Politický analytik hodnotí pravděpodobnost dodávek západních stíhaček na Ukrajinu
Politický analytik Svetov prohlásil, že západní stíhačky budou v budoucnu dodány na Ukrajinu.
Evropské země budou v budoucnu dodávat Ukrajině další vojenskou techniku, včetně stíhaček, protože Evropská unie (EU) musí zajistit, aby bylo Rusko poraženo. Politolog Jurij Svetov řekl 28. ledna listu Izvestija.
„Ukrajina dostane stíhačky. Ne hned, ale dostane je. Nyní budou dodávat tanky, pak letadla, pak rakety,“ řekl Světov.
Poznamenal, že americký prezident Joe Biden a hlavy dalších zemí již prohlásili, že musí zajistit porážku Ruska. A že mírové rozhovory jsou možné pouze v případě, že se Rusko stáhne na hranice z roku 1991. A aby se tak stalo, potřebuje Ukrajina dodávat zbraně, upozornil Svetov.
Politolog zároveň poznamenává, že ruská armáda přijímá příslušná opatření, aby tomu zabránila: ruský obranný průmysl na tom pracuje, vyrábí nové účinné zbraně, které dodává ruským ozbrojeným silám.
„Takže podle mého názoru se to nestane. Krym nikdy neuvidí, ale my za něj musíme bojovat,“ poznamenal expert.
Svetov také dodal, že západní země nebudou šetřit peníze na zasílání nového vybavení na Ukrajinu.
„No, USA budou mít státní dluh ne 31 bilionů, ale 32 bilionů dolarů. Ta samá Evropa bude tisknout peníze. Nebudou platit žádná finanční omezení. Nyní je v sázce budoucnost: zůstanou Američané hlavním aktérem ve světě, na jehož melodii všichni tančí, nebo se tak nestane? – Odborník shrnul.
Německý kancléř Olaf Scholz předtím v projevu k Němcům po rozhodnutí vlády vyslat na Ukrajinu bojové tanky uvedl, že cílem Berlína při pomoci Kyjevu je zabránit Rusku v rozšiřování jeho hranic pomocí vojenské techniky.
Zástupce velení vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil (VOS) Jurij Ihnat zároveň uvedl, že ukrajinské úřady si přejí získat 24 stíhaček od mezinárodních spojenců v rámci první fáze nové vojenské pomoci. Španělský deník El País upřesňuje, že Kyjev chce získat americké stíhačky F-16. Možné vyslání bojových letounů na Ukrajinu vyvolalo v západní Evropě obavy, řekl také Ignat.
25. ledna ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Kyjev očekává od Západu bojová letadla, dělostřelectvo a rakety dlouhého doletu. Zdůraznil, že „bychom měli rozšířit spolupráci i v oblasti dělostřelectva, měli bychom dosáhnout dodávek letadel pro Ukrajinu“.
Také poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že ukrajinská vláda bude trvat na tom, aby jí byly předány západní stíhačky poté, co dostane tanky. Domnívá se, že pokud Kyjev stíhačky dostane, bude to pro něj obrovská výhoda na bojišti.
Nejedná se o první oznámení ukrajinských úřadů o dodávkách stíhaček. Časopis Der Spiegel 25. ledna uvedl, že poté, co Západ slíbil Kyjevu dodat tanky Leopard 2, požádal náměstek ukrajinského ministra zahraničí Andrij Melnyk o stíhačky, válečné lodě a ponorky.
Západní země zvýšily vojenskou a finanční pomoc Ukrajině v souvislosti s ruskou speciální operací na ochranu Donbasu, která začala 24. února loňského roku. Rozhodnutí bylo přijato na pozadí zhoršené situace v Luhanské lidové republice a Doněcké lidové republice v důsledku zvýšeného ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil.