Vždy potíže s bateriemi – analytici varují: elektromobily by mohly být brzy nepojistitelné
Vždy potíže s bateriemi – analytici varují: elektromobily by mohly být brzy nepojistitelné
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
23.10.2023
První pojišťovna ve Spojeném království se již rozhodla prozatím ukončit pojištění elektromobilů – a další by mohly brzy následovat. Výzkumné centrum velkého autopojistitele bije na poplach: elektromobilům hrozí, že se stanou nepojistitelnými.
Opravy elektromobilů nejenže stojí zhruba o čtvrtinu více než benzinových nebo naftových vozů: elektromobily jsou také mnohem citlivější. Vaše baterie se mohou poškodit přejížděním i malých nerovností , což může vést ke katastrofálním požárům. Obtížnost diagnostiky takového poškození je obzvláště problematická: Jako preventivní opatření jsou elektromobily s potenciálně poškozenými bateriemi často vyřazovány z provozu a parkovány izolovaně od ostatních automobilů, aby se zabránilo rozšíření požáru na okolní vozidla v případě požáru. nehodu je ještě obtížnější odstranit.
Analytici bijí na poplach
To vše znamená těžko vypočítatelná rizika a vysoké náklady pro autopojistitele. Vzhledem k tomu, že možné poškození velmi drahých baterií je obtížné diagnostikovat a cílené opravy jsou velmi obtížné, elektromobily se rychle mění v totální finanční ztrátu. Jonathan Hewett je výkonným ředitelem Thatcham Research, výzkumného centra Thatcham Insurance Group pro analýzu rizik automobilů. Vyvolal poplach v British Telegraph : Podle toho hrozí elektromobilům, že se stanou nepojistitelnými.
Diskutuje: „Problémem je, že nemáme způsob, jak zjistit, zda je baterie nějakým způsobem poškozena. Riziko tepelného úniku znamená, že v případě poškození článků baterie při kolizi může dojít ke katastrofálním požárům. To, s čím v současnosti bojujeme, je pochopení toho, jak přistupujeme k diagnostickým technologiím. Je to jako když se lékař snaží zjistit, co s vámi je, aniž by měl k dispozici záznamy nebo rentgeny.“
Obecně platí, že pojistné za vozidla v poslední době výrazně vzrostlo, protože v důsledku cenových explozí vzrostly náklady na opravy. Do září vzrostly náklady na pojištění elektromobilů o 72 procent – u benzinových a naftových vozů to bylo „jen“ o 29 procent.
Jak známo, baterie elektromobilu je extrémně drahá. Pokud není jasné, zda je baterie poškozená a představuje tedy nebezpečí, a neexistují žádné cílené a levné možnosti opravy, mohou elektromobily i po minimálních kolizích skončit na vrakovišti. To je katastrofa nejen pro majitele vozidla, ale i pro pojišťovny. Dokud se pro tyto problémy nenajde řešení, pojistné na elektromobily bude nevyhnutelně muset být vysoké – nebo firmy odmítnou elektromobily pojistit hned od začátku.
Podle deníku Telegraph již někteří zákazníci musí zaplatit více než 100 liber týdně, aby si pojistili své elektromobily. Za poslední rok se pojistné někdy zdvojnásobilo nebo dokonce ztrojnásobilo.
Masivní náklady kvůli „karanténě“ jen pro elektromobily
K rostoucím nákladům přispívá fakt, že elektromobily jsou z bezpečnostních důvodů často řazeny do „karantény“: Z obavy z výbuchů a velkých požárů se doporučuje, aby potenciálně vadná elektrická vozidla byla zaparkována ve velké vzdálenosti od ostatních vozidel. Thatcham Research vypočítal, že tato opatření samotná znamenají, že pojišťovny budou muset do roku 2035 platit o 900 milionů liber ročně více za „karanténní“ zařízení pro poškozená elektrická vozidla. Do té doby by se měl podíl elektromobilů na silnicích výrazně zvýšit. Pamatujeme si: Podle globalistických ideologů a jejich příznivců v EU by zde od roku 2035 již neměly být povoleny spalovací motory.
Varování pojišťovnictví znovu ukazují, že tato technologie není ve skutečnosti ani zdaleka plně vyvinuta. Zrušení energetické bezpečnosti v průmyslově vyspělých zemích pod rouškou ochrany klimatu znamená, že v budoucnu bude možné elektromobily nabíjet pouze za vysoké náklady, nebo v případě nedostatku energie vůbec. Každý, kdo podporuje povinné používání elektromobilů, vlastně prosazuje zrušení soukromé motorizované dopravy.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!