, , , , , ,

Bílý dům promluvil: „Nepodporujeme“ Ukrajinu k úderu v rámci Ruska

Bílý dům promluvil: „Nepodporujeme“ Ukrajinu k úderu v rámci Ruska

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí v úterý naznačil, že za sérií pravděpodobných útoků dronů, které od pondělí do nočních hodin zasáhly ruské letecké základny, skutečně stojí Ukrajinci.

Náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Victoria Nulandová sdělila CNN, že ačkoli se „nikdo nepřihlásil k odpovědnosti“ za údery dronů – z nichž přinejmenším jeden zasáhl základnu stovky kilometrů uvnitř ruského území, zůstává, že „cílem byly velmi přesné bombardéry, které Rusové používají k útokům na kritickou infrastrukturu“, a tehdy řekla, že „ukrajinský lid je neuvěřitelně inovativní; vyrábí své vlastní drony, letecké i námořní, které jsou neuvěřitelně účinné“.

Zdůraznila však, že politika USA, které chtějí, aby se Ukrajinci vyhýbali přímým útokům na Rusko, se nezměnila. Na samostatném brífinku ministerstva zahraničí se Bidenova administrativa rovněž snažila distancovat od nestoudných přeshraničních útoků, které údajně měly za následek několik obětí z řad ruských vojáků a pravděpodobné poškození dálkových bombardérů:

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že USA „neumožňují“ ani „nepodporují Ukrajinu, aby udeřila za svými hranicemi“ se smrtící pomocí poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z několika nedávných útoků na ruskou vojenskou infrastrukturu.

„Poskytujeme Ukrajině to, co potřebuje použít na svém svrchovaném území, na ukrajinské půdě, “ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

Price následně znovu zdůraznil, že USA „neposkytly Ukrajině zbraně, které má použít uvnitř Ruska“.

Dodal, že: „Velmi jasně jsme uvedli, že se jedná o obranné dodávky.“

V pondělí deník The Wall Street Journal na základě anonymních amerických představitelů uvedl, že Pentagon tajně upravil raketové systémy dlouhého doletu HIMARS tak, aby byl jejich dosah omezen na 50 mil, a to ještě před jejich předáním Kyjevu.

ZDROJ:https://edition.cnn.com/europe/live-news/russia-ukraine-war-news-12-06-22/index.html

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/bily-dum-promluvil-neumoznujeme-ani-nepodporujeme-ukrajinu-k-uderu-v-ramci-ruska/

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *