, , , , , ,

Návrat sportovců Ruské federace na světová kolbiště.

Rusko zpět ve sportu

Návrat sportovců Ruské federace na světová kolbiště.

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

11.12.2022

Mezinárodní olympijský výbor por vedením Thomase Bacha zvažuje, že zmírní sankce a umožní start sportovců Ruska a Běloruska na mezinároních soutěžích.

Zatím sice jen na sportovištích v Asii, ale vzhledem k tomu, že kvalifikace třeba na OH probíhají po celém světě, jde de facto o ukončení mezinárodní isolace. Pikantní na celé věci je samotný fakt, že na posledním jednání byl přítomen zástupce Ruské federace, zatímco z Ukrajiny nebyl pozván nikdo.

Brzký návrat do soutěží je pro sportovce důležitý i vzhledem k tomu, že začínají kvalifikační boje o účast na olympijských hrách v Paříži 2024.

Prezident MOV Thomas Bach před několika dny zopakoval, že únorové doporučení vydala jeho organizace s těžkým srdcem a porušila tím své zásady. Žádný sportovec by podle nich neměl být vyřazen ze soutěží jen kvůli svému pasu. Po středečním jednání výkonné rady Bach uvedl, že MOV prověřuje možnosti, jak ruské a běloruské sportovce do světového sportu vrátit.

Jednou z možností by mohla být asijská varianta. „Během debaty prezident Olympijské rady Asie (OCA) uvedl, že už na asijském kontinentu důvody pro ochranná opatření nejsou. OCA nabídla, že umožní účast sportovců z Ruska a Běloruska na soutěžích v Asii pod svou autoritou, přičemž bude respektovat uložené sankce,“ uvedl MOV na webu po olympijském summitu.

Ruští a běloruští sportovci  by se mohli do mezinárodních soutěží. Na dnešním olympijském summitu v Lausanne navrhla organizace OCA zastřešující národní olympijské výbory Asie, že by sportovci Ruska a Běloruska mohli startovat na soutěžích, které pořádá. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uvedl, že tento návrh zváží.

Sportovci Ruska a spojeneckého Běloruska nesmějí aktuálně startovat v mezinárodních soutěžích ve většině sportů. MOV vydal 28. února, tedy čtyři dny po začátku invaze na Ukrajinu, doporučení, aby sportovci těchto zemí byli ze soutěží vyřazeni a aby se žádné mezinárodní soutěže nekonaly na jejich území. MOV argumentoval bezpečností a integritou soutěží. Většina olympijských sportů tuto výzvu uposlechla.

Mezinárodní olympijský výbor nicméně rozlišuje mezi tím, co nazývá „sankce“, mezi něž patří zákaz pořádání akcí v Rusku či zákaz státních symbolů při soutěžích, a „ochrannými opatřeními“ týkajícími se vyřazení sportovců.

ZDROJ: SPORT.cz https://www.sport.cz/clanek/ostatni-rusti-a-belorusti-sportovci-by-se-mohli-vratit-do-soutezi-v-asii-3830148

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *