Síla těla: Tajemství sebeuzdravení

Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:

9.8.2023

Lékařské časopisy nyní stále častěji obsahují články napsané lékaři vysvětlujícími, jak zjistili, že není vždy nutné zasahovat, když pacient onemocní; že tělo se často dokáže postarat samo o sebe; že obranné mechanismy těla a samoléčebné mechanismy jsou mnohem sofistikovanější, než se učili, a že síla lidské mysli je mnohem větší, než by se kdokoli v minulosti odvážil naznačit.

Začalo to na podzim roku 1980

Byl jsem ve Vídni a počasí bylo mrazivé. Venku na ulici mi vítr prořízl tenkou pláštěnku, jako by tam nebyla. Šel jsem se shrbenými rameny a rukama zastrčenýma hluboko do kapes kabátu. Prsty mi znecitlivěly. Byla mi taková zima, že jsem stěží mohl přemýšlet; dokonce i můj mozek byl zmrazený. Chvěl jsem se mimovolně a nekontrolovatelně.

Byl soumrak. Obloha byla tmavá s přicházejícím deštěm a v podvečerním šeru se jasná světla kavárny zdála obzvlášť teplá a slibná. Miluji kavárny ve Vídni a Paříži. Připomínají mi místa, kde mohl doktor Johnson mluvit s přáteli v Londýně před několika staletími. Přes roztažené závěsy jsem viděl tmavé dřevěné stoly a židle, stojany s novinami úhledně poskládané kolem dřevěných tyčinek a buclatou rakouskou servírku pospíchající s obrovskými šálky smetanové kávy.

Vešel jsem dovnitř, našel stůl blízko okna a posadil se. Uvnitř kavárny to bylo útulné a pohodlné. Staromódní radiátory a krbová kamna příjemně bublaly a vzduch voněl mletou kávou a bohatým čokoládovým dortem. Servírka přistoupila a usmála se na mě. Dal jsem jí rozkaz, vytáhl ruce z kapes a pokusil se je promnout. Byly bílé chladem a já stěží hýbal prsty.

Vzal jsem si ruce do dlaní, přiložil je k obličeji a foukal na ně. Pomalu se v nich ten pocit vracel. Barva se pomalu vracela. Opatrně jsem ohnul a natáhl prsty; postupně jsem získal pohyb, který jsem ztratil. Když jsem sledoval, jak moje zmrzlé prsty mění barvu, najednou jsem si uvědomil něco, co mělo změnit můj život. Najednou jsem si uvědomil pozoruhodnou schopnost lidského těla přizpůsobit se svému prostředí. Venku v hořce studeném podzimním vzduchu mi krev opustila prsty, aby snížila množství ztraceného tepla, abych se pokusila udržet vnitřní tělesnou teplotu. Moje tělo bylo připraveno obětovat své prsty, aby se zachránilo. Uvnitř, v teple kavárny, se mi krev nahrnula zpět do rukou.

Měl jsem kvalifikaci lékaře deset let a většinu času jsem pracoval jako praktický lékař v malém městě ve střední Anglii. Nejprve mě bavila práce, kterou jsem dělal, ale několik let jsem se stále více znepokojoval tím, že se příliš často zasahuji do nemocí, když se mi zdálo, že se moji pacienti pravděpodobně zlepší. sami od sebe, kdybychom já a oni byli připraveni čekat.

Když jsem seděl v té kavárně ve Vídni, uvědomil jsem si, že lidské tělo má mnohem rozsáhlejší, ochranné a samoléčebné schopnosti, než jaké mu připisujeme. Uvědomil jsem si, že my všichni, lékaři i pacienti, máme tendenci spěchat pro lékárničku, když se něco nedaří. Vzpomněl jsem si na knihu, kterou jsem četl, když jsem byl na lékařské fakultě. Nazvaný The Wisdom of the Body byl napsán v roce 1932 fyziologem jménem WB Cannon, který věřil, že schopnosti těla chránit se před změnami a hrozbami jsou komplexní a dalekosáhlé. A vzpomněl jsem si na rozhovory, které jsem vedl s přítelem Tonym Sharrockem, který byl přesvědčen, že lékaři příliš často ignorují skutečnost, že v nemoci ví tělo nejlépe.

Vaše tělo obsahuje mnoho automatických samoléčebných a obranných mechanismů. Pokud se říznete, poteče několik sekund krev, aby se smyly nečistoty. Poté speciální proteiny rychle vytvoří ochrannou síť, která zachytí krvinky a vytvoří sraženinu k utěsnění rány. Poškozené buňky uvolní do vašich tkání speciální látky, díky nimž bude oblast červená, oteklá a horká. Teplo zabíjí veškerou zbývající infekci a otok působí jako přirozená dlaha – chránící poraněnou oblast. Bílé krvinky budou přeneseny na místo poranění, aby spolkly veškeré bakterie. A nakonec se na poraněném místě vytvoří jizva.

Pokud ztratíte hodně krve, omdlíte. Jedná se o záměrnou techniku ​​používanou k zajištění toho, aby váš mozek dostal dobrý přísun potravy. Když stojíte, vaše krev musí cestovat nahoru, aby dosáhla vašeho mozku. Když omdlíte, automaticky si lehnete a usnadníte tak prokrvení mozku – vašeho nejdůležitějšího orgánu.

Když máte infekci, vaše tělesná teplota stoupá. To není náhoda. Vaše teplota se zvýší, aby pomohla zabít brouky způsobující infekci.

Pokud sníte něco, co obsahuje toxiny nebo jedy nebo infekční organismy, váš žaludek to vypudí. Budete zvracet. Pokud se vám nebezpečná látka nebo organismus dostane přes žaludek, dostanete průjem. Zvracení i průjem jsou životně důležité mechanismy používané k tomu, aby se infekce z vašeho těla co nejrychleji dostaly pryč.

Vaše tělo je také vybaveno centrem kontroly chuti k jídlu, které je navrženo tak, aby udrželo vaši váhu stabilní. Většina lidí to ignoruje nebo přehlasuje, ale je to tam.

Když jsem seděl ve vídeňské kavárně, vytáhl jsem sešit a tužku a okamžitě jsem si napsal osnovu knihy, o které jsem věděl, že ji chci napsat. Nazval jsem to  Bodypower . Chtěl jsem se pokusit naučit lékaře i pacienty, že lidské tělo má dalekosáhlé síly, které až příliš často ignorujeme. Chtěl jsem se pokusit přesvědčit pacienty, aby se naučili naslouchat vlastnímu tělu, a chtěl jsem pacientům i lékařům ukázat, že všichni podceňujeme pozoruhodné léčivé schopnosti lidského těla.

O několik dní později jsem se vrátil domů plný vzrušení a našel nakladatele.

Filozofie, kterou jsem popsal v  Bodypower  , změnila můj život a ovlivnila vše, co jsem o medicíně napsal od roku 1980. Ovlivnila také stovky lékařských spisovatelů, tisíce lékařů a miliony pacientů. Filozofie Bodypower je nyní široce uznávána a přijímána.

Naše těla jsou citlivá, křehká a pozoruhodně křehká. Skutečnost, že se nám daří prosperovat ve světě, který je často nepřátelský a nesympatický k našim potřebám, je poctou obrovskému množství automatických mechanismů – mechanismů speciálně navržených tak, aby nám umožnily přežít nekonečnou řadu ekologických nebezpečí, opravit a obnovit sami sebe. k dobrému zdraví, když hrozí nemoc a postižení, a poučit se z našich zkušeností, abychom mohli zlepšit naši schopnost přežít.

Dnes teprve začínáme chápat rozsah naší neznalosti o lidském těle. Pomalu se ukazuje, že pokud vědec tvrdí, že pro složitý jev existuje jednoduché vysvětlení, pak se pravděpodobně mýlí. Naše znalosti o lidském těle se rozšiřují tak rychle, že téměř jistě platí tvrzení, že vše, co se student o fyziologii lidského těla naučí, bude v době, kdy opustí školu, vysokou školu nebo univerzitu, zastaralé.

Nyní zjišťujeme, že tradiční dělicí čáru mezi vědomou a nevědomou myslí již nelze nakreslit s žádnou přesností. Víme, že zprávy jsou přenášeny v mozku elektrickou aktivitou a složitou sítí chemických poslů, které jsou mnohem matoucí, než si naši předchůdci kdy dokázali představit.

Víme, že mozek obsahuje hormony zmírňující bolest, a i když nerozumíme proč, víme, že na něj mohou mít vliv magnetické bouře.

Uprostřed všeho toho zmatku a nevědomosti můžeme s jistotou říci, že schopnost lidského těla léčit se samo, těžit ze zkušeností, zlepšovat se, chránit se a chránit se před hrozbami všeho druhu je mnohem větší, než jsme si kdy představovali.

Když  Bodypower byla poprvé zveřejněna reakce z některých částí lékařského zařízení byla cool. Lékaři se po desetiletí učili, že aby porazili nemoci, musí zasahovat do přírody. Lékařská profese nabyla na síle vedle farmaceutického průmyslu; tisíce lékařů se naučily, že první reakcí lékaře na jakoukoli nemoc musí vždy být sáhnout po bločku na předpis. Ale to se změnilo. Lékařské časopisy nyní stále častěji obsahují články napsané lékaři vysvětlujícími, jak zjistili, že není vždy nutné zasahovat, když pacient onemocní; že tělo se často dokáže postarat samo o sebe; že obranné mechanismy těla a samoléčebné mechanismy jsou mnohem sofistikovanější, než se učili, a že síla lidské mysli je mnohem větší, než by se kdokoli v minulosti odvážil naznačit.

V roce 1983 se filozofie  Bodypower  zdála být pro mnoho lidí nová a lehce děsivá. Někteří to považovali za hrozivé, někteří dokonce tvrdili, že je to kacířství tvrdit, že u 90 procent všech nemocí, jak jsem navrhoval, není potřeba profesionálního léčitele, že tělo se o sebe dokáže dokonale postarat.

Dnes doufám, že filozofie popsaná v  Bodypower  je široce přijímána. Nezastavilo to pochod moderního intervencionismu, ale možná to způsobilo, že někteří z těch, kdo pochod vedou, zlomili krok. Z dopisů, které jsem obdržel, vím, že to mnohé povzbudilo k tomu, aby byli připraveni využít vlastní léčebné procesy svého těla a považovali nemoc za něco, co je třeba překonat ve spolupráci s pomocí léčitelů (ať už ortodoxních nebo alternativních), spíše než jako něco, co je třeba zcela předat profesionálům.

Pamatujte: vaše tělo ví často lépe, než byste si mysleli, že je možné.

Tento extrakt byl převzat z úvodu k  Bodypower . Mezinárodní bestseller Vernona Colemana ‚Bodypower‘ je k dispozici na Amazonu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *