Nedaleko Pekingu se staví chytré město, které má být rozděleno do 15minutových zón
Celý článek si můžete poslechnout v audioverzi zde:
17.12.2023
Chytrá 15minutová města mají vznikat po celém světě, nicméně většinou jde o přestavbu měst stávajících, případně propojení více obcí do jednoho celku.
Takovým spojením mnoha obcí a měst do 30milionového megaměsta má být v Evropě např. Tristate city v oblasti dnešního Holandska, části Německa a Belgie.
Chytré město plné 15minutových zón se nyní staví v Číně, nedaleko Pekingu. Většina budov tam bude vystavena „na zelené louce“ a město je projektováno tak, aby bylo v dané 15minutové zóně vše, co každý obyvatel potřebuje ke svému životu.
Samozřejmě se počítá s tím, že se do města přestěhují zejména obyvatelé Pekingu, kterému se tak poněkud uleví. Jisté je, že 15minutové zóny budou využity přesně k těm účelům, k jakým jsou nyní zřizovány prakticky po celém světě.
Čínský prezident Si Ťin-pching oznámil plány na výstavbu zcela nového města, které pojme až 5,6 milionu lidí, aby ulevilo hlavnímu městu Pekingu, již v roce 2017, kdy mnozí z nás ani pojem „15minutové město“ neznali.
V Číně už sice nějaká megaměsta jsou, nicméně – na rozdíl od tohoto města – nebyla projektována jako chytrá a 15minutová. V tomto je město, jehož výstavba by měla být ukončena někdy kolem roku 2030, unikátní.
Švédští novináři si nyní měli možnost toto město pečlivě prohlédnout.
Asi 100 kilometrů od Pekingu leží Xiong’an, oblast, která se ještě před deseti lety skládala převážně z mokřadů.
Na základě přímého rozhodnutí prezidenta Si Ťin-pchinga bylo město vybudováno od nuly pod přímým dohledem Ústředního výboru Komunistické strany Číny a také s osobním přispěním prezidenta.
„Práce je podporována osobním plánováním generálního tajemníka Si Ťin-pchinga, který jí věnoval velké úsilí,“ řekl Čang Kao-li, člen politbyra ústředního výboru strany a vedoucí skupiny pro rozvoj regionu hlavního města.
Projekt je srovnáván s ekonomickou zónou v Šen-čenu, která má být alternativou k zóně volného obchodu v Hongkongu – a také s oblastí Pudong v Šanghaji, která je mimo Čínu často považována za něco jako národní památku.
Šen-čen, který má dnes více než 17 milionů obyvatel, byl popisován jako průkopnický v 80. letech, Pchu-tung v 90. letech, zatímco Siung-an je popisován jako součást takzvané čínské „strategie tisíciletí“ a průkopník pro 21. století.
Ve výstavbě je již dálnice do města, asi 50 procent staveb je dokončeno a většina města má být dokončena do roku 2030. První, co po cestě vidíme, je kontrola mýtného na dálnici.
O něco později nás vítá policejní kontrolní stanoviště, které vyžaduje identifikaci každého, kdo chce vstoupit do města, včetně čínských občanů.
Obecným vysvětlením tohoto typu kontroly je, že je určena k ochraně před teroristickými útoky.
Dosud se sem nastěhovalo více než 120 000 lidí, přičemž funkce, které jsou pro hlavní město považovány za zbytečné, byly postupně přemístěny do Siung-anu, který je s Pekingem spojen vysokorychlostními vlaky s 50minutovou přepravní trasou.
Mezi funkce, které budou zpočátku outsourcovány, patří fakulty čtyř největších pekingských univerzit a ústředí několika velkých veřejných společností, včetně telekomunikačního průmyslu a chemické výroby.
Kromě toho, že ulevuje hlavnímu městu, je Siung-an také popisován jako rozvojové centrum pro „ekonomický trojúhelník“ spolu s Pekingem a Tchien-ťinem, nedalekým městem v severní Číně s 11 miliony obyvatel.
Xiong’an je popisován jako „chytré město,“ kde bylo základní myšlenkou při plánování tzv. 15minutové město, ve kterém by obyvatelé měli být schopni uspokojit základní potřeby v okruhu maximálně 15 minut chůze.
Ve městě se testují samořiditelné autobusy, ale zatím s dohlížejícím řidičem. Při jízdě po testovací trase městem nastala situace, kdy se před autobusem objevilo ručně řízené auto, takže autobus musel začít brzdit.
Brzdění však nebylo plynulé, což jen zdůraznilo, že tato technologie je stále ve vývoji.
Speciální komplex ve městě je vyhrazen pro koordinaci dopravy prostřednictvím pokročilého monitorovacího systému a autobusy interagují přímo s okolím.
Kromě veřejné dopravy se zdá, že myšlenkou je také adaptace města tak, aby obyvatelé mohli mít osobní vozidla. Nad zemí nebudou žádná parkovací místa, všechna byla vybudována v podzemí v různých komplexech budov ve městě.
Čínský ministr zahraničí Wang I popsal Xiongan jako pilotní projekt, který má vyřešit nemoc velkých měst s cílem přijít s novou cestou, kterou lze replikovat.
„Nová oblast Xiongan představuje budoucnost Číny, vede světový trend a dává předtuchu budoucího směru vývoje lidstva,“ řekl Yi.
článek vyšel: 17.12.2023
všechny důležité informace najdete tady: https://www.volnyblog.news
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!