Trh s ropou se již připravuje na budoucí uspořádání světa
Plán stanovení maximálních cen ruských energetických zdrojů se stále více podobá plánu na zachování si tváře jeho původních autorů.
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
12.11.2022
„Dynamický cenový koridor“
Před několika dny agentura Bloomberg uvedla, že EU již nepovažuje hraniční ceny za mechanismus k omezení růstu nákladů na plyn. Namísto toho začala mluvit o jakémsi „dynamickém cenovém koridoru“. Ten se svou formulací velmi podobá boji o slevu na cenu plynu pro rozvinuté země. Podobné té, co již dostávají Čína a Indie. Pokud však v druhém případě byla sleva přátelským rozhodnutím, pak v prvním případě ji chtějí země G7 získat násilím.
Vícenásobné snížení dodávek ruského plynu do EU, berouce v úvahu útoky na „Severní proudy“, omezení čerpání přes Ukrajinu. Zastavení trasy Jamal – Evropa je snahou západních zemí o slevu na plyn velmi křehkou.
Pozice EU se však od léta letošního roku do značné míry upravila. Nyní se omezení cen plynu prioritně nepovažuje za způsob tlaku na Rusko. Jde o změnu cen veškerého plynu dováženého do EU. Včetně norského, katarského či ázerbájdžánského. To by mohlo nejen způsobit nenapravitelnou ránu stávajícímu systému smluv o plynu obchodovaných na burze, ale také bezpečnosti zdrojů. A navíc i zahraničněpolitickým vztahům EU s alternativními dodavateli plynu mimo Rusko.
G7 každopádně nepřijala formální rozhodnutí o omezení cen plynu. Ponechala ho jen v rovině „mimořádně žádoucí“. Jelikož „Velká sedmička“ nenašla přijatelné řešení, má prostor pro manévrování. Rozhovory o plynu se pravděpodobně posunou směrem k vytvoření kartelu kupujících, kteří společně nakupují zdroj. Dosud však nebyl objasněn ani formát, ani základy a ani motivy jeho potenciálních účastníků. Jelikož hlavní slovo mají v EU v této oblasti soukromé společnosti.
Hra nervů
Ale pokud jde o ropu, G7 se v září formálně rozhodla zavést cenový strop. A začátkem listopadu se k ní připojila i Austrálie. Což je však slabá útěcha na pozadí odmítnutí Indie a Číny účastnit se takového systému omezení.
V předvečer začátku ropného embarga začala skutečná hra nervů. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken 5.listopadu uvedl, že Rusko bude mít nadále zájem dodávat ropu západním zemím i po zavedení cenového stropu.
Toto prohlášení zní jako testování reakce Moskvy. Zda potvrdí nebo vyvrátí slova prezidenta Vladimira Putina. Ten totiž ještě v září v souvislosti s diskusí o omezení cen ruských energetických zdrojů řekl, že „v takovém případě nebudeme dodávat ani plyn, ani ropu, ani uhlí a ani topný olej. Nebudeme dodávat nic“.
Evropa a USA ruskou ropu potřebují. Množství západních rafinérií potřebuje ropu třídy Ural. Jen ta jim umožňuje vyrábět dostatečný objem ropných produktů z těžkých frakcí. Jako topný olej, naftu či různé petrochemické výrobky. Ruská ropa si přitom nemá problém najít cestu na jiné trhy.
Indie se chopila šance
Indie, která má rozsáhlé zkušenosti s účastí na hnutí nezúčastněných zemí, odmítla podpořit úsilí G7 o stanovení stropu pro ceny ruské ropy. Jen v první polovině roku 2022 zvýšila dovoz ruské ropy 50krát.
Indický ministr zahraničí Subrahmanyam Jaishankar během rozhovorů se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem přímo vysvětlil důvody tohoto rozhodnutí. „Dnes jsme třetím největším spotřebitelem ropy a zemního plynu. Ale úroveň příjmů není příliš vysoká. Proto máme povinnost zajistit nejlepší přístup na mezinárodní trhy s energií za nejvýhodnějších podmínek,“ uvedl Jaishankar.
A na rovinu dodal: „Řeknu vám upřímně, věříme, že indicko-ruské vztahy jsou pro nás dobré. Chtěli bychom si v budoucnosti zachovat výhody našich vztahů“.
Blízký východ není nadšený
V této situaci země Blízkého východu nejsou naprosto spokojeny se zavedením stropu cen ropy. Ománský ministr energetiky a nerostných surovin Salim Al-Aufi uvedl, že zavedení cenového stropu je v rozporu se všemi tržními normami. Z dlouhodobého hlediska bude podle něj velmi obtížné zajistit zachování takových umělých omezení.
Zdálo by se, že stažení ruské ropy a ropných produktů ze západních trhů by uvolnilo místo ve prospěch ostatních hráčů. Ale i tam chápou, že přebytek ruské ropy, dodávaný s ještě větší slevou do Indie a Číny. Dříve nebo později dopadne na společný trh. A to prostřednictvím zpětného vývozu nebo nezákonných dodávek. Jak zvyknou být různé směsi a překládky do jiných tankerů. Což znamená, že to v konečném důsledku ovlivní příjmy všech účastníků trhu.
Sečteno a podtrženo. Nikdo nechce hrát hru na omezování cen energií. S výjimkou malé skupiny zemí, které spotřebovávají ropu. Je možné, že po vítězství republikánů v aktuálních volbách to pak ztratí zájem i USA. Ty samotné jsou důležitým vývozcem energetických zdrojů.
Trh s ropou „vidí do budoucnosti“
To znamená, že se cíl omezit příjmy Ruska z vývozu uhlovodíků nakonec mění na snahu alespoň vyrovnat trh. A to odstraněním nerovnováhy v cenách evropských a asijských spotřebitelů. Jelikož nakupují ruské suroviny za různých podmínek v důsledku výlučně geopolitických faktorů. Trh s ropou se tedy již zjevně připravuje na nové očekávané uspořádání světa.
Zdroj:https://tadesco.org/trh-s-ropou-sa-uz-pripravuje-na-buduce-usporiadanie-sveta
Také jsme psali : https://volnyblog.news/ruska-armada-bude-udrzovat-valku-na-ukrajine-tak-dlouho-dokud-se-evropska-unie-ekonomicky-nepolozi/
https://volnyblog.news/smelina-se-zelenou-energii-rust-zelenych/
další informace a zprávy ZDE:https://volnyblog.news/
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!