Návštěvníci z EU budou v rámci nové iniciativy brzy podrobeni skenování obličeje a otiskům prstů
Celý článek si můžete poslechnout v audio verzi zde:
3.11.2023
Každý, kdo cestuje do Evropy, se bude brzy muset vypořádat s otisky prstů a skenováním obličeje v rámci dvou nových iniciativ Evropské unie (EU) v oblasti správy hranic : Evropského systému vstupu/výstupu (EES) a Evropského systému cestovních informací a povolení (ETIAS).
EES a ETIAS jsou součástí rozsáhlých IT systémů, které EU vyvíjí pro „shromažďování, zpracování a sdílení informací důležitých pro správu vnějších hranic“. (Související: Používání technologie FACIAL RECOGNITION ze strany TSA na amerických letištích vzbuzuje obavy o soukromí .)
Zde jsou věci, které cestující potřebují vědět o dvou samostatných, ale vzájemně propojených cestovních předpisech, které EU hodlá zavést.
Evropský systém vstupu/výstupu (EES)
EES je automatizovaný IT systém, který registruje cestující bez víz a vízovou povinnost vstupující na evropské hranice za účelem krátkodobého pobytu kratšího než 90 dnů v jakémkoli 180denním období.
EES bude platit při vstupu nebo výstupu z 25 členských států EU – Rakousko, Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko. Dvě země, Irsko a Kyperská republika, jsou ze systému vyloučeny.
Systém bude také implementován při vstupu nebo opuštění čtyř zemí mimo EU – Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska – které jsou podle Evropské komise součástí schengenského prostoru bez hranic.
Cestující ze zemí mimo EU, včetně Spojeného království, budou muset před překročením vnějších hranic do nebo z EU naskenovat své aktuální pasy a další platné cestovní doklady v automatizovaném samoobslužném kiosku.
Jakmile bude systém EES uveden do provozu, nahradí razítkování pasů; místo toho budou shromažďovány snímky obličejů cestujících a otisky prstů. Registrace vstupu/výstupu také shromažďuje cestovní údaje, jako je datum/a a místo/a, kde cestující vstoupil a opustil území navštívených evropských zemí.
Evropský EES měl být původně implementován v roce 2022, ale poté, co čelil mnoha neúspěchům, bylo jeho datum účinnosti posunuto dále až na konec roku 2023. Evropská komise (EK) nepotvrdila zprávy, že některá média hlásí, že ESS a ETIAS vstoupí v platnost až v roce 2025 nebo později.
„[EK] spekulace nekomentuje,“ řekla Anitta Hipperová, mluvčí EK pro vnitřní záležitosti. Zdůraznila však, že komise „je nadále odhodlána zprovoznit ESS a ETIAS co nejdříve“.
Evropský systém cestovních informací a povolení (ETIAS)
Mezitím je ETIAS novým cestovním opatřením, které bude vyžadovat, aby státní příslušníci kterékoli ze zemí osvobozených od vízové povinnosti získali „cestovní povolení“ do Evropy pro krátkodobé pobyty.
Mezi země nebo území bez vízové povinnosti patří Albánie, Antigua a Barbuda, Argentina, Austrálie, Bahamy, Barbados, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Brunej, Kanada, Chile, Kolumbie, Kostarika, Dominika, Salvador, Gruzie, Grenada, Guatemala, Honduras , Hong Kong, Izrael, Japonsko, Kiribati, Macao, Malajsie, Marshallovy ostrovy, Mauricius, Mexiko, Mikronésie, Moldávie, Černá Hora, Nový Zéland, Nikaragua, Severní Makedonie, Palau, Panama, Paraguay, Peru, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie , Svatý Vincent a Grenadiny, Samoa, Srbsko, Seychely, Singapur, Šalamounovy ostrovy, Jižní Korea, Tchaj-wan, Východní Timor, Tonga, Trinidad a Tobago, Tuvalu, Ukrajina, Spojené arabské emiráty, Spojené království, USA, Uruguay a Venezuela.
ETIAS není vyžadován u cizinců, kteří mají legální a platné pobytové karty nebo povolení, platná víza k dlouhodobějšímu pobytu (např. studijní nebo pracovní víza) nebo úřední doklad vydaný kterýmkoli evropským státem, který je opravňuje k pobytu. I když proces žádosti o ETIAS nevyžaduje biometrické údaje, cestující budou muset stále předkládat čísla svých pasů.
Další podobné příběhy najdete na webu Surveillance.news .
Podívejte se na toto video o americkém úřadu pro bezpečnost dopravy a jeho používání biometrie .
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!