Slovenská vláda se prý zalekla zprávy tajných služeb a přesně podle předpovědi Aeronetu poslala stíhačky MiG-29 na Ukrajinu v rozmontovaném stavu po silnici a na sovětských tahačích KrAZ ukrajinské armády! Ta kvůli tomu odstranila z tahačů insignie 15. Letecké brigády z Kyjeva! Moskva by totiž mohla udeřit i na slovenská letiště, pokud by stíhačky vzlétly do bojové zóny nad Ukrajinou z letiště ve členské zemi NATO! Bratislava proto couvla a rozmontovala stíhačky pro přepravu po silnici!

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi ZDE:

26.3.2023

Slovenská vláda bez důvěry si doslova zahrává s jaderným ohněm v Evropě. Navzdory platné mezinárodní smlouvě [1] mezi Ruskou federací a Slovenskem o podmínkách vlastnictví sovětských stíhaček MiG-29, která zakazuje prodej či postoupení těchto strojů třetí zemi bez souhlasu ruského výrobce, se slovenská vláda Eduarda Hegera rozhodla předat Ukrajině již druhou dodávku několika strojů MiG-29, ale předávka nakonec proběhla za nezvykle dramatických okolností. Jak jsme byli do redakce informování z vysoce důvěryhodného zdroje, slovenská vláda prý byla nucena operativně a na poslední chvíli změnit logistiku celé operace kvůli varování nejmenované zahraniční tajné služby, která měla upozornit na riziko původního plánu o přeletu slovenských stíhaček.

Ty měly nejprve letět do Polska a odtamtud měly být potom přepraveny na Ukrajinu, zřejmě po železnici a v rozebraném stavu, protože Polsko se obává aktivace ruské Gerasimovovy “vzdušné” doktríny, která opravňuje Ruskou armádu provádět odvetné údery proti letištím, odkud vzlétají letadla do vojenské zóny, ve které operuje Ruská armáda. Pokud by stíhačky vzlétly z letiště členské země NATO, tedy ze Slovenska, potom by po vstupu do vzdušného prostoru Ukrajiny bylo NATO a jeho letiště terčem různých forem, a to i nepřímých, odvetných úderů Ruské armády a případně GRU.

Riziko bylo příliš velké, proto bylo rozhodnuto přepravit stíhačky na Ukrajinu v rozebraném stavu po silnici

Jak už jsme na Aeronetu před několika týdny uváděli a podrobně jsem vysvětloval ruskou doktrínu i na SVCS, Gerasimovova doktrína pohlíží na letiště, ze kterých vzlétají stíhačky proti Ruské armádě, za legitimní cíl pro odvetné údery, bez ohledu na to, kde letiště leží. Gerasimovova doktrína přitom umožňuje několik způsobů úderů, a to nejen letecky a pomocí raket, ale i prostřednictvím sabotáží.

Pokud by byl vydán rozkaz k provedení úderů na slovenská letiště v odvetě za starty stíhaček vstupujících do zóny SVO, potom by odveta mohla mít mnoho podob. Rusko by s vysokou pravděpodobností sáhlo k sabotážní odvetě, uvádí se podle našeho zdroje v tajné zprávě nejmenované zahraniční zpravodajské služby, a náš zdroj nám poskytl i technické detaily přepravy slovenských stíhaček po silnici.

Tahač KrAZ-6446

K přepravě byly použity sovětské, resp. Ukrajinci v 90. letech modernizované tahače KrAZ-6446 ukrajinské armády se zamalovanými insigniemi 15. Letecké brigády v Kyjevě, která se specializuje na přepravy rozebrané a nejen letecké techniky ze západních zemí.

Na veřejnost unikla v sobotu amatérská nahrávka (viz. video nahoře) pořízená v centru města Ružomberok v pozdních nočních hodinách zachycující nezvykle vysokou rychlostí projíždějící tahače KrAZ ulicemi města a na návěsech měly trupy slovenských stíhaček MiG-29. Slovenská vláda se snaží předání stíhaček Ukrajině bagatelizovat a do slovenských médií jsou vypouštěny dezinformační texty o tom, že většina těch stíhaček není schopná letu a budou Ukrajině dodány v neprovozuschopném stavu.

Dezinformace o stíhačkách neschopných letu je absurdní v reflexi na situaci, kdy Ukrajina potřebuje funkční zbraně pro ofenzívu, která je na spadnutí

Toto zdůvodnění má ukonejšit slovenskou veřejnost před velkými protesty a snížit riziko pro současnou vládu, aby nečelila po podzimních volbách obvinění z vlastizrady v důsledku úmyslného snížení obranyschopnosti republiky ve prospěch jiné mocnosti, konkrétně Ukrajiny. Žaloba proti členům současné vlády je podle našich informací již chystána ve spolupráci s ústavními právníky slovenské opozice. Právě proto vznikají na Slovensku narychlo nové a rychlokvašné politické strany a subjekty, do kterých přechází politici současné potopené vlády s cílem dosáhnout ve volbách blokační síly, aby se k moci nemohla dostat proti-americká a proti-válečná opozice na Slovensku.

Trup MiG-29 na návěsu tahače KrAZ

Ukrajinci žádné neletuschopné stíhačky nemohou dostat, protože je nemají kde opravit. Jediná opravna stíhaček MiG a Suchoj se nacházela v Kyjevě a 3. března 2022 byla masivním bombardováním zcela zničena. Pokud jsou nějaké stroje pro Ukrajinu neletuschopné, budou před dodávkou na Ukrajinu opraveny. Taková je dohoda mezi vládou SR a Ukrajiny, ve stejném znění byla podepsána i mezivládní dohoda.

Není tedy pravda, že část stíhaček pro Ukrajinu není schopna letu a budou tak dodány Ukrajincům k opravě, protože Ukrajina nemá zázemí pro provádění oprav bojových letadel. Pokud některé stroje nejsou schopny letu, musí být pro Ukrajinu opraveny mimo území Ukrajiny, a to buď přímo na Slovensku anebo v Polsku.

Ukrajinci spěchají s ofenzívou tak moc, že si přijeli pro stíhačky osobně se svými KrAZy a ani nebyl čas na sjednání vlakového koridoru po železnici

Podle svědků, kteří natočili video v Ružomberoku, však tahače nemířily k polským hranicím, ale na východ směrem k hranicím s Ukrajinou. Samozřejmě není vyloučeno, že transport mohl přejet hranice s Polskem na východě Slovenska, ale to samo o sobě je velmi málo pravděpodobné, když pro stíhačky si přijeli osobně Ukrajinci se svými tahači KrAZ.

Pokud by šlo o transport neletuschopných stíhaček do Polska, aby je zprovoznili Poláci za dva až tři měsíce, potom by logicky transport neprováděla ukrajinská armáda. Je naprosto jasné, proč Hegerova vláda, která ztratila důvěru už vloni v prosinci/decembri, se tak moc snažila o to, aby mohla bez důvěry vládnout až do podzimu následujícího roku (2023), aby předčasné volby byly co nejpozději. Mimochodem, náš zdroj nás do redakce informoval i o dalším detailu.

MiG-29 v době, kdy ještě patřil Slovensku

Ukrajinci prý tak moc spěchají s ofenzívou, že nebyl ani čas na vyjednání transportu stíhaček po slovenské železnici, protože to trvá nějakou dobu, než se zasmluvní přepravní podvalníky (ešelony) a Ukrajinci tolik času na ofenzívu nemají. Takže si přijeli na Slovensko přímo s tahači ukrajinské armády a celé se to provedlo za hluboké noci. Američané musí být opravdu moc spokojeni s Hegerovou vládou v demisi. Servis na jedničku, bohužel na úkor 5 milionů občanů Slovenska, se kterými si Hegerova vláda vytírá hvězdami a pruhy malované pozadí a ještě se jim šklebí a nadává jim do opic a paviánů. V Česku to jsou pro změnu proruští švábové. Inu, každý národ má nějaké zvířátko.

Americká administrativa si nemůže dovolit přijít o pro-americkou vládu v Bratislavě, kterou kryje prezidentka napojená na korupcí prolezlé neziskové impérium George Sorose. Ukrajina musí do podzimu ukázat, že dokáže Ruskou armádu někde v něčem porazit, odněkud vytlačit, podobně jako koncem léta vloni v Charkovské oblasti, kde v důsledku šlendrijánského velení Ruské armády a nízkých početních stavů došlo k mamutímu přečíslení a Rusové se stáhli tak rychle, že za sebou zanechali většinu těžké techniky.

Ukrajina má podle Petra Pavla poslední pokus na získání nějakého území Ukrajiny zpět, musí to ale stihnout do podzimu

Po tomto incidentu došlo v Ruské armádě k personálním čistkám a k zemětřesení, takže na opakování Charkovské operace se již Ukrajinci spoléhat nemohou, minimálně ne ve chvíli, kdy Ruská armáda je zakopaná a mobilizovala 300 000 mužů, kteří jsou teď rozmístění několik kilometrů za čelem operací, které obstarává PMC Wagner Group.

Jak už varoval i český prezident Petr Pavel pro polský tisk [2], Ukrajině dochází čas a má jeden poslední pokus na úspěšnou ofenzívu a na vytlačení Ruské armády odněkud, vlastně libovolně odkud. Bez tohoto důkazu se totiž financování Ukrajiny zastaví, a to hlavně kvůli tomu, že v USA budou příští rok prezidentské volby, které se vždy nesou v duchu protiválečné kampaně. Do podzimu prostě Ukrajina musí dokázat nemožné, jinak bude konec.

Generálprezident Petr Pavel

Není proto divu, že Petr Pavel hovoří o podzimu jako o bodu zlomu, a že i Hegerova vláda po ztrátě důvěry na povel amerického velvyslanectví rozhodla, že musí zůstat u moci do podzimu 2023. Přesně do té doby totiž musí mít Ukrajina “full service” ze strany Bratislavy. Co bude poté po podzimu, to už je vlastně jedno, protože v Americe začnou přípravy na primárky a politici tam začnou jet tvrdou protiválečnou agitaci.

Ukrajina zůstane v tom stavu, jaký bude k podzimu tohoto roku. Může získat nějaké území zpět, ale může i další ještě ztratit. To podle toho, jestli se povede jednorázová ofenzíva a jestli bude tak silná, že vytlačí z pozic zakopanou Ruskou armádu, která se zakopávala od loňského podzimu a nikam se neposunula, s výjimkou Wagnerovců v Soledaru a na pár dalších místech v LLR.

Ukrajinská ofenzíva může ukončit válku na Ukrajině, ale jinak, než Kyjev očekává

Na vytlačení zakopané Ruské armády bude Ukrajina potřebovat přesilu 10 až 12:1 v počtu vojáků a 4:1 v počtu děl. To jsou vojenské průměry, které stanovují, jak silná musí být útočná armáda, aby porazila zakopané vojsko. Na slabých místech fronty se to může Ukrajincům podařit, pokud ale taková slabá místa najdou dříve, něž je zjistí ruské drony a odhalí plán nepřítele na využití slabého místa ruské obrany.

Jakmile je konvoj Ukrajinců odhalen a zaměřen, nemá šanci na přežití, protože ruské dělostřelectvo je nejlepší na světě. Co dokáží Rusové s artilérií, z toho se doslova tají dech. Takže Ukrajinci teď potřebují zbraně, děla, tanky a stíhačky, a samozřejmě letuschopné, na nějaké opravy nelétajícího šrotu nemají Ukrajinci ani čas, ani kapacity a ani trpělivost.

Ukrajinská armáda (AFU)

O to větší hrozba je ale pro Slovensko, že tyto kroky vlády bez důvěry ohrožují bezpečnost nejen Slovenska, ale i celé Evropy, protože jde o přímé vyzbrojování nepřítele Ruské armády jeho vlastními zbraněmi, tedy ruskými stíhačkami. To je nejen nebezpečné, ale jde o formu inzultace a reakce ruské GRU tomu může v budoucnu odpovídat. Může být provedena odvetná sabotáž proti vojenským cílům na Slovensku, proti podnikům dodávajícím komponenty pro zbrojní průmysl Ukrajiny atd.

Dodávky ruských stíhaček Ukrajině v době války jsou nejnebezpečnějším krokem ze všech evropských vlád, protože nejde jen o vyzbrojování Ukrajiny nějakými zbraněmi, ale jde o vyzbrojování Ukrajiny licencovanými ruskými stíhačkami, které jsou kryté mezinárodní smlouvu o zákazu reexportu. Není proto divu, že transport stíhaček proběhl potají, v noci a pro jistotu po silnici a v rozebraném stavu jako LEGO.

Příloha – Kopie mezinárodní smlouvy mezi Ruskou federací a Slovenskou republikou o zbraních sovětského a ruského původu v majetku Slovenské republiky

Článek 6 smlouvy hovoří o zákazu prodeje a přenechání zbraní sovětského původu bez souhlasu ruského výrobce. Rusko vnímá porušení smlouvy jako formu mezinárodního banditismu a pošlapání základních principů Vídeňského protokolu o plnění mezinárodních smluvních závazků.

-VK-

Šéfredaktor AE News

ZDROJ: https://aeronet.news/video-slovenska-vlada-se-pry-zalekla-zpravy-tajnych-sluzeb-a-presne-podle-predpovedi-aeronetu-poslala-stihacky-mig-29-na-ukrajinu-v-rozmontovanem-stavu-po-silnici-a-na-sovetskych-tahacich-kraz/

Zákaz startu na olympiádě.- Protože jsi Rus! Příběh nechtěného mistra Evropy pod českou vlajkou

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

26.3.2023

Tři roky táhl českou reprezentaci. Ve dvou sportech – v taekwondu a kickboxu – patřil mezi světovou špičku. Pod českou vlajkou se stal i evropským šampionem mezi dospělými. Teď se ale rvát o medaile nemůže. Proč? Má totiž ruský pas. Že je synem disidenta a válku na Ukrajině odsuzuje? Nijak mu to nepomáhá.

Tohle je příběh jedenadvacetiletého Stepana Knyšova.

Když se s ním dáte do řeči, překvapí vás perfektní češtinou. Působí jako normální, pohodový kluk. Od ostatních studentů Ostravské univerzity se příliš neliší.

„Pravidelně chodím na přednášky, taky učím bojové umění děti ve věku od tří do čtrnácti let. Svým způsobem je i vychovávám,“ tvrdí v rozhovoru pro iDNES Premium.

Je to taky výtečný sportovec. Jenže momentálně soutěžit nemůže.

Otec bojoval s korupcí v letecké společnosti Aeroflot. Byl nejmladším pilotem historie, ale pak se začal ptát na věci, které se mu nelíbily, a zavřeli ho.

Do Česka dorazil před třemi a půl lety s bratrem kvůli studiu. Ivan zakotvil v Pardubicích, kde studuje management regionálního sportu. Stepan se vrhl na češtinu na Ostravské univerzitě. Právě píše bakalářskou práci, dává si dohromady podklady ke státnicím.

Stepan Knyšov se svým malým svěřencem.
Stepan Knyšov se svou svěřenkyní.

Stepan Knyšov se svými malými svěřenci.

Stepan Knyšov po triumfu s českou vlajkou.

Za Rusko už startovat nemůžu

Jak se vlastně stalo, že mohl v taekwondu reprezentovat Česko tak náhle, když ještě juniorské mistrovství světa vyhrál jako Rus? V bojových sportech platí trochu jiná pravidla. Mezinárodní federace uznává, že zájemce o změnu státní příslušnosti může reprezentovat zemi, ve které bydlí a žije.

„Proto to u mě šlo celkem rychle. Ale už neexistuje, abych řekl, že se mi tu nelíbí a zase reprezentoval Rusko. Jednou jsem vlajku změnil a nemůžu jinak,“ říká.

Cesta do českého výběru byla pochopitelně rychlá i proto, jakým bojovníkem je. Zároveň podle Českého svazu taekwonda musel vyhovět několika pravidlům.

Taekwondista Stepan Knyšov.

„A Stepan splnil všechna kritéria, takže jeho cestě do reprezentace nic nebránilo,“ vysvětloval Tomáš Komrska, generální sekretář Českého svazu taekwonda. „Nereprezentoval ihned. Ale díky jeho vůli, talentu, píli a předchozím výsledkům na mezinárodní scéně byla jeho cesta relativně kratší.“

A Česku se tuze vyplatila.

Pod novou vlajkou se stal v roce 2021 evropským šampionem, o rok později vicemistrem Evropy. V tuzemsku nemá konkurenci. Vyhrál přes 50 zápasů za sebou, žádný neztratil. Teď ale soutěžit nemůže – kvůli ruskému pasu.

„Po třech letech v české reprezentaci jsem z ní byl v prosinci vyhozen. Svaz mi v ní bohužel, s ohledem na solidaritu s Ukrajinou’ zakázal nadále působit, i když to není zakázané ze strany Národní sportovní agentury,“ uvedl na Instagramu.

Už před rokem mu konec hrozil poprvé. „Když loni v únoru vypukla válka, na nějakou dobu mě z reprezentace vyhodili. Začal jsem kvůli tomu něco podnikat, psal jsem i na Evropskou federaci taekwonda, kde s tím neměli problém. Tak mě do reprezentace vrátili,“ vzpomíná.

Stepan Knyšov se svými malými svěřenci.

Smlouvu pro rok 2022 měl totiž podepsanou od ledna. „A v té době ještě o invazi nikdo nemluvil a ani chování Ruské federace nebylo tak zavrženíhodné, aby přišly restrikce ve vztahu k ruským sportovcům,“ podotkl Komrska.

Evropský šampionát se konal měsíc po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. „Stepan dlouhodobě usiluje o získání trvalého pobytu v Česku a proti válce a politice Ruské federace se jasně vymezil. Neviděli jsme na jeho účasti nic rozporuplného nebo nemorálního,“ kývl Komrska.

Knyšov na šampionát odjel a získal pro českou výpravu stříbro. Co se tedy změnilo, že se v prosinci poroučel? Důvodem byl oficiální dopis od Národní sportovní agentury. A v něm odpověď na otázku, jestli Rus může být českým reprezentantem: „Individuální účast občanů Ruské federace nebo Běloruské republiky v reprezentačních týmech ČR není na národní úrovni striktně zakázána usnesením vlády, přesto ji s ohledem na solidaritu s Ukrajinou a na národní sportovní politiku důrazně nedoporučujeme.“

Musí být přínosem

Nikoli zákaz, ale ze strany NSA přišlo varování. Ani jedna strana to neřekne napřímo, ale taekwondo by třeba mohlo přijít o sponzory, o dotace od státu. A to si menší sport prostě nemůže dovolit.

„Vzhledem k tomu, že stát promlouvá k organizovanému sportu prostřednictvím NSA, která je odpovědná i za financování činnosti většiny svazů, konzultovali jsme vzniklou situaci s ní. Dostali jsme odpověď, která nás přinutila se zamyslet nad naší zodpovědností vůči celé členské základně,“ přiznal Komrska.

Stepan Knyšov se svým malým svěřencem.

Jaké se teď Knyšovovi nabízejí možnosti? Nejjednodušší by pochopitelně bylo, kdyby získal český pas. Má to ale háček. Potřebuje mít v Česku trvalý pobyt, který získá, když v dané zemi pět let žije. Jenže studentský život se do této lhůty počítá jen z poloviny… A Knyšov má před sebou ještě magisterské studium.

Proto se upíná k výjimce – trvalý pobyt může získat i člověk, který je pro Česko přínosem – ať už jde o sportovce, vědce, či třeba politika.

Zatím mu byla žádost zamítnuta, od ministerstva vnitra dostal jasnou odpověď k udělení trvalého pobytu musí prokázat „zájem České republiky, který by měl být jednoznačně deklarován orgánem státní správy v oblasti sportu“. Což je právě Národní sportovní agentura.

Stepan Knyšov se svými malými svěřenci.

Polsko už s pomocí Ukrajině překročilo několik červených linií, říká expert

Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

26.3.2023

Polsko v pomoci Ukrajině mnohokrát překročilo „červenou linii“. Rusko sice vyhrožuje, ale nemyslím, že odpoví, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy polský bezpečnostní expert Bartłomiej Wypartowicz.

Wypartowicz vydává pravidelný „válečný report“ o dění na ukrajinské frontě a specializuje se na psychologické operace, nové technologie a bezpečnost ve východní Evropě.

Velkým ohrožením můžou být pro Polsko a země střední a východní Evropy sabotáže kritické infrastruktury, varuje v rozhovoru Bartłomiej Wypartowicz z polského serveru Defence24.pl. Státy by se na to podle něj měly víc zaměřovat, protože vletět malým dronem na místo důležité pro logistiku či jiné účely vůbec není tak těžké.

V centru pozornosti se teď kvůli špionážní aféře ocitlo i letiště Řešov-Jasionka, které slouží pro přepravu zbrojních a humanitárních dodávek na Ukrajinu. Minulý pátek ho navštívil i český prezident Petr Pavel. Jak důležité to místo je?

Od začátku invaze se ten terminál používá pro přepravu munice a výzbroje. Máme teď v Polsku takový vtip. Když jsi v minulosti napsal do vyhledávače Řešov-Jasionka, nic ti to nenašlo. A když to napíšeš teď, tak nemá životopis tohohle letiště konce. Je to bod důležitý nejen pro Polsko, ale pro celou Alianci, která Ukrajinu podporuje.

Logistici tam mají spoustu práce. Tuhle křižovatku využívají i Američané, kteří tam jsou. Už před invazí tam rozmístili systémy Patriot. Letiště je chráněné velmi dobře.

      Systémy Patriot chránící letiště Řešov–Jasionka. Snímek z prosince 2022.

Polsko je lídrem vojenské pomoci Ukrajině. Prezident Andrzej Duda minulý čtvrtek oznámil, že Polsko pošle Kyjevu čtyři letadla MiG-29. Nakonec se připojí i Slovensko. Po 14 polských leopardech je to tak znovu určitý průlom.

Je to prolomení určitého typu tabu. To Polsko dělá už delší dobu. Předtím byla červenou linií dodávka těžkých zbraní a Rusko vyhrožovalo, že odpoví, pokud k ní dojde. Polsko těch linií překročilo už mnoho a pokračuje v tom. Myslím, že na to Rusko ani teď nijak neodpoví, protože atomovkou vyhrožovalo už mnohokrát a chce hlavně, abychom se báli. Čím víc západního moderního vybavení, tím je pro Rusko těžší uspět.

Polsko zároveň oznámilo, že přezbrojí a dovyzbrojí svou armádu moderními zbraněmi a vybavením. Mluví se o obrovských zbrojních zakázkách za velké sumy peněz, navíc spojené s personálními potřebami. Je to, o čem mluví vláda, reálné? Má na tyhle velmi ambiciózní cíle Polsko finančně i personálně?

Jsou to velmi ambiciózní cíle. Pokud se podaří, bude Polsko vojensky jednou z nejsilnějších evropských zemí, je důležité takové kroky dělat. Jestli je to ale reálné, to ukáže čas.

Armáda se 300 tisíci vojáky, která se plánuje, ale nakonec vzniknout nemusí, protože naše demografie je, jaká je. Je víc starších lidí než mladších a otázek je tu proto hodně. (V současnosti má Polsko 164 tisíc vojáků, pozn. red.)

Pokud jde o naše nákupy, je to dobrý krok, protože modernizace byla potřeba. Měli jsme hlavně postsovětské vybavení, takže například nákup tanků Abrams je důležitý. Správný je i nákup dělostřelectva, což ukázala i válka na Ukrajině. Roli tu hraje i funkce odstrašování.

Navíc se zlepšuje polský obranný průmysl – vyrábíme protiletadlové systémy Piorun nebo houfnice Krab. Výrobní kapacity ale musíme zvětšit, a pokud chceme i vyvážet, musíme přenastavit celý systém. Máme technologii, kterou se můžeme chlubit a která se osvědčila na Ukrajině, takže nic nestojí v cestě tomu ukázat ji též spojencům.

ZDROJ:https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-spionu-bude-vic-uvidime-co-prijde-z-kaliningradu-rika-polsky-expert-228151#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=9&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolný příspěvek, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování ! Volného blogu a také investicí do jeho budoucnosti.
Více o financování zdola se dozvíte ZDE: https://volnyblog.news/podporit-provoz-volny-blog-cz/

američtí dobrovolníci
Axel Vilhelmsen loni cvičil ukrajinské vojáky v rámci skupiny Mozart, kterou založili dva bývalí mariňáci na pomoc Ukrajině. Rozpadlo se poté, co jeden zakladatel žaloval druhého a tvrdil, že jde o krádež a obtěžování.Kredit…Laura Boushnak pro The New York Times

Stolen Valor: Američtí dobrovolníci na Ukrajině, kteří lžou, plýtvají pomoci a hašteří se

Celá článek si můžete poslechnout v audio verzi ZDE:

Justin Schecka

Justin Scheck, mezinárodní investigativní reportér, a Thomas Gibbons-Neff, ukrajinský korespondent, informovali o tomto článku z Ukrajiny a celé Evropy.

Na ukrajinské frontě působí lidé, kteří by se v případě války vedené Spojenými státy nesměli přiblížit k bojišti, a mají volný přístup k americkým zbraním.

Na Ukrajinu se jich sjížděly tisíce, mnozí z nich byli Američané, kteří slibovali, že na bojiště spravedlivé války přivezou vojenské zkušenosti, peníze nebo zásoby. Rodné noviny jejich odhodlání vítaly a dárci je podporovali miliony dolarů.

Nyní, po roce bojů, mnohé z těchto domácích skupin dobrovolníků bojují sami mezi sebou a podkopávají válečné úsilí. Někteří plýtvají penězi nebo kradou zbraně. Jiní se maskovali charitou a zároveň se snažili na válce vydělat, jak ukazují záznamy.

Na jednoho vysloužilého podplukovníka námořní pěchoty z Virginie se zaměřilo americké federální vyšetřování potenciálně nezákonného vývozu vojenské technologie. Bývalý armádní voják přijel na Ukrajinu jen proto, aby se stal zrádcem a přeběhl do Ruska. Muž z Connecticutu, který lhal o své vojenské službě, zveřejňoval živé zprávy z bojiště – včetně své přesné polohy – a chlubil se snadným přístupem k americkým zbraním. Bývalý stavební dělník spřádá plán, jak pomocí falešných pasů propašovat bojovníky z Pákistánu a Íránu.

A v jednom z nejpodivnějších propletenců se jedna z největších dobrovolnických skupin zapletla do boje o moc, do něhož je zapleten muž z Ohia, který falešně tvrdil, že byl jak americkým mariňákem, tak asistentem manažera v LongHorn Steakhouse. Spor se týká také několik let starého incidentu v australské televizní reality show.

Takové postavy mají v obraně Ukrajiny své místo díky roli, kterou Spojené státy zaujaly: Bidenova administrativa posílá zbraně a peníze, ale ne profesionální vojáky. To znamená, že na ukrajinské frontě působí lidé, kteří by se v případě války vedené Spojenými státy k bojišti ani nepřiblížili – často s nekontrolovaným přístupem ke zbraním a vojenskému vybavení.

Mnozí z dobrovolníků, kteří spěchali na Ukrajinu, tak činili nezištně a jednali hrdinsky. Někteří přišli o život . Cizinci zachraňovali civilisty, pomáhali zraněným a zuřivě bojovali po boku Ukrajinců . Jiní sháněli peníze na klíčové dodávky .

V největší evropské pozemní válce od roku 1945 však přístup „udělej si sám“ nerozlišuje mezi vyškolenými dobrovolníky a těmi, kteří nemají dovednosti nebo disciplínu, aby mohli účinně pomáhat.

obraz

Muž, který se pomocí dalekohledu dívá z okna vysoké budovy, zatímco další, blíže k fotoaparátu, drží červené světlo v silně poškozené ložnici s postýlkou ​​a jednolůžkem.
Členové zkušené jednotky, která v prosinci v Bakhmutu zahrnovala dobrovolníky ze Spojených států, Kanady, Británie a Austrálie. Cizinci zachraňovali civilisty, pomáhali zraněným, sháněli peníze a bojovali po boku Ukrajinců.Kredit…Tyler Hicks / The New York Times

Deník The New York Times prozkoumal více než 100 stran dokumentů zevnitř dobrovolnických skupin a vyzpovídal více než 30 dobrovolníků, bojovníků, fundraiserů, dárců a amerických a ukrajinských úředníků. Někteří z nich hovořili pod podmínkou zachování anonymity, aby mohli hovořit o citlivých informacích.

Rozhovory a výzkum odhalují řadu podvodů, chyb a hádek, které brzdily dobrovolnickou akci, jež začala po ruské invazi v plném rozsahu v únoru 2022, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k pomoci. „Každý přítel Ukrajiny, který se chce připojit k obraně země, ať přijde,“ řekl. „Dáme vám zbraně.“

Na výzvu odpověděly tisíce lidí. Někteří vstoupili do vojenských skupin, jako je Mezinárodní legie, kterou Ukrajina vytvořila pro zahraniční bojovníky. Jiní se ujali rolí v podpoře nebo shánění finančních prostředků. Vzhledem k tomu, že Kyjev, hlavní město Ukrajiny, byl pod útokem, bylo málo času na prověřování příchozích. Lidé s problematickou minulostí, včetně prověřených nebo vymyšlených vojenských záznamů, tak zakotvili v legii a v souhvězdí dalších dobrovolnických skupin.

Na dotaz ohledně těchto problémů se ukrajinská armáda nezabývala konkrétními problémy, ale uvedla, že je ve střehu, protože ruští agenti se pravidelně pokoušejí infiltrovat do dobrovolnických skupin. „Takové případy jsme vyšetřovali a předávali je orgánům činným v trestním řízení,“ řekl Andrij Čerňak, zástupce ukrajinské vojenské rozvědky.

Jedním z nejznámějších Američanů na bojišti je James Vasquez. Několik dní po invazi pan Vasquez, dodavatel domácích stavebních prací v Connecticutu, oznámil, že odjíždí na Ukrajinu. Jeho místní noviny vyprávěly příběh bývalého štábního seržanta americké armády, který opustil svou práci i rodinu a na frontovou linii si vzal pušku a batoh.

Od té doby zveřejňoval na internetu videa z bojiště a přinejmenším jednou všem, včetně protivníka, sdělil přesnou polohu své jednotky. Využil svůj příběh k žádostem o dary. „Byl jsem v Kuvajtu během Pouštní bouře a po 11. září jsem byl v Iráku,“ řekl pan Vasquez ve videu, kde sháněl finanční prostředky . Dodal: „Toto je úplně jiné dobrodružství.“

Podle mluvčí Pentagonu nebyl pan Vasquez nikdy nasazen v Kuvajtu, Iráku ani nikde jinde. Specializoval se na opravy vozidel a elektroinstalace. A z armádní zálohy neodešel jako seržant, jak tvrdil, ale jako vojín první třídy, což je jedna z nejnižších armádních hodností.

obraz

Tvář muže stojícího venku s helmou a slunečními brýlemi s popruhy přes ramena, vše v pouštních maskovacích barvách.
Uchopení obrazovky videa, na kterém je sbírka peněz, zobrazující Jamese Vasqueze.

Přesto měl pan Vasquez snadný přístup ke zbraním, včetně amerických pušek. odkud se vzali? „Nejsem si přesně jistý,“ řekl pan Vasquez v textové zprávě. Dodal, že pušky byly „zcela nové, rozbalené a máme jich spoustu“. Na Twitteru také uvedl, že by se během pobytu na Ukrajině neměl bát mezinárodních pravidel války.

Bojoval po boku Da Vinci’s Wolves, ukrajinského krajně pravicového praporu , až do minulého týdne, kdy se The Times zeptaly na jeho nepravdivé tvrzení o vojenské službě. Okamžitě deaktivoval svůj twitterový účet a řekl, že možná opustí Ukrajinu, protože úřady zjistily, že bojuje bez požadované vojenské smlouvy.

Pan Vasquez řekl, že po desetiletí zkresloval své vojenské záznamy. Přiznal, že byl vyhozen z armády, ale nechtěl veřejně mluvit o důvodech. „Musel jsem říct milion lží, abych se dostal dopředu,“ řekl pan Vasquez v rozhovoru. „Netušil jsem, že to dojde tak daleko.“

Veřejné hádky

Mezinárodní legie, narychlo zformovaná ukrajinskou vládou, strávila na počátku války 10 minut nebo méně prověřováním minulosti každého dobrovolníka, uvedl jeden z představitelů legie. A tak polský uprchlík, který byl na Ukrajině vězněn za přestupky proti bezpečnosti při držení zbraní, dostal místo velitele jednotek. Vojáci řekli deníku The Kyiv Independent, že zpronevěřil zásoby, obtěžoval ženy a vyhrožoval svým vojákům.

Ukrajinští představitelé se zpočátku chlubili 20 000 potenciálními dobrovolníky do Legie, ale ve skutečnosti se jich přihlásilo mnohem méně. V současné době je v organizaci asi 1 500 členů, tvrdí lidé obeznámení s Legií.

Někteří z nich jsou zkušení bojovníci pracující v rámci Ukrajinské obranné rozvědky. Vyskytly se však i problémy na vysoké úrovni. Bývalý armádní vojín první třídy John McIntyre byl z Legie vyloučen za špatné chování. Pan McIntyre přeběhl do Ruska a nedávno vystoupil ve státní televizi, která uvedla, že poskytoval vojenské zpravodajství Moskvě.

Interní dokumenty ukazují, že legie má problémy. Nábor nových členů stagnuje. Washingtonská organizace Counter Extremism Project v březnu napsala, že v legii a přidružených skupinách „nadále působí osoby, které jsou všeobecně považovány za nezpůsobilé k výkonu svých povinností“.

Malcolm Nance, bývalý šifrant námořnictva a komentátor stanice MSNBC, přijel na Ukrajinu v loňském roce a vypracoval plán, jak v Legii zavést pořádek a disciplínu. Místo toho se zapletl do vnitřního chaosu.

Muž s kozí bradkou, na sobě vojenské oblečení a držící helmu s nášivkou ukrajinské vlajky, hledící do dálky na spodní část vnitřního schodiště.
Malcolm Nance loni ve Lvově na západě Ukrajiny. Je odborníkem na boj proti terorismu a bývalým analytikem MSNBC, který se připojil k ukrajinské legii zahraničních bojovníků.Kredit…Finbarr O’Reilly pro The New York Times

Pan Nance, který se díky svým televizním vystoupením stal jedním z nejviditelnějších Američanů podporujících Ukrajinu, byl zkušeným vojenským operátorem. Pro tuto organizaci vypracoval čestný kodex a podle všeho jí věnoval vybavení.

Dnes je pan Nance zapleten do nepřehledného a rozptylujícího boje o moc. Ten se často odehrává na Twitteru, kde se pan Nance posmíval jednomu bývalému spojenci jako “ tlusťochovi“ a spolupracovníkovi „prověřeného podvodníka“.

Obvinil proukrajinskou skupinu pro získávání finančních prostředků z podvodu, aniž by poskytl důkazy. Poté, co se pohádal se dvěma správci Legie, napsal pan Nance „kontrarozvědnou“ zprávu, v níž se je snažil vyhodit. Ústředním bodem této zprávy je obvinění, že jedna z funkcionářek Legie, Emese Abigail Fayková, se podvodně pokusila koupit dům v australské televizní reality show za peníze, které neměla. Označil ji za „potenciální ruskou špionku“, aniž by nabídl důkazy. Paní Fayková obvinění popřela a zůstává v legii.

Pan Nance uvedl, že jako člen legie se zpravodajským vzděláním, když se u něj objevily obavy, „cítil povinnost nahlásit to ukrajinské kontrarozvědce“.

Spor se dotýká jádra otázky, komu lze důvěřovat, když mluví jménem legie a shromažďuje pro ni peníze.

Pan Nance opustil Ukrajinu, ale pokračuje ve shromažďování finančních prostředků s novou skupinou spojenců. Jeden z nich, Ben Lackey, je bývalým členem Legie. Svým kolegům dobrovolníkům řekl, že kdysi sloužil u námořní pěchoty, a na LinkedIn napsal, že naposledy pracoval jako asistent manažera v LongHorn Steakhouse. Ve skutečnosti podle Pentagonu neměl žádné vojenské zkušenosti (a podle steakhousu pracoval jako číšník).

V rozhovoru pan Lackey uvedl, že lhal o tom, že byl americkým mariňákem, aby mohl vstoupit do legie.

Vzhledem k tomu, že růst Legie se zastavil, hledá Ryan Routh, bývalý stavební dělník z Greensboro ve státě New York, rekruty mezi afghánskými vojáky, kteří uprchli před Talibanem. Pan Routh, který loni strávil několik měsíců na Ukrajině, uvedl, že je plánuje přesunout, v některých případech ilegálně, z Pákistánu a Íránu na Ukrajinu. Řekl, že o ně projevily zájem desítky lidí.

„Pravděpodobně můžeme některé pasy koupit přes Pákistán, protože je to tak zkorumpovaná země,“ řekl v rozhovoru z Washingtonu.

Není jasné, zda se mu to podařilo, ale jeden bývalý afghánský voják uvedl, že byl kontaktován a že má zájem bojovat, pokud to znamená opustit Írán, kde žije nelegálně.

Špatně zaměřené dary

Grady Williams, 65letý inženýr ve výslužbě bez vojenských zkušeností a s trestem za pervitin z roku 2019, byl dobrovolným průvodcem na ranči Ronalda Reagana v Santa Barbaře, když uslyšel Zelenského prosbu o dobrovolníky.

„Střílel jsem z pušek od svých třinácti let,“ řekl v rozhovoru. „Neměl jsem žádnou výmluvu, abych řekl: ‚No, neměl bych tam jít‘.“

Řekl, že přiletěl do Polska, stopem dojel na Ukrajinu a vlakem do Kyjeva. Narazil na dva Američany ve vojenském oblečení. „Řekli: ‚Kámo, pojď s námi,'“ řekl.

Dobrovolníci pana Williamse odvedli na základnu poblíž fronty a dali mu zbraň. O několik dní později se podle svých slov málem vyhodil do povětří, když bojoval po boku ukrajinských vojáků ze zákopu poblíž Bucha. Během týdne si armáda uvědomila, že se k boji nezaregistroval, a poslala ho zpět do Kyjeva.

Odtud se vydal oklikou, která skončila sháněním peněz pro dobrovolníky z Gruzínské republiky. Vybral asi 16 000 dolarů a dárcům řekl, že za jejich peníze koupí bojovníkům elektrické motocykly. Gruzínci ho však vyhodili poté, co se dostal do konfliktu s jiným dobrovolníkem. Uvedl, že asi 6 900 dolarů z příspěvků utratil za zálohy na motocykly a zbytek za své cestovní a jiné výdaje.

