, , , , , , ,

Když jsi silný…Blog-převzato z blogu Vidlákovy Kydy 

Když jsi silný…

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

… snaž se vypadat slabý. Alespoň to radí starý čínský mistr taktiky Sun´C.

Andrej Babiš byl zproštěn obžaloby. Musím říci, že jsem to nečekal. Moje pochybnosti ovšem nesměřovaly k tomu, že by si miliardář potřeboval uloupnout prachmizernou dotaci ve výši 0,001% jeho majetku… celé Čapí hnízdo bylo od začátku do konce politický proces, který měl jediný smysl – poškodit Babiše v očích voličů. Kdyby mělo být trestné to, co Babiš udělal, tak bychom tu mohli rovnou zase zavést komunismus, protože prakticky všichni čeští podnikatelé by seděli v lochu. Jen menšina z našich firem se uživí přímou prací a nepotřebuje k tomu finanční pobídku, nota bene, když konkurence čerpá, co to jde.

Soudce Šott podal sáhodlouhé a vyčerpávající vysvětlení, proč Babiše zprostil obžaloby. Tohle fakt není moje parketa, takže se v tom nebudu vrtat. Každopádně si Babiš zvolil dobré obhájce, odsouhlasil jim správnou taktiku vlastní obhajoby a teď už chápu, proč to nechali dojít až těsně před volby a nesnažili se rozsudek nějak oddálit. Prostě si věřili.

Ale za ještě větší majstrštyk považuju, že to vůbec nikdo neproflákl. Babiš se v posledních týdnech zdál skoro ubitý okolnostmi. Obhájci dokázali po celé jednání udržet dekorum, aby to s Andrejem vypadalo nahnutě. Podařilo se jim vytvořit tak dokonalý dojem, že mu podlehli takřka všichni ostatní prezidentští kandidáti i pravdomluvní intervjuci. Já osobně jsem osvobozujícímu rozsudku dával tak 10% šanci. Sakra, vždyť sám Babiš dával signály, že to projede – přímo u soudu. Na poslední chvíli žádali o nové výslechy svědků… Podle právě tohle byl důvod, proč si ostatní kandidáti přestali dávat pozor a začali hlasitě mluvit o tom, jak to Babiš brzo schytá a tetelili se blahem, jak mu to nandali.

A pak najednou bác ho. Veľký Bocian nebyl slabý, ale naopak si byl hodně jistý v kramflecích, že si troufnul to nechat rozlousknout pět dní před volbami. Musel mít nervy jak špagáty. Všechny nechal odkopat. Nejenže si nabil, ale všechny ostatní naprosto odzbrojil. Triumf majnstrýmu a líbodémo se změnil v porážku a je pozdě rychle vymýšlet nějakou novou pseudokauzu.

Ve čtvrtek má být Babiš v debatě na Nově… To si opravdu užiju. Když si představím, jak tam stojí a má prakticky na každého nabito za výroky, které milí kandidáti předčasně vyslovili… a oni naopak mají úplně prázdné zásobníky, protože všechny ty hříchy se nestaly a řekl to henten nezávislý soud… Úplně vidím, jak si je jednoho po druhém maže na chleba a obzvlášť to přeju Fischerovi… kdyby se Andrejko na něj zaměřiti ráčil, tak to budu napjatě sledovat a ihned glosovat na fejsbůku… Už mám pracovní název té debaty… Jeden Babiš, jeden Bašta a sedm ksichtů protažených do Václava Havla.

Vezměte si i ty titulky u Lukačeviče – Soudce zpražil Babiše… Soudce musel umravňovat Babiše… Vinen, řekl Šaroch… To tam na Seznamu a Novinkách máte debilní redaktory, že? Ale ryba vždycky smrdí od hlavy…

Kdyby se teď Andrejko ještě chtěl ucházet o nějaké hlasy alternativy trochou řečí o míru, pár slovy o covidu a třeba i nějakou hláškou k Vrběticím… tak má šanci vyhrát rovnou v prvním kole.

Minulý týden jsem napsal, že osvobozující rozsudek pro mě bude jasným důkazem, že Babiš je stále schopen impozantních taktických manévrů, je schopen si vybrat ty správné lidi a zvolit správnou strategii a tím pádem mu to mohu s klidným svědomím hodit. Ano, mohu a hodím mu to. Kdyby to šlo, pověděl bych vám, kolik lidí bylo upřímně zděšeno z toho, jak „chybně“ Andrej celý ten proces vede a v podstatě věřili, že byl zrazen… a on nikoho nechlácholil, nikomu nic nevyvracel, nic neprozradil a celou tuto bitvu dotáhl až do vítězného konce… taková krásná hra se vidí málokdy. Aneb, když od začátku táhnete za delší konec provazu, ale vypadá to, že jste v koncích.

Zdá se, že se Veľký Bocian poučil ze svých starých chyb a rozehrál politickou hru, která všechny ostatní převyšuje o několik řádů. Opozice nemá ani většinu ve sněmovně, ani v senátu, navíc nedochází k žádnému sbližování, které by mohlo vyústit ve funkční koalici… přesto, jak vidno, i s těmito kartami se dá něco uhrát. Je třeba soupeře ukolébat, předstírat neschopnost, udělat se bezmocným… pak zaútočit ze strany, odkud to fakt ale vůbec nikdo nečekal.

Já na tohle jsem. Vím, že nikdo není bez viny a každý má nějaký škraloupek. Každý ve svém životě udělal chybu, každý někdy podlehl pokušení. Mirkové Dušínové neexistují. Politická a mravní velikost se prakticky nikdy nekryjí. Do politiky patří šachisté. Ideálně takoví, kteří umějí zvrátit i prohranou partii. Kteří umějí odhadovat hodně tahů dopředu a umějí klamat tělem. Kteří vědí, že k cíli je někdy lepší jít hodně křivolakými cestičkami. Kteří vědí, že co nelze odmítnout, je nutné přijmout, ale umějí při tom neztratit ze zřetele směr i výsledek.

Babiš včera dokázal, že se politické šachy naučil dobře.

Pro líbodémo zbyla v podstatě jediná cesta – odstoupit jako jeden muž a nechat si tam jen Petra Pavla. Prezidentuše bohužel mluvila, i když měla mlčet a jen se usmívat. Fischer ze sebe udělal blbečka, byl si příliš jistý, že Babiše odsoudí. Hilšer… ten tam kvůli ničemu jinému než odstoupení není, Středula se už odepsal i s ČSSD a odbory. Diviš nikoho nezajímá a Zima každým slovem vybízí k otázce, jak se mohl stát rektorem na Karlově univerzitě. Jen henten generál zatím hraje bez výraznějších chyb…

Líbodémo mohou udělat jedinou věc – zkusit v posledních třech dnech zmobilizovat voliče a uhrát to pro Pavla v prvním kole. Nic jiného už se podle mě vymyslet nedá. Ale abych řekl pravdu, nedovedu si představit, že by Čapuše odstoupila. Ona je přece mladá, pohledná a geniální, takže vyhraje i nad hypernaspídovaným Babišem. Myslím, že se z předpokládaného volebního dramatu stane nečekaná volební fraška.

Zdroj:https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/kdyz-jsi-silny

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *