, ,

V Německu už se netají tím, že trendem budoucnosti bude hromadné bydlení

autor Slovanka, Necenzurova nápravda

„Nikdo nebude nic vlastnit a vše se bude sdílet.“ Přesně to je směr, kterým se ubírá současná společnost. Sdílet by se mělo v budoucnu úplně vše – od oblečení, domácích spotřebičů, přes dopravní prostředky až po bydlení. A sdílená by dokonce mohla být i strava ve společné kuchyni ve sdílených bytech se sdíleným zařízením. Sdílené kobylky, umělé Gatesovo hovězí a cvrččí mouka. Vítejte ve světě velmi blízké budoucnosti….

Nedávno se již objevila z WEF výzva k odstranění soukromého vlastnictví aut a stále častěji se úplně stejně hovoří o bydlení.

Již v minulosti jsem zde upozornila na výstavbu sdílených bytů například ve Švédsku, kde jsou se vším „pokrokářským“ poněkud napřed. Dokonce i nemovitosti, které jsou na prodej, nyní přednostně vykupuje stát, aby je zboural a na jejich místech postavil výškové budovy se sdílenými byty – samozřejmě pro „Novošvédy.“

Stejným směrem se však vydali i v dalších zemích a to včetně sousedního Německa, které s žádnou šíleností nemůže být pozadu. Jen je třeba upozornit na to, že naše vlády tradičně mnohé od Německa kopírují, takže je jen otázka času, než se i nám začne podprahově vnucovat, že sdílené bydlení je skvělé. Ostatně, je to možná rok, co jsem někde na mainstreamu četla, že snad kdesi u Prahy již žije ve sdíleném bydlení několik rodin. A prý jim to takto vyhovuje. No, patřičně zmanipulovaným členům různých sekt podobné bydlení také vyhovuje, takže proč ne. Pokud to nedospěje do stádia povinnosti, pak ať si každý žije jak chce.

Jenže ono to od stadia  povinnosti dojde, k čemuž přispěje i nové nařízení EU, podle něhož již za pár let nebude možné prodat nemovitosti, které mají horší energetický štítek než A a B. Lze předpokládat, že vše ostatní nakonec prodejné bude, ale pouze do rukou státu a silně pod cenou. Nová výstavba se pak soustředí zejména na hromadné bydlení, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí. Například i v Berlíně se již takové sdílené bydlení staví.

Nedostatek bytů již není problémem, který se omezuje jen  na velká německá města. Přesto se lidé drží lži, kterou šíří vítači: „Máme prostor!“ a propagují a vyžadují příliv stále více lidí z celého světa. Ale co s tím dělat? Poté, co se znovu ozvaly výzvy k omezení životního prostoru Němců, lze v hlavním proudu nalézt nový termín: „klastrové byty“. Je za tím hromadné ubytování pro občany. Tisk to nazývá novým trendem a „budoucností“.

Spolková ministryně stavebnictví Klara Geywitzová kritizovala „spotřebování půdy“ Němci a vyzvala k debatám o povoleném obytném prostoru na občana. Reklama na „život budoucnosti“ má stejnou linii. „Klastrové byty jsou budoucnost“  hlásal bz-berlin.de a tvrdil:

V současné době se v Berlíně-Moabitu staví první klastrové (tedy sdílené) byty: čtyři společné byty s celkem 25 pokoji. Zatímco typický student je obecně velmi rád, když může nechat za sebou doby sdílených bytů a nastěhovat se do vlastních čtyř stěn, podle bytových družstev je lepší se ke sdílení vrátit. Městský WBM je každopádně nadšený: „Všechny klastrové byty jsou plánovány jako bezbariérové. To umožňuje inkluzivní život lidem různého věku, s postižením i bez něj.

Mačkat se s úplně cizími lidmi všech věkových kategorií v obrovském bytovém komplexu bez špetky soukromí  je jistě snem každého seniora, který si chce své stáří užít v klidu a pohodě. Zaručeně kvůli tomu opustíte svůj domov, abyste poslušně snížili svou „spotřebu místa“ – ne?

Samozřejmě by nemělo chybět dětské pokřikování, protože tato skvělá nabídka je zaměřena i přímo na rodiče samoživitele: „Samoživitelé zde mohou bydlet s dítětem v komunitě, ale přesto mají soukromé zákoutí.“ Možná se ti podivní spolubydlící postarají o děti. Odhlučnění by prý ale milostivě nainstalovali. Co to přinese, se teprve uvidí: Dokončení tohoto projektu je naplánováno až na rok 2026. O podobných projektech se diskutuje i jinde nebo jsou již ve výstavbě , ale koncept se dodnes nepodařilo rozjet. Zájem občanů je pochopitelně omezený.

Obrázek
Němci se chtějí vracet k panelákovým sídlištím jak za dob DDR, ovšem nyní se sdílenými byty

WBM si je však jistá, že poptávka po těchto typech bydlení bude nyní kvůli nedostatku bydlení neustále narůstat. Cynik by mohl říci: v určitém okamžiku budou mít lidé na výběr mezi sdílením 25pokojových bytů a bezdomovectvím. Německo přece potřebuje ještě hodně kvalifikovaných pracovníků! Všichni by měli pocházet ze zahraničí , souhlasí nová šéfka Spolkového úřadu práce Andrea Nahles.  Koneckonců, vždyť napsala svou magisterskou práci na téma „Funkce katastrof v seriálové romanci“. 

Architekti si opravdu myslí, že tato nová forma bydlení je skvělá. PZ-News nedávno na základě přednášky informovalo : „Klastrové byty by měly tvořit komunitní jednotky, aby se v nich mohli setkávat a bydlet spolu například senioři, singles nebo osamělí rodiče.“ Přednášejícího architekta přitahuje zejména různorodost bydlení, jak se tam lze dočíst. Obrovské montované domy, které dokážou pojmout takovéto masy lidí, jsou téměř stejně známé pro svůj rozmanitý vzhled jako pro svou estetiku obecně.

Zelení samozřejmě vždy vytrubovali nesmysly o „rozmanitosti“ prostřednictvím bunkrů a paneláků, které začínají být opět v kurzu.

To, že rodinné domy již nemají v ekosocialismu místo, není žádnou novinkou. Už v roce 2018 SZ uvádí: „Rodinný dům, šílenství“. Celý doprovodný rozhovor s „profesorem urbanismu“ se skrývá za paywallem. Jinde ale SZ hlásí , že už tehdy byli z klastrových bytů nadšení. Rodinný dům je jedna z nejvíce neproduktivních a neflexibilních forem bydlení, jaké existují, je zde příliš mnoho „uniformity“. Místo toho to musí být o větším sdílení, o komunitách.

Komunita: Zajímavé klíčové slovo. Možná by se politici měli méně snažit rozdělovat společnost. I dlouhodobá a ceněná přátelství se během takzvané pandemie rozpadla  a ukrajinská válka také zatěžuje mezilidské vztahy. A pak se nastěhovat k cizím lidem? Většina lidí pravděpodobně řekne: Děkuji – ale ne, děkuji. Horda ekosocialistů stejně nemá právo diktovat občanům, jak mají žít, i když stoupenci Schwabovy agendy mají tendenci je považovat za „neužitečné jedlíky“ , které lze  vyhubit na přání…

Zdroj: Necenzurovaná pravda https://necenzurovanapravda.cz/2022/08/v-nemecku-uz-se-netaji-tim-ze-trendem-budoucnosti-bude-hromadne-bydleni/

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *