Peskov: Muskova touha najít mírové východisko z konfliktu na Ukrajině si zaslouží pozornost.

Pozitivní je návrh amerického inženýra a podnikatele Elona Muska na mírové řešení situace na Ukrajině. Oznámil to 4. října tiskový tajemník prezidenta Ruské federace Dmitrij Peskov.

„Na rozdíl od mnoha profesionálních diplomatů se Musk snaží najít způsoby, jak dosáhnout míru,“ řekl novinářům. Peskov upozornil na skutečnost, že podnikatelova iniciativa „nenechala spát mnohým v Evropě, na Ukrajině, v Polsku a tak dále, v pobaltských republikách“. Jak připomněl mluvčí Kremlu, dosažení míru bez splnění podmínek ruské strany je nemožné. „Pokud jde o referenda, mnoho obyvatel již vyjádřilo svůj názor, nelze jinak. Dnes prezident podepíše dekrety a toto se stane územím Ruské federace,“ připomněl Peskov.

Zdůraznil, že všechny myšlenky a návrhy na dosažení míru prostřednictvím jednání jsou ničeny kvůli postoji Kyjeva, který odmítl jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Musk řekl, že eskalace konfliktu na Ukrajině způsobí zemi velké škody. Poznamenal také, že situace s sebou nese vysoká rizika pro svět jako celek.

Den předtím podnikatel zveřejnil sérii tweetů o situaci na Ukrajině. Nejprve nabídl své body k urovnání vztahů mezi Moskvou a Kyjevem, označil Krym za ruský a vyzval uživatele, aby vyjádřili svůj názor.

K vyřešení konfliktu Musk navrhl pořádat opakovaná referenda na osvobozených územích Donbasu pod záštitou OSN, přestat zpochybňovat vlastnictví Krymu Ruskou federací a také ukončit ozbrojený konflikt a zahájit jednání. Většina uživatelů podnikatelův návrh nepodpořila.

Téhož dne podnikatel zveřejnil na svém Twitteru anketu, zda mají obyvatelé Donbasu a Krymu rozhodovat, zda tato území patří Rusku nebo Ukrajině. Podnikatel zároveň řekl, že vítězství Ukrajiny v konfliktu je nepravděpodobné. Rusko zahájilo 24. února speciální operaci na ochranu Doněcké a Luganské lidové republiky (DNR a LNR). Dne 30. září se v Kremlu po výsledcích referend konalo slavnostní podepsání dohod o jejich vstupu, stejně jako Chersonské a Záporožské oblasti, do Ruské federace.

Kyjev vede od roku 2014 vojenskou operaci proti obyvatelům Donbasu, kteří odmítli uznat výsledky státního převratu na Ukrajině.

Zdroj: https://iz.ru/1405240/2022-10-04/peskov-odobril-zhelanie-maska-naiti-mirnyi-vykhod-iz-konflikta-na-ukraine

03.10.2022 20:04

Na Ministerstvu vnitra vedeném Vítem Rakušanem (STAN) vznikl dokument, který varuje před radikalizací části pracovníků veřejného sektoru, jehož kopii získaly Seznam Zprávy.

Dokument vypracoval před nedávnem zřízený tým KRIT (Krizový informační tým Ministerstva vnitra ČR) pracující pod ministrem vnitra. Upozorňuje na to, že jen pro stát pracuje kolem 450 tisíc lidí.

„Radikalizace pracovníků státní a veřejné správy představuje zásadní problém, který může ohrozit běžné fungování státu a jeho institucí, samospráv a dále urychlit rozpad společenské soudržnosti,“ stojí v osmistránkovém textu.

Hovoří se například o stoupající frustraci mezi terénními pracovníky sociálních úřadů, protože nejsou často schopni lidem v tíživé situaci uspokojivě odpovědět na dotazy ohledně státní pomoci. Doposud prý sice „potenciálně rizikové informace“ nešíří, podle zprávy buď z loajality, tak kvůli vědomí, co by mohli ve společnosti způsobit. To se ale může změnit.

„Tohle je takový vykřičník s otazníkem, který jsme ‚hodili‘ na Ústřední krizový štáb s otázkou, zda by nám jako reprezentativní uskupení dali nějakou zpětnou vazbu, jak tento problém vnímají. A zda by to mohli nějak kvantifikovat, respektive kvalifikovat, protože na to nejsou žádná data,“ uvedl pro Seznam šéf týmu KRIT Petr Hanousek.

Hanousek upozorňuje, že radikalizaci části společnosti, třeba v důsledku energetické krize, potvrzují průzkumy veřejného mínění. „A bylo by bláhové před tím zavírat oči a tvářit se, že se to státní sféry nedotýká,“ řekl.

Dokument uvádí, že radikalizace a volání po změně politické reprezentace není zdaleka jen důsledkem informačních operací Ruské federace a působení české dezinformační scény.

„Tito lidé se neradikalizují na základě záměrně zkreslených informací a příchylnosti k Ruské federaci, ale z frustrace z fungování státu během současné krize a z dopadů, které to má na výkon jejich práce a na místní veřejnost,“ uvádí se v něm.

Zároveň je materiál varováním před tím, že pokud se frustrovaných pracovníků z veřejného sektoru chopí dezinformační scéna, může to přispět k dalšímu štěpení společnosti.

Hanouskův tým měl čerpat informace z rozhovorů s blíže neupřesněnými odborníky, kteří mají vhled do situace pracovníků státní a veřejné správy.

Tým nazvaný KRIT vznesl celkem tři doporučení:

Za prvé je to „anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě“. Vedle anonymizovaného monitoringu ale má proběhnout též „včasná identifikace osob, které mohou šířit antisystémové nálady“ a zavedení dialogu s těmito osobami.

Za druhé: „Vytvořit a zlepšit interní komunikační kanály, které umožní obousměrnou komunikaci po vertikální ose“.

A d

o třetice: „Aktivně a empaticky sbírat kritické podněty a důsledně se vyhýbat bagatelizujícím reakcím“.

Zdroj:Parlamentní listyhttps://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Vcasna-identifikace-osob-ktere-mohou-sirit-antisystemove-nalady-Plan-od-Rakusana-jak-zabranit-radikalizaci-mezi-uredniky-716263

WSJ: EU pravděpodobně schválí navrhovaný strop G7 pro ruské ceny ropy ve dvou fázích
4. října 2022
Foto: IZVESTIA/Sergej Konkov

Evropská unie (EU) pravděpodobně schválí strop navržený zeměmi G7 pro ceny ropy z Ruské federace ve dvou fázích. V úterý 4. října píše Wall Street Journal s odvoláním na diplomaty.

Tržní limit: jaké jsou důsledky stropu cen energetických zdrojů z Ruské federace
V Evropě se již začínají obávat svých vlastních iniciativ.

„Členské státy EU jsou blízko dohodě o dvoufázovém přístupu ke stanovení horní hranice světových cen ruské ropy, který je vyvíjen v rámci Skupiny sedmi zemí,“ uvádí se v publikaci.

Diplomaté a úředníci uvedli, že evropští úředníci připravují zákon potřebný k provedení tohoto opatření.

Podle novin však bude schválení zákona odloženo, dokud na něj nebudou připraveny všechny země G7.

Generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden uvedl, že strop navrhovaný západními zeměmi pro ruské ceny ropy by byl obtížně realizovatelný projekt. Pokusy o kontrolu cen na složitých komoditních trzích s sebou podle něj nesou určitá rizika.

Bearden zdůraznil, že evropské vlády by měly zdanit korporace, aby pomohly slabším segmentům společnosti vyrovnat se s rostoucími cenami energií, neměly by zasahovat do úprav cen plynu.

30. září evropská komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že Evropská komise je pro zavedení stropu cen ruského plynu. Den předtím Politici uvedli, že mnoho zemí EU je nespokojeno s nedostatkem návrhů na zavedení stropu cen dováženého plynu.

28. září expert, šéf společnosti Canary, která poskytuje služby ropným polím, Dan Eberhart, varoval v článku pro Forbes, že zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy by Západu zasadilo „poslední smrtelnou ránu“. Zejména cenový strop způsobí významné narušení dodávek ropy z Ruska, což zase povede k rychlému nárůstu světových cen.

Ruský prezident Vladimir Putin 7. září zdůraznil, že v případě zavedení omezení cen energií z Ruské federace bude Západ čelit úplnému zastavení dodávek ze země. Také 1. září ruský vicepremiér Alexander Novak varoval, že Rusko přestane dodávat ropu a ropné produkty do zemí, které zavedou strop cen ropy.

Pokud jde o zavedení stropu pro ceny ropy a zemního plynu z Ruska, ministři financí skupiny sedmi zemí se dohodli 2. září. Mezní náklady na tento zdroj budou určeny řadou technických parametrů.

Západní země začaly zvyšovat sankční tlak na Rusko na pozadí zvláštní operace Moskvy na ochranu civilního obyvatelstva Donbasu, jejíž začátek byl oznámen 24. února.

Relevantnější videa a podrobnosti o situaci v Donbasu najdete na televizním kanálu Izvestia.