Vědci objevili změny v mozku zvířat způsobené 5G zářením
Vědci objevili změny v mozku zvířat způsobené 5G zářením
16. 11. 2024
Změny byly nalezeny v mozkové tkáni hlodavců pod vlivem 5G antény. Studii provedli vědci z Tomské státní univerzity (TSU), podrobnosti jsou uvedeny v časopise Scientific Reports a experiment byl stručně popsán na webových stránkách univerzity. Projekt byl realizován s podporou federálního programu „Priorita 2030“.
„Experimentu se účastnili samci potkanů Wistar tří věkových kategorií: nezralí 5–6 týdnů (odpovídající dospívání u lidí), 10–11 týdnů (dospělí 40+) a 17–18 týdnů (u lidí 65+),“ říká Natalya Krivova. , vedoucí vědecký pracovník Laboratoře experimentální fyziologie Výzkumného ústavu biologie a biofyziky ÚTS.
Světová zdravotnická organizace doporučuje pro takové studie potkany Wistar, protože mají podobné reakce na různé podněty jako lidé. Experimenty zahrnující taková zvířata mohou pomoci předpovědět lidské fyziologické reakce na elektromagnetické záření.
Anténa 5G pro experiment byla navržena radiofyziky TSU pod vedením profesora Sergeje Shipilova.
TSU studoval tělesnou hmotnost, teplotu a kognitivní schopnosti hlodavců. Krysy byly vystaveny 5G anténě po dobu pěti týdnů, což odpovídá přibližně čtyřem letům lidského života.
Ukázalo se, že studované ukazatele se nelišily od ukazatelů potkanů v kontrolní skupině. To znamená, že pod vlivem záření experimentální subjekty nepociťovaly bolest, strach, stres a byly „v naprosté pohodě“. Ale podrobná studie zvířecí mozkové tkáně odhalila „významnou změnu v poměru antioxidantů k prooxidantům“.
Zatím není jasné, zda to povede k pozitivním (vznik nových schopností) nebo negativním (ztráta jakýchkoli schopností) důsledkům. Kromě toho je možné, že tělo bude schopno kompenzovat taková porušení.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!