, , , ,

Vučičova strana přesvědčivě zvítězila v parlamentních volbách v Srbsku

Vučičova strana přesvědčivě zvítězila v parlamentních volbách v Srbsku

19.12.2023

Téměř úplné výsledky nedělních srbských parlamentních voleb potvrdily vítězství vládnoucí populistické Srbské pokrokové strany (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče, ale kvůli nahlášeným nesrovnalostem při hlasování vyšly do ulic hlavního města Bělehradu podle zahraničních agentur tisíce demonstrantů. Opoziční uskupení tvrdí, že do Bělehradu byli k volbám sváženi Srbové ze sousední Bosny a Hercegoviny. Na další nesrovnalosti upozornila také pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Kreml mezitím poblahopřál prezidentovi Aleksandaru Vučičovi k vítězství jeho strany ve volbách.

Volby tentokrát nezahrnovaly prezidentský úřad, ale vládní orgány podporované dominantními provládními médii vedly kampaň jako referendum o Vučičovi.

„Vítáme takový úspěch pana Vučiče a doufáme, že povede k dalšímu rozvoji Srbska a také počítáme s dalším posilováním našeho přátelství a pokračováním naší vzájemně výhodné a vzájemně respektované spolupráce,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax.

Balkánská země udržuje vřelé vztahy s Ruskem a prezidentem Vladimirem Putinem. Od roku 2014 je kandidátem na členství v Evropské unii,

Nedělní parlamentní a místní volby v Srbsku proti sobě postavily SNS prezidenta Vučiče a opoziční proevropský blok Srbsko proti násilí tvořený stranami, které letos stály za měsíci pouličních protestů vyvolaných dvěma hromadnými vraždami v květnu.

Nezávislá média a volební pozorovatelé upozornili na řadu nesrovnalostí v průběhu voleb. Nezávislá organizace pro volební dohled CRTA podle agentury AP uvedla, že ji znepokojily informace o hromadném svážení voličů k hlasování ze sousední Bosny a o kupčení s hlasy. Premiérka Ana Brnabičová tato obvinění odmítla a označila je za „úmyslné šíření paniky“.

Ačkoli Vučić sám nekandidoval, jeho tvář byla v předvolební kampani všudypřítomná. Provládní média volby vykreslila jako referendum o prezidentovi, který podle nich sebevědomě prosazuje srbské zájmy doma i v zahraničí. Opozice naopak stavěla na vzedmutí občanské nespokojenosti, která zemi zachvátila v reakci na dvě květnové hromadné vraždy s celkem 19 oběťmi.


ZDROJ: https://www.denik.cz/staty-mimo-eu/volby-v-srbsku.html

 

Děkujeme za Vaší podporu, moc si vážíme Vaší přízně. Dar bude použit na provoz a rozvoj našich nezávislých informačních platforem.
Podpořte nás, prosím, i finančně, překlady a vysílání opravdu stojí hodně peněz. Děkujeme.
Podpořit ZDE 👇👇👇:
Transparentní účet: 115-4977920247/0100
Důvěrný účet: 107-1458980287/0100
„Na Kafe“: 27-1664400247/0100
IBAN: CZ82 0100 0001 1549 7792 0247
SWIFT: KOMBCZPP
Další zajímavé články najdete ZDE:
E-mail: podpora.volnyblog@protonmail.com
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *