Američtí dobrovolníci na Ukrajině, kteří lžou, plýtvají pomoci a hašteří se
Axel Vilhelmsen loni cvičil ukrajinské vojáky v rámci skupiny Mozart, kterou založili dva bývalí mariňáci na pomoc Ukrajině. Rozpadlo se poté, co jeden zakladatel žaloval druhého a tvrdil, že jde o krádež a obtěžování.Kredit…Laura Boushnak pro The New York Times
Stolen Valor: Američtí dobrovolníci na Ukrajině, kteří lžou, plýtvají pomoci a hašteří se
Celá článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:
Justin Scheck, mezinárodní investigativní reportér, a Thomas Gibbons-Neff, ukrajinský korespondent, informovali o tomto článku z Ukrajiny a celé Evropy.
Na ukrajinské frontě působí lidé, kteří by se v případě války vedené Spojenými státy nesměli přiblížit k bojišti, a mají volný přístup k americkým zbraním.
Na Ukrajinu se jich sjížděly tisíce, mnozí z nich byli Američané, kteří slibovali, že na bojiště spravedlivé války přivezou vojenské zkušenosti, peníze nebo zásoby. Rodné noviny jejich odhodlání vítaly a dárci je podporovali miliony dolarů.
Nyní, po roce bojů, mnohé z těchto domácích skupin dobrovolníků bojují sami mezi sebou a podkopávají válečné úsilí. Někteří plýtvají penězi nebo kradou zbraně. Jiní se maskovali charitou a zároveň se snažili na válce vydělat, jak ukazují záznamy.
Na jednoho vysloužilého podplukovníka námořní pěchoty z Virginie se zaměřilo americké federální vyšetřování potenciálně nezákonného vývozu vojenské technologie. Bývalý armádní voják přijel na Ukrajinu jen proto, aby se stal zrádcem a přeběhl do Ruska. Muž z Connecticutu, který lhal o své vojenské službě, zveřejňoval živé zprávy z bojiště – včetně své přesné polohy – a chlubil se snadným přístupem k americkým zbraním. Bývalý stavební dělník spřádá plán, jak pomocí falešných pasů propašovat bojovníky z Pákistánu a Íránu.
A v jednom z nejpodivnějších propletenců se jedna z největších dobrovolnických skupin zapletla do boje o moc, do něhož je zapleten muž z Ohia, který falešně tvrdil, že byl jak americkým mariňákem, tak asistentem manažera v LongHorn Steakhouse. Spor se týká také několik let starého incidentu v australské televizní reality show.
Mnozí z dobrovolníků, kteří spěchali na Ukrajinu, tak činili nezištně a jednali hrdinsky. Někteří přišli o život . Cizinci zachraňovali civilisty, pomáhali zraněným a zuřivě bojovali po boku Ukrajinců . Jiní sháněli peníze na klíčové dodávky .
V největší evropské pozemní válce od roku 1945 však přístup „udělej si sám“ nerozlišuje mezi vyškolenými dobrovolníky a těmi, kteří nemají dovednosti nebo disciplínu, aby mohli účinně pomáhat.
Deník The New York Times prozkoumal více než 100 stran dokumentů zevnitř dobrovolnických skupin a vyzpovídal více než 30 dobrovolníků, bojovníků, fundraiserů, dárců a amerických a ukrajinských úředníků. Někteří z nich hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o citlivých informacích.
Rozhovory a výzkum odhalují řadu podvodů, chyb a hádek, které brzdily dobrovolnickou akci, jež začala po ruské invazi v plném rozsahu v únoru 2022, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k pomoci. „Každý přítel Ukrajiny, který se chce připojit k obraně země, ať přijde,“ řekl. „Dáme vám zbraně.“
Na výzvu odpověděly tisíce lidí. Někteří vstoupili do vojenských skupin, jako je Mezinárodní legie, kterou Ukrajina vytvořila pro zahraniční bojovníky. Jiní se ujali rolí v podpoře nebo shánění finančních prostředků. Vzhledem k tomu, že Kyjev, hlavní město Ukrajiny, byl pod útokem, bylo málo času na prověřování příchozích. Lidé s problematickou minulostí, včetně prověřených nebo vymyšlených vojenských záznamů, tak zakotvili v legii a v souhvězdí dalších dobrovolnických skupin.
Na dotaz ohledně těchto problémů se ukrajinská armáda nezabývala konkrétními problémy, ale uvedla, že je ve střehu, protože ruští agenti se pravidelně pokoušejí infiltrovat do dobrovolnických skupin. „Takové případy jsme vyšetřovali a předávali je orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Andrij Čerňak, zástupce ukrajinské vojenské rozvědky.
„Milion lží“
Jedním z nejznámějších Američanů na bojišti je James Vasquez. Několik dní po invazi pan Vasquez, dodavatel domácích stavebních prací v Connecticutu, oznámil, že odjíždí na Ukrajinu. Jeho místní noviny vyprávěly příběh bývalého štábního seržanta americké armády, který opustil svou práci i rodinu a na frontovou linii si vzal pušku a batoh.
Od té doby zveřejňoval na internetu videa z bojiště a přinejmenším jednou všem, včetně protivníka, sdělil přesnou polohu své jednotky. Využil svůj příběh k žádostem o dary. „Byl jsem v Kuvajtu během Pouštní bouře a po 11. září jsem byl v Iráku,“ řekl pan Vasquez ve videu, kde sháněl finanční prostředky . Dodal: „Toto je úplně jiné dobrodružství.“
Přesto měl pan Vasquez snadný přístup ke zbraním, včetně amerických pušek. odkud se vzali? „Nejsem si přesně jistý,“ řekl pan Vasquez v textové zprávě. Dodal, že pušky byly „zcela nové, rozbalené a máme jich spoustu“. Na Twitteru také uvedl, že by se během pobytu na Ukrajině neměl bát mezinárodních pravidel války.
Bojoval po boku Da Vinci’s Wolves, ukrajinského krajně pravicového praporu , až do minulého týdne, kdy se The Times zeptaly na jeho nepravdivé tvrzení o vojenské službě. Okamžitě deaktivoval svůj twitterový účet a řekl, že možná opustí Ukrajinu, protože úřady zjistily, že bojuje bez požadované vojenské smlouvy.
Pan Vasquez řekl, že po desetiletí zkresloval své vojenské záznamy. Přiznal, že byl vyhozen z armády, ale nechtěl veřejně mluvit o důvodech. „Musel jsem říct milion lží, abych se dostal dopředu,“ řekl pan Vasquez v rozhovoru. „Netušil jsem, že to dojde tak daleko.“
Veřejné hádky
Mezinárodní legie, narychlo zformovaná ukrajinskou vládou, strávila na počátku války 10 minut nebo méně prověřováním minulosti každého dobrovolníka, uvedl jeden z představitelů legie. A tak polský uprchlík, který byl na Ukrajině vězněn za přestupky proti bezpečnosti při držení zbraní, dostal místo velitele jednotek. Vojáci řekli deníku The Kyiv Independent, že zpronevěřil zásoby, obtěžoval ženy a vyhrožoval svým vojákům.
Ukrajinští představitelé se zpočátku chlubili 20 000 potenciálními dobrovolníky do Legie, ale ve skutečnosti se jich přihlásilo mnohem méně. V současné době je v organizaci asi 1 500 členů, tvrdí lidé obeznámení s Legií.
Někteří z nich jsou zkušení bojovníci pracující v rámci Ukrajinské obranné rozvědky. Vyskytly se však i problémy na vysoké úrovni. Bývalý armádní vojín první třídy John McIntyre byl z Legie vyloučen za špatné chování. Pan McIntyre přeběhl do Ruska a nedávno vystoupil ve státní televizi, která uvedla, že poskytoval vojenské zpravodajství Moskvě.
Interní dokumenty ukazují, že legie má problémy. Nábor nových členů stagnuje. Washingtonská organizace Counter Extremism Project v březnu napsala, že v legii a přidružených skupinách „nadále působí osoby, které jsou všeobecně považovány za nezpůsobilé k výkonu svých povinností“.
Malcolm Nance, bývalý šifrant námořnictva a komentátor stanice MSNBC, přijel na Ukrajinu v loňském roce a vypracoval plán, jak v Legii zavést pořádek a disciplínu. Místo toho se zapletl do vnitřního chaosu.
Pan Nance, který se díky svým televizním vystoupením stal jedním z nejviditelnějších Američanů podporujících Ukrajinu, byl zkušeným vojenským operátorem. Pro tuto organizaci vypracoval čestný kodex a podle všeho jí věnoval vybavení.
Dnes je pan Nance zapleten do nepřehledného a rozptylujícího boje o moc. Ten se často odehrává na Twitteru, kde se pan Nance posmíval jednomu bývalému spojenci jako “ tlusťochovi“ a spolupracovníkovi „prověřeného podvodníka“.
Obvinil proukrajinskou skupinu pro získávání finančních prostředků z podvodu, aniž by poskytl důkazy. Poté, co se pohádal se dvěma správci Legie, napsal pan Nance „kontrarozvědnou“ zprávu, v níž se je snažil vyhodit. Ústředním bodem této zprávy je obvinění, že jedna z funkcionářek Legie, Emese Abigail Fayková, se podvodně pokusila koupit dům v australské televizní reality show za peníze, které neměla. Označil ji za „potenciální ruskou špionku“, aniž by nabídl důkazy. Paní Fayková obvinění popřela a zůstává v legii.
Pan Nance uvedl, že jako člen legie se zpravodajským vzděláním, když se u něj objevily obavy, „cítil povinnost nahlásit to ukrajinské kontrarozvědce“.
Spor se dotýká jádra otázky, komu lze důvěřovat, když mluví jménem legie a shromažďuje pro ni peníze.
Pan Nance opustil Ukrajinu, ale pokračuje ve shromažďování finančních prostředků s novou skupinou spojenců. Jeden z nich, Ben Lackey, je bývalým členem Legie. Svým kolegům dobrovolníkům řekl, že kdysi sloužil u námořní pěchoty, a na LinkedIn napsal, že naposledy pracoval jako asistent manažera v LongHorn Steakhouse. Ve skutečnosti podle Pentagonu neměl žádné vojenské zkušenosti (a podle steakhousu pracoval jako číšník).
V rozhovoru pan Lackey uvedl, že lhal o tom, že byl americkým mariňákem, aby mohl vstoupit do legie.
Vzhledem k tomu, že růst Legie se zastavil, hledá Ryan Routh, bývalý stavební dělník z Greensboro ve státě New York, rekruty mezi afghánskými vojáky, kteří uprchli před Talibanem. Pan Routh, který loni strávil několik měsíců na Ukrajině, uvedl, že je plánuje přesunout, v některých případech ilegálně, z Pákistánu a Íránu na Ukrajinu. Řekl, že o ně projevily zájem desítky lidí.
„Pravděpodobně můžeme některé pasy koupit přes Pákistán, protože je to tak zkorumpovaná země,“ řekl v rozhovoru z Washingtonu.
Není jasné, zda se mu to podařilo, ale jeden bývalý afghánský voják uvedl, že byl kontaktován a že má zájem bojovat, pokud to znamená opustit Írán, kde žije nelegálně.
Grady Williams, 65letý inženýr ve výslužbě bez vojenských zkušeností a s trestem za pervitin z roku 2019, byl dobrovolným průvodcem na ranči Ronalda Reagana v Santa Barbaře, když uslyšel Zelenského prosbu o dobrovolníky.
„Střílel jsem z pušek od svých třinácti let,“ řekl v rozhovoru. „Neměl jsem žádnou výmluvu, abych řekl: ‚No, neměl bych tam jít‘.“
Řekl, že přiletěl do Polska, stopem dojel na Ukrajinu a vlakem do Kyjeva. Narazil na dva Američany ve vojenském oblečení. „Řekli: ‚Kámo, pojď s námi,'“ řekl.
Dobrovolníci pana Williamse odvedli na základnu poblíž fronty a dali mu zbraň. O několik dní později se podle svých slov málem vyhodil do povětří, když bojoval po boku ukrajinských vojáků ze zákopu poblíž Bucha. Během týdne si armáda uvědomila, že se k boji nezaregistroval, a poslala ho zpět do Kyjeva.
Odtud se vydal oklikou, která skončila sháněním peněz pro dobrovolníky z Gruzínské republiky. Vybral asi 16 000 dolarů a dárcům řekl, že za jejich peníze koupí bojovníkům elektrické motocykly. Gruzínci ho však vyhodili poté, co se dostal do konfliktu s jiným dobrovolníkem. Uvedl, že asi 6 900 dolarů z příspěvků utratil za zálohy na motocykly a zbytek za své cestovní a jiné výdaje.
Od té doby se spojil s novou skupinou, která mu podle jeho slov slíbila velení motocyklové jednotky, pokud sežene dostatek peněz. Takže se tento měsíc přestěhoval do Oděsy na Ukrajině, řekl, a očekává, že brzy dodá jedinou motorku.
Příklady vyhozených peněz v rukou lidí s dobrými úmysly jsou běžné. Mriya Aid , skupina vedená kanadským podplukovníkem v aktivní službě , utratila asi 100 000 dolarů od dárců za špičková zařízení pro noční vidění amerického typu. Nakonec to byly méně účinné čínské modely, jak ukazují interní dokumenty.
„Zaznamenali jsme problém s nočním viděním,“ řekl Lubomyr Chabursky, dobrovolník z vedoucího týmu Mriya Aid. Ale řekl, že nákup představoval pouze 2 procenta pomoci, kterou skupina dostala.
Začátkem tohoto roku se skupina Mozart, kterou založili dva bývalí mariňáci na pomoc Ukrajině, rozpadla poté, co jeden zažaloval druhého kvůli krádeži a obtěžování.
Chybějící papírová průvodka
Loni na jaře dobrovolnická skupina s názvem Ripley’s Heroes uvedla, že utratila přibližně 63 000 dolarů za noční vidění a termální optiku . Některá zařízení podléhala americkým vývozním omezením, protože v nesprávných rukou mohla poskytnout nepřátelům výhodu na bojišti.
Dobrovolníci z frontové linie uvedli, že Ripley’s dodala zařízení na Ukrajinu bez požadované dokumentace se seznamem skutečných kupujících a příjemců. Nedávno federální úřady začaly zásilky vyšetřovat, uvedli američtí představitelé.
Na jeho obranu zakladatel skupiny, bývalý americký mariňák jménem Lt. Col. Hunter Ripley Rawlings IV, poskytl The Times dokumenty o dohodě. Z těchto záznamů však vyplývá, že stejně jako dobrovolníci nebyl Ripley’s jako kupující oznámen ministerstvu zahraničí.
Ripley’s uvádí, že získala více než 1 milion dolarů, zčásti díky bývalému dodavateli z Connecticutu, panu Vasquezovi, který se prohlásil za hlavního stratéga skupiny a propagoval společnost Ripley’s u svého internetového publika.
Ripley’s loni utratila asi 25 000 dolarů za průzkumná auta na dálkové ovládání, ale ta nikdy nedorazila, jak ukazují přepravní záznamy. Plukovník Rawlings uvedl, že je polské úřady zadržely z důvodu právních obav.
Plukovník Rawlings uvedl, že jeho skupina čeká na status americké neziskové organizace. Deníku The Times ani dárcům, kteří o to požádali, však neprozradil své výdaje ani důkaz o žádosti o neziskovou organizaci. Není tedy jasné, kam peníze směřují. „Věřil jsem těm chlapům,“ řekl Shaun Stants, který uvedl, že v říjnu v Pittsburghu uspořádal finanční sbírku, ale finanční záznamy, o které žádal, mu nikdy nebyly předloženy. „A oni mě měli za blázna.“
Firemní záznamy v Polsku a ve Spojených státech ukazují, že plukovník Rawlings založil také výdělečnou společnost Iron Forge. V rozhovoru uvedl, že očekával, že jeho charita a další organizace budou Iron Forge platit za dopravu, což znamená, že peníze dárců budou použity na financování jeho soukromého podniku. Uvedl však, že žádný střet zájmů neexistuje, protože Iron Forge nakonec pošle peníze zpět charitativním organizacím. Na podrobnostech se podle něj pracuje.
Ve dnech poté, co deník The Times oslovil pana Vasqueze a další, členové rozhádaných skupin – Ripley’s, Legie, disidentští členové Legie a další – vyostřili svůj spor. Vzájemně se obviňovali ze zpronevěry finančních prostředků a lhaní o svých pověřeních.
Poté, co se jeden z bývalých spojenců obrátil proti panu Vasquezovi, se ho pan Nance zastal.
„James NEBYL falešný, měl problémy,“ uvedl pan Nance na Twitteru . „Pro Ukrajinu toho udělal hodně, ale má před sebou výzvy, kterým musí čelit.“
Najim Rahim přispěl reportážemi z Berkeley v Kalifornii a Maria Varenikova a Daria Mitiuk z Kyjeva na Ukrajině.
Justin Scheck je reportér The Times, který se zabývá mezinárodním vyšetřováním.@ScheckNYTimes
Thomas Gibbons-Neff je ukrajinský korespondent a bývalý námořní pěšák.@tmgneff
ZDROJ:The New York Times https://www.nytimes.com/2023/03/25/world/europe/volunteers-us-ukraine-lies.html?
Dočetli jste jeden z našich článků?
Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolný příspěvek, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování ! Volného blogu a také investicí do jeho budoucnosti.
Více o financování zdola se dozvíte ZDE: https://volnyblog.news/podporit-provoz-volny-blog-cz/
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!