Muž v džínách, černém topu a černém baretu sedí v otevřené garáži plné nářadí, motorky, fotek a bundy s nápisem „Gruzínská legie, Kalifornie“.
Grady Williams minulý měsíc ve své garáži v Santa Barbaře v Kalifornii. „Střílel jsem z pušek od svých 13 let,“ řekl o svém rozhodnutí odjet na Ukrajinu. „Neměl jsem žádnou omluvu, abych řekl: ‚No, neměl bych jít‘.“Kredit…David Butow pro The New York Times

Od té doby se spojil s novou skupinou, která mu podle jeho slov slíbila velení motocyklové jednotky, pokud sežene dostatek peněz. Takže se tento měsíc přestěhoval do Oděsy na Ukrajině, řekl, a očekává, že brzy dodá jedinou motorku.

Příklady vyhozených peněz v rukou lidí s dobrými úmysly jsou běžné. Mriya Aid , skupina vedená kanadským podplukovníkem v aktivní službě , utratila asi 100 000 dolarů od dárců za špičková zařízení pro noční vidění amerického typu. Nakonec to byly méně účinné čínské modely, jak ukazují interní dokumenty.

„Zaznamenali jsme problém s nočním viděním,“ řekl Lubomyr Chabursky, dobrovolník z vedoucího týmu Mriya Aid. Ale řekl, že nákup představoval pouze 2 procenta pomoci, kterou skupina dostala.

Začátkem tohoto roku se skupina Mozart, kterou založili dva bývalí mariňáci na pomoc Ukrajině, rozpadla poté, co jeden zažaloval druhého kvůli krádeži a obtěžování.

Loni na jaře dobrovolnická skupina s názvem Ripley’s Heroes uvedla, že utratila přibližně 63 000 dolarů za noční vidění a termální optiku . Některá zařízení podléhala americkým vývozním omezením, protože v nesprávných rukou mohla poskytnout nepřátelům výhodu na bojišti.

Dobrovolníci z frontové linie uvedli, že Ripley’s dodala zařízení na Ukrajinu bez požadované dokumentace se seznamem skutečných kupujících a příjemců. Nedávno federální úřady začaly zásilky vyšetřovat, uvedli američtí představitelé.

Na jeho obranu zakladatel skupiny, bývalý americký mariňák jménem Lt. Col. Hunter Ripley Rawlings IV, poskytl The Times dokumenty o dohodě. Z těchto záznamů však vyplývá, že stejně jako dobrovolníci nebyl Ripley’s jako kupující oznámen ministerstvu zahraničí.

Formální portrét muže ve vojenském oděvu, stojícího před dvěma vlajkami.
Fotografie podplukovníka Huntera Ripley Rawlings IV z jeho životopisu na oficiálních stránkách námořní pěchoty.

Ripley’s uvádí, že získala více než 1 milion dolarů, zčásti díky bývalému dodavateli z Connecticutu, panu Vasquezovi, který se prohlásil za hlavního stratéga skupiny a propagoval společnost Ripley’s u svého internetového publika.

Ripley’s loni utratila asi 25 000 dolarů za průzkumná auta na dálkové ovládání, ale ta nikdy nedorazila, jak ukazují přepravní záznamy. Plukovník Rawlings uvedl, že je polské úřady zadržely z důvodu právních obav.

Plukovník Rawlings uvedl, že jeho skupina čeká na status americké neziskové organizace. Deníku The Times ani dárcům, kteří o to požádali, však neprozradil své výdaje ani důkaz o žádosti o neziskovou organizaci. Není tedy jasné, kam peníze směřují. „Věřil jsem těm chlapům,“ řekl Shaun Stants, který uvedl, že v říjnu v Pittsburghu uspořádal finanční sbírku, ale finanční záznamy, o které žádal, mu nikdy nebyly předloženy. „A oni mě měli za blázna.“

Firemní záznamy v Polsku a ve Spojených státech ukazují, že plukovník Rawlings založil také výdělečnou společnost Iron Forge. V rozhovoru uvedl, že očekával, že jeho charita a další organizace budou Iron Forge platit za dopravu, což znamená, že peníze dárců budou použity na financování jeho soukromého podniku. Uvedl však, že žádný střet zájmů neexistuje, protože Iron Forge nakonec pošle peníze zpět charitativním organizacím. Na podrobnostech se podle něj pracuje.

Ve dnech poté, co deník The Times oslovil pana Vasqueze a další, členové rozhádaných skupin – Ripley’s, Legie, disidentští členové Legie a další – vyostřili svůj spor. Vzájemně se obviňovali ze zpronevěry finančních prostředků a lhaní o svých pověřeních.

Poté, co se jeden z bývalých spojenců obrátil proti panu Vasquezovi, se ho pan Nance zastal.

„James NEBYL falešný, měl problémy,“ uvedl pan Nance na Twitteru . „Pro Ukrajinu toho udělal hodně, ale má před sebou výzvy, kterým musí čelit.“

Najim Rahim přispěl reportážemi z Berkeley v Kalifornii a Maria Varenikova a Daria Mitiuk z Kyjeva na Ukrajině.

Justin Scheck je reportér The Times, který se zabývá mezinárodním vyšetřováním.@ScheckNYTimes

Thomas Gibbons-Neff je ukrajinský korespondent a bývalý námořní pěšák.@tmgneff

ZDROJ:The New York Times https://www.nytimes.com/2023/03/25/world/europe/volunteers-us-ukraine-lies.html?

Dočetli jste jeden z našich článků?
Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolný příspěvek, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování ! Volného blogu a také investicí do jeho budoucnosti.
Více o financování zdola se dozvíte ZDE: https://volnyblog.news/podporit-provoz-volny-blog-cz/