovinové kmenové buňky, které jsou základem zhoubného nádoru.

Například o kurkumu jsme několikrát psali kvůli její vlastnosti „inteligentního zabíjení“ zaměřeného na samotné „srdce“ rakovinových nádorů.

Nedávno bylo v předklinickém výzkumu zjištěno, že zázvor obsahuje sloučeninu až 10 000krát účinnější než chemoterapeutický lék Taxol při zabíjení kmenových buněk rakoviny prsu.

Dokonce i běžné ovoce, jako je borůvka, má speciální vlastnosti zabíjející rakovinu, jak je to uvedeno v článku stránky GreenMedInfo s názvem „ Výzkum: Radioterapie způsobuje rakovinu, borůvka ji zabíjí “.

Významná studie publikovaná v časopise Anticancer Research (Protirakovinový výzkum) s názvem „Přírodní produkty, které se zaměřují na rakovinové kmenové buňky“ nám výrazně usnadnila identifikaci této speciální kategorie zabijáků rakoviny.



Studie přezkoumala stávající literaturu na toto téma a uvedla seznam 25 nejlepších látek v této kategorii. Uvádíme je níže spolu s některými potravinami, ve kterých se nacházejí:

1. Epigalokatechin-3-galát (EGCG) – zelený čaj

2. 6-Gingerol – zázvor

3. β-karoten – mrkev, listová zelenina

4. Baicalein – šišák bajkalský

5. Kurkumin – kurkuma

6. Cyklopamin – kýchavice kalifornská (Veratrum californicum). Tuto rostlinu nedoporučujeme konzumovat nakolik jde o jedovatou bylinu. Uvádíme ji jen pro ilustraci přírodních látek, které zabíjejí rakovinové kmenové buňky.

7. Delphinidin – borůvka, malina

8. Flavonoidy (Genistein) – sója, červená jetel, káva

9. Gossypol – bavlník (tuto rostlinu také nedoporučujeme konzumovat)

10. Guggulsterone – myrhovník, balzámovník myrhový

11. Izothiokyanáty – zelná zelenina (zelí, brokolice, květák, růžičková kapusta)

12. Linalool – máta peprná

13. Lykopen – červený grapefruit, rajče, červený meloun, papaje, guava, červená paprika

14. Parthenolid – rimbaba obecná (Tanacetum parthenium)

15. Perylill alkohol – máta, třešeň, levandule

16. Piperin – pepř

17. Platycodon saponin – balonovec velkokvětý (Platycodon grandiflorus)

18. Psoralidin – kushtanashini / babchi / Bu Gu Zhi (Psoralea corylifolia)

19. Kvercetin – kapary, cibule

20. Resveratrol – hrozny, švestky, bobulovité ovoce

21. Alinomycin – Streptomyces albus (bakterie)

22. Silymarin – ostropestřec mariánský

23. Kyselina ursolová – tymián, bazalka, oregano

24. Vitamin D3 – ryby, vaječný žloutek, hovězí maso, olej z tresčích jater

25. Withaferin A – ašwaganda (Withania somnifera)

Proč jsou tyto látky tak důležité?

Hlavním důvodem, proč konvenční chemoterapie a radioterapie nepřinesly žádné významné zlepšení v míře přežití rakoviny, je to, že rakovinové kmenové buňky jsou vůči těmto konvenčním terapiím značně odolné.

Ve skutečnosti jsou chemoterapie a zejména ozařování schopny zvýšit počet a šiřitelnost těchto buněk v nádoru, jejichž dobře známým vedlejším účinkem je další výrazné poškození imunitního systému pacienta.

Rakovinový průmysl je bohužel stále velmi odmítavý vůči zohlednění těchto zjištění do svých léčebných protokolů (což je vysoce neetické).

Existuje však stále větší počet zdravotnických pracovníků, kteří se neotáčejí pravdě zády, ale zajímají se o alternativní způsoby prevence a léčby rakoviny pomocí potravin a herbálních přístupů.

Nová studie poukazuje na význam rakovinových kmenových buněk následovně:

„Model rakovinových kmenových buněk naznačuje, že iniciace nádoru je řízena malou podskupinou odlišných buněk s kmenovým charakterem zvaným rakovinové kmenové buňky.

Tyto buňky mají vlastnosti sebeobnovy a vnitřních mechanismů přežití, které přispívají k rezistenci nádorů na většinu chemoterapeutických léků.

Neúspěch při eradikaci rakovinných kmenových buněk během léčby se považuje za hnací sílu návratu a metastázování rakoviny. Současné studie se zaměřují na pochopení jedinečných fenotypových vlastností rakovinových kmenových buněk z různých typů nádorů, jakož i signální dráhy, které jsou základem jejich samoobnovy a lékové rezistence.“

Závěr

Dodnes se rakovinovému průmyslu nepodařilo vyrobit jediný lék, který by se zaměřoval na populaci rakovinných kmenových buněk buněk v nádoru, jak to potvrdila studie:

„Pokud cílení rakovinových kmenových buněk je skutečně důležitým kritériem pro hodnocení léčby rakoviny, stále neexistují žádné léky v klinickém používání, které by se specificky zaměřovaly na tento druh buněk.“

Schopnost selektivně zacílit na rakovinové buňky, a zejména na rakovinové kmenové buňky, přičemž ponechat nenádorové buňky ve tkáni neporušené, je mimořádně důležitá.

Autor: Sayer Ji, Zdroj: greenmedinfo.com , Zpracoval: Badatel.net

 

YouTube kanál Mgr. Lubomír Volný – komentované zprávy v rubrice ŽIVĚ
Volný bloG podporuje MÍR 🕊
Přeložila redakce VOLNÉHO bloGu.
Děkujeme za vaši podporu na další překlady, bez zaplacených aplikací není možné překládat videa:
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“: 27-1664400247/0100
IAN: CZ82 0100 0001 1549 7792 0247
SWIFT: KOMBCZPP
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *