, , ,

Vysoký úředník společnosti Boeing píská na píšťalku: „Letadla Max jsou smrtelné pasti“

Vysoký úředník společnosti Boeing píská na píšťalku: „Letadla Max jsou smrtelné pasti“

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:

 

1.3.2024

Vysoce postavený úředník společnosti Boeing odhalil, že letadla 737 MAX jsou vážně ohrožena kvůli alarmujícímu počtu bezpečnostních protokolů, které byly během výrobního procesu ignorovány.

Ed Pierson pracoval ve výrobním závodě společnosti Boeing v Rentonu ve státě Washington. Tam byl svědkem znepokojivého poklesu morálky zaměstnanců a také si všiml, že se ignorují bezpečnostní protokoly a dohled. Poté, co bezvýsledně upozornil na tyto problémy své nadřízené, rozhodl se dát výpověď. Smrtelné nehody letounů MAX 8 v letech 2018 a 2019 přiměly Piersona, aby o těchto záležitostech hovořil veřejně a také před Kongresem.

Revolver.news

zprávy: Možná si také vzpomínáte na nedávný incident na palubě letadla společnosti Alaska Air, kdy se uprostřed letu uvolnily dveře. Stalo se to v letadle MAX, což naznačuje, že problémy s bezpečnostními standardy zjevně přetrvávají.

Politico:

Piersonová se po pěti letech, kdy se minulý měsíc uprostřed letu společnosti Alaska Airlines utrhla zátka dveří letadla 737 MAX 9, opět snaží bít na poplach. Regulační orgány nakonec schválily návrat letadla do vzduchu téměř dva roky po havárii v roce 2019, ale Pierson stále nedůvěřuje řadě MAX – modernizované, úspornější verzi předchozích letadel Boeing.

„Společnost Boeing je schopna vyrábět kvalitní letadla,“ říká Pierson, nyní výkonný ředitel neziskové Nadace pro bezpečnost letectví. „Problémem je vedení, respektive jeho nedostatek, a tlak na to, aby se letadla dostala ven, je větší než na to, aby se práce dělala správně.“

Společnost Boeing v reakci na tento rozhovor uvedla, že po dvojici dřívějších katastrof provedla ve své organizaci podstatné změny, včetně investic do většího počtu inženýrů a výrobců, zřízení oficiální pověřené osoby pro zaměstnance, která může vznášet obavy týkající se práce, a zvýšení počtu odborných pracovníků v oblasti letectví a bezpečnosti ve správní radě. „V posledních několika letech jsme pečlivě dbali na to, abychom systém netlačili příliš rychle, a nikdy jsme neváhali zpomalit, zastavit výrobu nebo dodávky, abychom si vzali čas, který potřebujeme k nápravě,“ uvedla mluvčí společnosti Boeing Jessica Kowalová.

Minulý týden Boeing v rámci další snahy o nový začátek vyměnil vedoucího programu 737 Max.

Pierson mezitím stále odmítá létat v letadle MAX.

Když se server Politico zeptal pana Piersona, zda je dnes létání s letadly Boeing bezpečné a zda by do nich posadil svou rodinu, odpověděl takto:

Neříkám, že všechna letadla Boeing jsou nebezpečná. Část problému spočívá v tom, že lidé neumějí rozlišovat mezi MAXem a ostatními letadly.

Loni jsem letěl ze Seattlu do New Yorku a záměrně jsem si naplánoval let v jiném letadle než MAX. Šel jsem k bráně. Vešel jsem dovnitř, posadil se, podíval se přímo před sebe a hle, byla tam bezpečnostní karta 737-8/737-9. Najednou jsem si uvědomil, že je to letadlo, které je v pořádku. Tak jsem vstal a odešel. Letuška mě nechtěla pustit z letadla. A to jsem nechtěl dělat scény. Jen chci vystoupit z letadla a nemyslím si, že je to bezpečné. Řekl jsem, že jsem si záměrně naplánoval, že nepoletím [na MAX].

Pan Pierson nyní vede neziskovou organizaci zaměřenou na bezpečnost letectví. Jeho nadace doporučila, aby všechny letouny Max byly uzemněny a kontrolovány. Politico se pak pana Piersona zeptalo, proč dává přednost starším letadlům Boeing před MAX a co se mezi těmito modely změnilo z toho, co vypozoroval. Zde je jeho odpověď:

Vždy jsem si velmi vážil výrobků letadel, které vyrábí společnost The Boeing Company. Podílela se na tom moje rodina i moji příbuzní. Nikdy jsem neměl důvod o tom pochybovat. A pak jsem začal pracovat v továrně. Celou svou kariéru jsem se pohyboval kolem letadel. V námořnictvu jsem létal na letadlech. Přijdete do výrobního prostředí a říkáte si: „Panebože, netušil jsem, že je to tak složité.“ A tak jsem si říkal: „To je tak složité. Je ohromující, jak je to složité. Zpočátku jsem nechápal, jak to všechno jde dohromady. A vzbudilo to ve mně velký respekt k lidem, kteří to letadlo stavěli – je to neuvěřitelně působivé vidět. A pak se všechno začalo měnit v roce 2017 a v roce 2018.

Začali jsme mít problémy v dodavatelském řetězci s motory. A pak další věc, kterou znáte, začali jsme mít problémy s nejrůznějšími díly. Měli jsme stovky lidí, kteří dělali práci mimo pořadí [kdy bylo třeba ještě opravit díly z předchozích etap]. A měli jsme testy, které se prováděly, ale neprobíhaly správně; jedna směna se je snažila udělat a nemohla je udělat, takže nechávala poznámky pro další směnu, která měla přijít.

Takhle by se letadla stavět neměla. V roce 2018 to bylo tak špatné – na mnoha letadlech jsme neměli motory, a tak na pylony motorů dali takové velké betonové bloky, aby se letadlo nepřevrátilo. Taková důležitá součást letadla, ne? Hlavní varovný zvonek, že něco není v pořádku. Ale oni stále zvyšovali tempo výroby, a tak jsme se dostávali stále dál a dál. Takže celý rok 2018 byl jen chaotickým prostředím typu zmatek.

A mimochodem, kde je sakra FAA? FAA nebyl v továrně vůbec přítomen. A to vás opravdu rozčiluje, protože hned u silnice, doslova 20 minut po silnici, je severozápadní centrála FAA. Na tomto pracovišti pracuje přes 2 000 zaměstnanců, a přesto v nejrušnější továrně na světě, která je 20 minut po silnici, jsou čtyři nebo pět zaměstnanců. To nestačí na monitorování provozu restaurace v místě.

Letecký průmysl se nyní potýká s velkými problémy. Lze se domnívat, že zaměření leteckého průmyslu na „rozmanitost, rovnost a začlenění“ může odvádět pozornost od zásadních bezpečnostních problémů. Tuto problematiku Revolver zkoumá a informuje o ní již delší dobu.

Revolver:

Nedávná nehoda v Houstonu je jen posledním pozoruhodným příkladem toho, co v létě letošního roku v rámci rozsáhlého vyšetřování deníku New York Times označili za „alarmující vzorec bezpečnostních selhání a téměř nehod na obloze a přistávacích drahách v USA“. Podle interních záznamů Federální agentury pro letectví Timesy uvedly, že k těmto bezpečnostním selháním a skoronehodám došlo „v důsledku lidského selhání“. Zpráva Timesů dále odhalila, že „narušení dráhy“ výše popsaného druhu se téměř zdvojnásobilo, z 987 na 1732, a to navzdory rozsáhlému rozšíření pokročilých technologií.

Následná zpráva deníku Times odhalila, že jen na letišti v Austinu došlo v důsledku chyb řídících letového provozu k tolika těsným střetům, že jeden z pilotů prohlásil: „V Austinu se nás snaží zabít“. Jeden takový incident se týkal řídícího letového provozu, který povolil přistání nákladního letadla společnosti FedEx na dráze právě ve chvíli, kdy se na téže dráze chystalo ke startu letadlo společnosti Southwest Airlines. Dotyčný letový dispečer řekl, že letadlo společnosti Southwest odstartuje dříve, než se letadlo společnosti FedEx přiblíží, ačkoli obě letadla nakonec dělilo od srážky jen několik vteřin a letadlo společnosti FedEx se svezlo necelých 100 stop nad letadlem společnosti Southwest, jehož 128 cestujících nemělo ani tušení, jak těsně unikli smrti.

Níže je zvukový záznam výměny názorů mezi piloty a letovými dispečery.

Navzdory pozoruhodnému nedostatku transparentnosti v souvislosti s podobnými skoronehodami a řídícími letového provozu, kteří za nimi stojí, se deníku Times podařilo identifikovat řídícího, který stál za tímto incidentem, jako Damiana Campbella, „veterána námořnictva a básníka, který sám publikuje“. Podle zprávy byli Campbellovým jednáním „zmateni“ i kolegové řídící letového provozu. Ještě více zarážející je skutečnost, že Campbell je podle všeho zpět ve službě. Podle zásad FAA se proti dispečerovi nepřijímají disciplinární opatření, pokud se neprovinil „hrubou nedbalostí“ nebo nezákonnou činností.

Zpráva Timesů neposkytuje obrázek pana Campbella. Pan Campbell se zobrazuje tak neochotně, že jedinou zmínku, kterou se nám podařilo najít, je odkaz uživatele Twitteru, který zveřejnil snímek obrazovky profilu na LinkedIn jistého Damiana Campbella, který pracuje jako řídící letového provozu v Austinu v Texasu. Odkaz na LinkedIn byl mezitím vymazán:

 

Doporučujeme vám, abyste si přečetli celý informativní článek Revolver:

Crash Landing: o tom, jak Covid a politika afirmativních akcí zničily bezpečnost letectví.

Netřeba dodávat, že za současného stavu se podle pana Piersona situace nezlepšuje. Jestli se něco zhoršuje, tak je to spíš horší. Nic se nezměnilo, a to znamená, že na obzoru se pravděpodobně rýsuje další strašlivá (preventabilní) letecká tragédie.

 

ZDROJ:https://thepeoplesvoice.tv/senior-boeing-official-blows-the-whistle-max-airplanes-are-deathtraps/

 

Každá maličkost pomáhá, děkujeme všem, kteří částkami od 5Kč do 1000,- Kč měsíčně pomáhají našemu společnému boji proti cenzuře. Podpořit naši činnost můžete od 5 kč do libovolné částky na účet:
DĚKUJEME.
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“: 27-1664400247/0100
IBAN: CZ82 0100 0001 1549 7792 0247
SWIFT: KOMBCZPP
DĚKUJEME
Další zajímavé články najdete ZDE:
E-mail: podpora.volnyblog@protonmail.com
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *