Srbská armáda obdržela intervenční rozkaz – Dělostřelectvo v rozptýlených pozicích – Požehnáno patriarchou Srbska (vid)
Kosovo: „Srbové staví zátarasy ve stylu Wagnera“
Prezident Srbska A. Vučič dal „zelenou“ vojenskému zapojení srbské armády, pokud kosovské síly vstoupí, jak jejich vedení ohrožuje, do Mitrovice v příštích 18 hodinách.
Srbský prezident překvapil a odmítl ultimátum USA-Británie a dalších zemí na odstranění srbských zátarasů v Mitrovici.
Podle ruských zdrojů je 1500 obrněných albánských polovojenských jednotek takzvané „policie“ Kosova připraveno napadnout srbské obce Mitrovica.
Srbové dostali rozkaz okamžitě zasáhnout, pokud se tak stane.
Mitrovica musí přejít do srbských rukou.
V srbském městě Raska na hranicích s Kosovem jsou slyšet válečné sirény, zatímco srbské dělostřelectvo je v rozmístěných oblastech připraveno k akci.
Video vysílané srbskou televizí ukazuje falangu samohybných děl NORA-B52 rozmístěných v oblasti Raska vedle hraničního přechodu Jarinje.
K vojenskému nasazení došlo 2 km od hranic s Kosovem, čímž byla „porušena“ dohoda o 5 km bezpečnostní zóně, které bylo dosaženo mezi oběma stranami.
Srbský ministr vnitra Bratislava Gačič také uvedl, že policie a další bezpečnostní složky jsou také ve střehu.
„Rozkazem prezidenta republiky a nejvyššího velitele ozbrojených sil jsem nařídil zvýšení bojové připravenosti policie a speciálních jednotek.
Policejní síly jsou umístěny přímo pod velení generálního štábu ozbrojených sil, jak stanoví operační plán,“ uvádí ve svém sdělení Bratislava Gašić.
„Od srbského prezidenta jsme dostali příkaz ‚zavést všechna opatření na ochranu srbského lidu v Kosovu‘.
Sledovat video
Srbská armáda je v nejvyšší pohotovosti
Srbské ozbrojené síly jsou v nejvyšší pohotovosti, uvedl ministr obrany Miloš Vučevič.
„Prezident Srbska (…) nařídil srbské armádě, aby byla na nejvyšší úrovni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly,“ uvedl v prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučevič.
Podle BBC srbský prezident Aleksandar Vučič řekl, že „ přijme všechna nezbytná opatření k ochraně lidu Srbska a země“.
„Úkoly, které přijala srbská armáda (…) jsou přesné, velmi jasné a budou plně realizovány,“ zdůraznil generál Mojilovič.
„Situace je komplikovaná a vyžaduje v blízké budoucnosti přítomnost srbské armády podél administrativních hranic ,“ dodal.
Generál Milan Mojilovič, šéf srbských ozbrojených sil, oznámil, že byl vyslán srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem na hranici s Kosovem.
Všechny jednotky pod správou srbské AGEETHA
„Situace je tam komplikovaná,“ řekl šéf štábu Pink TV v neděli večer na cestě do Rasky, deset kilometrů od hranic s Kosovem.
Dodal, že situace vyžaduje „přítomnost srbské armády podél administrativní linie“, což je termín používaný srbskými úřady pro hranici s Kosovem.
Srbský ministr vnitra také uvedl, že „všechny jednotky“ budou „okamžitě pod velením náčelníka generálního štábu“.
Nakonec ministr obrany upřesnil, že hlava státu nařídila zvýšit srbskou vojenskou přítomnost o 1500 vojáků na 5000.
Stovky ze 120 000 kosovských Srbů stavěly od 10. prosince na severu Kosova barikády na protest proti zatčení srbského bývalého policisty, což ochromilo dopravu na dva hraniční přechody se Srbskem.
Komunikace Vučiče s patriarchou Srbska – jako v roce 1389….
Mezitím tisková agentura Tanjug uvedla, že Vučič komunikoval se srbským patriarchou Porfiriem o situaci v Kosovu.
Jak bylo uvedeno, jejich schůzka se konala včera, v pondělí 26.12. večer a poté, co Priština zakázala patriarchovi jet do Kosova před Vánocemi.
Srbská média uvádějí, že Vučič požádal patriarchu Porfyria, aby požehnal k obraně Kosova, jako to učinil princ Lazar před bitvou o Kosovo v roce 1389.
Střelba a boj
Krátce předtím, než generál Mojilovič odjel do pohraniční zóny, srbská média zveřejnila na sociálních sítích video, na kterém je vidět střelba a tvrdí, že to byly „bitvy“, které se odehrály brzy večer, když se kosovské síly pokusily odstranit zátaras.
Tuto informaci okamžitě popřela kosovská policie, která na svém Facebooku tvrdí, že její důstojníci se žádné přestřelky neúčastnili.
Média v Prištině místo toho tvrdila, že hlídka mírových sil NATO v Kosovu (KFOR) byla v zóně palby.
Kosovský ministr vnitra Jelai Svetsia tvrdil, že hlídka KFOR byla napadena.
KFOR oznámil, že vyšetřuje střelbu „25. prosince poblíž hlídky mise NATO v Kosovu“.
„Nedošlo k žádnému zranění ani škodě na majetku, “ uvedl KFOR v prohlášení.
Srbové postavili nové zátarasy – Kosovo: „Jsou to Wagnerovy zátarasy“
Dvě nové barikády postavili Srbové v severní části města Mitrovica.
Těžké nákladní vozy naložené pískem a sutinami byly umístěny svisle na hlavních silnicích vedoucích z jižní části města na sever, kde tvoří většinu srbské obyvatelstvo. Srbové tento krok učinili kvůli varování přicházejícím z Prištiny, že se blíží policejní operace k odstranění zátarasů, které postavili před 18 dny v severním Kosovu.
Kosovský premiér Albin Kurti ve svém prohlášení minulou neděli označil srbské zátarasy za „válečné“ .
„To jsou barikády lidí v tmavých uniformách, lidi, kteří jsou krátkovlasí, s vousy, Wagnerovy barikády. Mají zbraně a postavili barikády, aby zabránili vozidlům v průjezdu, ale aby se bránili a stříleli na blížící se vozidla. Takže to jsou vojenské zátarasy,“ řekl Albin Kurti bosenskému zpravodajskému webu istraga.ba.
Kosovský premiér během včerejší schůzky s velitelem mezinárodních vojenských sil v Kosovu (KFOR) generálem Angelem Michelem požádal o odstranění barikád a prohlásil, že pokud to KFOR neudělá, zakročí policie. Bělehrad na tato varování okamžitě zareagoval a prezident republiky Aleksandar Vučič uvedl armádu a policii do nejvyšší pohotovosti.
„Po vybavení Albánců a zvýšení jejich bojové připravenosti přijmu všechna opatření k ochraně našeho lidu a zachování Srbska,“ uvedl Aleksandar Vučič v příspěvku na Instagramu v pondělí pozdě večer.
Následovalo prohlášení ministra obrany Miloše Vučeviče, který řekl, že rozkazem prezidenta republiky nařídil srbské armádě, aby byla „na nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojená síla“.
Srbské vedení zároveň rozhodlo o navýšení personálu 63. paradesantní brigády a 72. brigády speciálních operací o 3500 osob.
Srbsko se připravuje sjednotit své části…
Podívejte se na video
Srbsko už ví
Teď už je pozdě, když tam žije 80% Albánců. Jedině snad část územní se SDrbama odtrhnout a znemožnit přistěhování. Albánců.
Neměli si do Kosova natahat Albánce a ještě k tomu chudé. Měli se vzpamatovat dřív, dokud jich bylo méně než 50%. Teď budou rádi, jestli ochrání před muslimama zbytek Srbska. Nedat přistěhovalcům volební právo až do smrti a jejich dětem jen když se ožení nebo vdají se Srbem.