V Indii podvádějí zoufalé prodejce ledvin na Facebooku
Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:
6.7.2023
Chudobou postižení Indové se snaží prodat své orgány na Facebooku, zatímco podvodníci vydělávají na bídě.
Jednoho rána v únoru 2020, pár měsíců poté, co měla nehodu a nemohla pracovat, se Surya rozhodla prodat jednu ze svých ledvin. Matka dvou dívek – už se zmítala v půjčkách ve výši 500 000 indických rupií (6 101 dolarů) – byla jedinou živitelkou od té doby, co její manžel přišel o práci.
Přestože věděla, že prodej ledvin je v Indii nezákonný, připojila se na svůj smartphone a zadala „ledviny“ a „prodat“ a otevřely se desítky stránek. Na facebookové stránce, kterou Surya našla, zapsala své číslo a zveřejnila, že potřebuje prodat jednu ze svých ledvin.
Stačilo vyplnit formulář a zaplatit 8 000 rupií (97,6 $) za dárcovskou kartu, která by jí umožnila přístup k procesu prodeje.
Těsně před zaplacením Surya našel číslo MOHAN Foundation (Multi Organ Harvesting Aid Network), neziskové organizace, která propaguje dárcovství orgánů a vydává karty dárců pro ty, kteří chtějí darovat orgány poté, co zemřou.
„Za dárcovskou kartu se neplatí,“ řekl jí operátor linky důvěry nadace. „Myslím, že jste se [skoro] stali obětí podvodu.“
„Extrémní dobrota s extrémní špatností“
Dr Sunil Shroff, transplantační chirurg vyškolený v Británii, založil MOHAN v roce 1997, když se vrátil do Indie a našel dlouhé seznamy pacientů čekajících na transplantaci ledvin.
Každý rok je u téměř jednoho milionu Indů diagnostikováno chronické onemocnění ledvin a 200 000 lidí dosáhne konečného stádia selhání ledvin, což vede k alarmujícímu počtu úmrtí.
V prvních dnech MOHAN bylo v Tamil Nadu 20 dárcovství orgánů ročně, říká Dr. Shroff. Dnes je jich 140 až 180 ročně a státní program se rozšířil do dalších regionů, jako je Kerala, Ándhrapradéš, Karnátaka, Rádžasthán, Maháráštra a Gudžarát.
Ale podvody se také rychle šíří a nadace MOHAN brzy zjistila, že její jméno používali falešní prostředníci k lovu potenciálních obětí. Hovory jako Surya přicházejí tak často, že je doktor Shroff a jeho tým začali shromažďovat, aby monitorovali situaci.
V hovoru zaznamenaném v dubnu 2020 muž zavolal MOHANOVI, aby se zeptal na doktora Aryana Karana a vysvětlil, že mají dohodu o prodeji jeho ledviny. Jakmile mu operátor MOHAN vysvětlil, že neexistuje žádný doktor Karan, bylo jasné, že oběť byla podvedena.
„Pane v případě, že prodám svou ledvinu, kolik let žiju s jednou ledvinou?“ ptá se oběť.
„Lol, můžeš žít tak dlouho, jak ti život nabízí.“ odpověděl podvodník.
„Ve skutečnosti je v tuto chvíli těžké zařídit 7 894 rupií, nemám peníze na nákup jídla pro své děti.“
„S tím ti nepomůžu, pokud to myslíš vážně, udělej to.“
Další muž volal, že zaplatil 9 999 rupií (122 $) za „kartu žijícího dárce“ falešné National Kidney Foundation a že poté, co obdržel falešnou kartu, s nimi ztratil kontakt.
Dr. Shroff si při sledování podvodů uvědomil, že stále existují mezery, které je třeba zaplnit.
„Tento program udělal extrémní dobro s extrémní špatností,“ říká. „Když někdo daruje nevědomky někomu jinému, je to nejušlechtilejší gesto, ale když někdo vykořisťuje lidské bytosti, je to nejhorší.“
Když nadace MOHAN navrhla Surye, aby podala stížnost, byla zpočátku skeptická, protože se obávala, že by jí policie mohla způsobit problémy. Ale nadace jí vydláždila cestu tím, že podpořila stížnost spolu s mnoha dalšími nahlášenými policii v Chennai.
„Rozhodl jsem se nahlásit tento příběh, abych zachránil ty, kteří se chystají udělat tuto chybu,“ říká Surya. „Můžeme s tím bojovat, jen když to zveřejníme.“
Dárcovství orgánů od zemřelých dárců je v Indii omezené a většina transplantací pochází od žijících dárců a mezi „blízkými příbuznými“ – rodiči, sourozenci, manželi – nebo „nejbližšími příbuznými“, jako jsou partneři nebo vzdálení příbuzní s prokázanými pouty náklonnosti. Jakkoli se tento systém zdá být dobře regulován, riziko obchodování s orgány a podvodů je vysoké.
Jiný druh tržiště na Facebooku
Facebook, který je v Indii přístupný všem a vysoce ceněný, se za posledních deset let stal tržištěm pro nákup a prodej nejrůznějších věcí, včetně orgánů. Nebo to alespoň slibuje, zatímco zoufalí prodejci a kupující hledají naději online, i když podvodníci šílí ve snaze vydělat na bídě.
Před příchodem sociálních sítí a rozšířeného a dostupného přístupu k internetu se prodej a nákup nelegálních ledvin odehrával na ulici ústně.
Pravidla pro transplantace orgánů vstoupila v platnost několik let poté, co tsunami v roce 2004 zdevastovalo části subkontinentu, včetně Suryova domovského státu Tamil Nadu, a zabilo více než 8 000 lidí. Protože nezůstala žádná práce ani domov, mnozí z chudších přeživších se obrátili k prodeji svých orgánů, aby získali tolik potřebnou hotovost. Trh s ledvinami se natolik rozšířil, že jedné ze čtvrtí zvané Villivakkam se přezdívalo „Kidneyvakkam“.
Tamil Nadu bylo jedním z prvních států, které zahájily transplantace mrtvých těl poté, co byl v roce 1994 přijat zákon o transplantacích lidských orgánů a tkání. V roce 2008 vydláždilo cestu celostátní podpoře dárcovství orgánů od mrtvých těl prostřednictvím Programu transplantace mrtvol (CTP) – přejmenováno transplantační úřad Tamil Nadu (TRANSTAN) v roce 2015 – který stále zavádí standardní operační postupy, včetně dárcovství od žijících dárců.
Zatímco systém ztížil skutečný prodej ledvin, podvodníkům, kteří nechtějí lidem prodat nic jiného než falešnou dárcovskou kartu, se nadále daří díky levnému a snadnému přístupu k internetu – téměř polovina z 1,4 miliardy obyvatel Indie má online přístup. učinili platformy jako Facebook snadným místem pro marketing čehokoli.
To bylo znovu vidět, když v roce 2020 udeřila pandemie COVID-19. Když lidé přišli o práci a příjmy se zmenšily, mnozí se uchýlili ke snaze prodat své orgány. Objevily se facebookové stránky a skupiny, které následovaly tisíce lidí jako Surya. Falešní prostředníci vydávající se za lékaře a známé nemocnice tam nabízeli odkup jejich orgánů – poté, co potenciální prodejci zaplatí počáteční částku, za „kartu dárce“ nebo jako „registrační poplatek“.
Není jasné, zda tyto prodeje skutečně probíhají či nikoliv. Ale co je známo, je, že mnoho lidí v tomto procesu přišlo o peníze, což je zanechalo hlouběji v dluzích.
„Ledviny za peníze“
„Chceš prodat svou ledvinu za peníze?“ ptá se na jméno jedné stránky na Facebooku, nesnaží se skrýt její povahu. Pod profilovou fotkou usmívajícího se chirurga se na stránce píše, že Gleneagles Global Hospital v Chennai potřebuje ledviny a doktor John Simpson je připraven koupit ty vaše za 60 milionů indických rupií (732 138 dolarů).
Ale doktor na obrázku je shodou okolností Dr Paul Nassif, americký plastický chirurg, který je známý tím, že spolupořádá E! reality série Botched a kdo nemá nic společného s Gleneagles. Ostatně Gleneagles Global Hospital nijak nesouvisí s facebookovou stránkou, která hledala prodejce ledvin. Kancelář doktora Nassifa řekla Al-Džazíře, že o situaci nevěděla, a požádá Facebook, aby stránku odstranil.
„Global Kidney Company“, stránka na Facebooku, která tvrdí, že má kliniky téměř na každém kontinentu, zveřejňuje fotografie chirurgů při práci a komentuje: „Je někdo připraven?
Níže jsou uvedeny desítky odpovědí. „Ano, potřebuji peníze, kolik nabízíte?“ píše jeden.
„Udělejte laskavě odvážné rozhodnutí a pošlete nám soukromou zprávu,“ píše Global Kidney Company a zveřejňuje certifikát dárcovského úspěchu.
Kromě takových stránek existují i veřejné skupiny. Skupina „Dárci ledvin a orgánů darujme jednomu přines život druhým“ se rozrostla a má 10 229 členů. Většina uživatelů je registrována v Indii, ale mnoho dalších je z Afriky, Asie a Středního východu.
„Jsem 35letý Filipínec a prodávám svou ledvinu,“ píše muž s profilovou fotografií svého vlastního avatara.
„Jsem A-jsi ochotný přijet do USA?“ odpovídá muž registrovaný v Lake Forest, Kalifornie, Spojené státy americké.
Al-Džazíra prošetřila sedm facebookových stránek a devět veřejných skupin s více než 24 000 sledujícími a členy, které sdílely podobné výměny. I když není známo, kolik z nich nakonec propadlo triku platby za „dárcovskou kartu“, v tomto podvodném byznysu byly v sázce tisíce dolarů.
Falešné účty
Generální ředitel operací v nemocnicích Apollo v Chennai – jedno z názvů nemocnic používaných podvodníky – řekl Al-Džazíře, že si nebyli vědomi toho, že by jméno nemocnice bylo používáno k lákání lidí k zaplacení falešných poplatků.
National Kidney Foundation (NKF), dobrovolná zdravotnická organizace se sídlem v USA, také nevěděla, že její jméno používají podvodníci. Falešná verze nadace vytvořila „záchranný tým“ – uvádí kancelář v Bombaji v Indii – a komukoli odpovídá prostřednictvím e-mailu s ceníkem falešných dárcovských a transplantačních karet.
Paul McGee, viceprezident pro komunikaci v NKF, řekl Al-Džazíře, že organizace byla „zděšena krutostí snahy využít lidi, kteří mohou být zoufale v nouzi“. McGee dodal, že nadace bude na svých oficiálních stránkách přidávat informace v několika jazycích, což naznačuje, že neprodávají žádné karty.
Karthik, 35letý z Tamil Nadu, je správcem stránky dárců ledvin. Nyní zamkl svůj profil, ale až donedávna se v něm tvrdilo, že má diplom z literatury a často zveřejňuje náboženské obrázky.
Karthik řekl Al-Džazíře, že se pokusil prodat svou ledvinu poté, co se v roce 2017 dostal do finančních problémů a nakonec zaplatil peníze podvodníkům, které potkal na Facebooku. Po této zkušenosti založil vlastní facebookovou veřejnou skupinu, kde tvrdí, že je v kontaktu s lékaři v nemocnicích. Některé z příspěvků, které Al Džazíra viděl, než zamkl svou stránku, žádaly dárce ledvin a nejméně jedna osoba odpověděla, že je ochoten darovat svou ledvinu a „laskavě mi sdělte, kolik nabízíte v indických rupiích“ spolu se svým číslem.
Karthik říká, že vytvořil několik transplantačních zápasů – za provizi – i když ví, že prodávat ledviny je nezákonné a lze je pouze darovat.
Odmítl poskytnout jakékoli důkazy Al-Džazíře, která nemohla ověřit jeho tvrzení.
Společnost Meta Platforms, která provozuje Facebook, tvrdí, že má jasná pravidla proti vykořisťování lidí, včetně obchodování s orgány a podvodů.
„Víme, že naše práce nebude nikdy dokonalá. Stejně jako žádná policie nikdy nedokáže zastavit 100 % zločinu dříve, než k němu dojde, žádné množství investic a technologií nikdy nedokáže zabránit 100 % podvodů na platformách, jako je ta naše, zvláště když jsou podvodníci stále sofistikovanější,“ uvedl mluvčí v e-mailu Al Jazeera. Meta zavřela některé stránky označené Al-Džazírou, včetně „Prodejců ledvin“.
Veřejné skupiny a stránky s do očí bijícími názvy jako „Chcete prodat svou ledvinu za peníze“ a „Chci prodat svou ledvinu“ jsou však stále aktivní, zatímco některé, jako například Indian Kidney Transplant Patient Group a Kidney & dárce orgánů pojďme darovat jeden přináší život ostatním, působí od roku 2014.
článek vyšel: 5.7.2023
všechny důležité informace najdete tady: https://www.volnyblog.news
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!