Westminsterská deklarace: 138 umělců, vědců a novinářů požaduje, aby vlády odstranily cenzurní průmyslový komplex
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
19.10.2023 RHODY WILSON
Westminsterská deklarace, zrozená na schůzce zastánců svobody slova v Londýně v červnu 2023, vyzývá vlády, aby zrušily cenzurní průmyslový komplex a aby jak vlády, tak Big Tech dodržovaly článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv, který říká:
Každý má právo na svobodu názoru a projevu; toto právo zahrnuje svobodu zastávat názory bez zasahování a vyhledávat, přijímat a rozšiřovat informace a myšlenky prostřednictvím jakýchkoli médií a bez ohledu na hranice.
Všeobecná deklarace lidských práv , článek 19, Organizace spojených národů, 10. prosince 1948
V březnu Michael Shellenberger a Matt Taibbi svědčili během slyšení v Kongresu o průmyslovém komplexu cenzury. Jedná se o spolupráci organizací složených z vládních agentur, nevládních organizací a společností Big Tech, které spolupracují na potlačení znevýhodněných názorů a znevýhodněných lidí.
Písemné prohlášení podané Taibbim si můžete přečíst ZDE a Shellenberger’s ZDE . A o jejich svědectvích si můžete přečíst v TOMTO článku .
Jakákoli organizace financovaná společností včetně členů Kongresu, zpravodajských médií a nevládních organizací („NGO“) se to samozřejmě pokusila odmítnout s tvrzením, že žádná taková spolupráce neexistuje. Jsou to pouze lidé, kteří provádějí výzkum a snaží se napravit dezinformace, dezinformace a malinformace, tvrdí.
Včera Public oznámila, že skupina 138 vědců, veřejných intelektuálů a novinářů z celého politického spektra vydala důraznou výzvu ve Westminsterské deklaraci , ve které varovala veřejnost před Cenzurním průmyslovým komplexem a naléhala na vlády, aby jej ve jménu „první svoboda“, svoboda slova.
Mezi 138 signatáři je zakladatel Wikileaks Julian Assange, který ztělesňuje vládní dohled a politickou perzekuci, umožněnou spoluprací s korporátními médii, těch, které stát nemiluje.
(Související: Státní zachycení britských korporátních médií a jak si novináři, kteří opustili Juliana Assange, „podřezali hrdla“ )
Deklarace se zrodila ze setkání skupiny zastánců svobody projevu z celého světa, kteří se sešli na konci června 2023 ve Westminsteru v Londýně.
„Píšeme jako novináři, umělci, autoři, aktivisté, technologové a akademici, abychom varovali před narůstající mezinárodní cenzurou, která hrozí narušit staletí staré demokratické normy,“ uvádí se v Deklarace.
Jak všichni dobře víme, zneužívání pojmů „dezinformace“, „dezinformace“ a dalších špatně definovaných pojmů vedlo k cenzuře obyčejných lidí, novinářů a disidentů v zemích po celém světě.
„Takový zásah do práva na svobodu projevu potlačuje platnou diskusi o věcech naléhavého veřejného zájmu a podkopává základní principy zastupitelské demokracie,“ uvádějí signatáři zcela správně.
Popisují „Censorship-Industrial Complex“ jako globální rozsáhlé koordinované úsilí vládních činitelů, společností sociálních médií, univerzit a nevládních organizací, které „stále pracují na monitorování občanů a okrádání o jejich hlas“.
(Související: Citizen’s Starter Kit pro 50 nejlepších organizací v globálním cenzurním kartelu a The Intercept, které financovaly vládní/velkou technickou cenzuru prosí o dary po pozastavení grantů FTX )
Tento komplex často funguje prostřednictvím přímých vládních politik. V prohlášení jsou uvedeny následující příklady:
- Úřady v Indii a Turecku se chopily moci odstranit politický obsah ze sociálních sítí.
- Zákonodárný sbor v Německu a Nejvyšší soud v Brazílii kriminalizují politické projevy.
- V jiných zemích hrozí, že opatření jako irský zákon o „nenávistných projevech“, skotský zákon o zločinu z nenávisti, britský zákon o online bezpečnosti a australský zákon o „dezinformacích“ vážně omezí vyjadřování a vytvoří mrazivý efekt.
Snahy o kolaborativní cenzuru fungují také prostřednictvím jemnějších metod, jako jsou:
- Filtrování viditelnosti, označování a manipulace s výsledky internetového vyhledávače.
- Deplatformování a označování na sociálních sítích.
Deklarace dále říká, že jak odhalily soubory Twitter , technologické společnosti často provádějí cenzurní „moderování obsahu“ v koordinaci s vládními agenturami a občanskou společností. Deklarace varuje, že zákon Evropské unie o digitálních službách brzy tento vztah formalizuje tím, že poskytne data z platformy „prověřeným výzkumníkům“ z nevládních organizací a akademické sféry, čímž naše práva na projevy ponechají na uvážení těchto nevolených a nezodpovědných subjektů.
Někteří politici a nevládní organizace se dokonce zaměřují na end-to-end šifrované aplikace pro zasílání zpráv, jako je WhatsApp, Signal a Telegram. Pokud dojde k prolomení šifrování typu end-to-end, nezbudou nám žádné cesty pro autentické soukromé konverzace v digitální sféře.
(Související: Britský zákon o online bezpečnosti je v závěrečné fázi a představuje vážnou hrozbu pro naše soukromí a svobody )
„Pod rouškou prevence ublížení a ochrany pravdy je řeč považována spíše za povolenou činnost než za nezcizitelné právo,“ uvádí deklarace. Dodává, že „Otevřený diskurz je ústředním pilířem svobodné společnosti a je nezbytný pro to, aby vlády byly odpovědné, posilovaly zranitelné skupiny a snižovaly riziko tyranie.“
Ochrana řeči není jen pro názory, se kterými souhlasíme; musíme usilovně chránit projev za názory, proti kterým nejsilněji vystupujeme. Pouze na veřejném náměstí mohou být tyto názory slyšet a náležitě zpochybnit.
Svoboda slova je naše nejlepší obrana proti dezinformacím.
Nechceme, aby naše děti vyrůstaly ve světě, kde žijí ve strachu vyslovit svůj názor. Chceme, aby vyrůstali ve světě, kde lze jejich myšlenky vyjadřovat, zkoumat a diskutovat o nich otevřeně – ve světě, který si zakladatelé našich demokracií představovali, když do našich zákonů a ústav začlenili svobodu slova.
Signatáři vydávají varování, že v průběhu lidských dějin byly útoky na svobodu slova předstupněm útoků na všechny ostatní svobody. „Režimy, které narušovaly svobodu projevu, vždy nevyhnutelně oslabily a poškodily další základní demokratické struktury. Stejně tak elity, které dnes prosazují cenzuru, také podkopávají demokracii. Co se však změnilo, je široký rozsah a technologické nástroje, jejichž prostřednictvím lze cenzuru uzákonit.“
Svoboda slova je nezbytná pro zajištění naší bezpečnosti před zneužíváním moci ze strany státu – zneužívání, které historicky představovalo mnohem větší hrozbu než slova osamělých jednotlivců nebo dokonce organizovaných skupin. Z tohoto důvodu signatáři vyzývají k akci:
- Vyzýváme vlády a mezinárodní organizace, aby plnily své povinnosti vůči lidem a dodržovaly článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv (dále jen „UDHR“).
- Vyzýváme technologické korporace, aby se zavázaly chránit digitální veřejné náměstí, jak je definováno v článku 19 UDHR, a zdržely se politicky motivované cenzury, cenzury nesouhlasných hlasů a cenzury politického názoru.
Skupina žádá nás, širokou veřejnost, abychom se k ní připojili v boji za zachování našich demokratických práv. Legislativní změny nestačí, konstatují. „Musíme také od základu vybudovat atmosféru svobody projevu tím, že odmítneme atmosféru netolerance, která podporuje autocenzuru a která pro mnohé vytváří zbytečné osobní spory. Místo strachu a dogmatismu musíme přijmout bádání a debaty.
Westminsterskou deklaraci čtěte ZDE .
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!